Celebrity

11. ledna 2022 10:00

Anna Kopečková

Mám 120 milenek, říkával o sobě zesnulý režisér Dušan Klein. Opak byl pravdou

Smrt režiséra Dušana Kleina zaskočila celý filmařský svět. Zatímco jeho díla jsou všeobecně známá, o jeho soukromí se toho příliš neví. V životě měl pouze jednu ženu, se kterou se poznal už v šestnácti letech. Jeho dva synové se stali lékaři a ve svém oboru patří mezi kapacity. Jeden z nich dokonce zachránil život režiséru Vítu Olmerovi.

Se svojí životní láskou Sylvou, která byla baletkou, se Dušan Klein seznámil v Ostravě, kde žil od svých čtrnácti do osmnácti let. „Zamiloval jsem se do ní, když mi bylo šestnáct,“ vzpomínal Klein. „Chodil jsem na gymnázium a hned vedle byla taneční konzervatoř. Jako puberťáci jsme se tam chodili dívat, jak tam tančí holky, jak zvedají sukýnky, jak zvedají nožičky a jsou jim vidět kalhotky. To jsme byli v sedmém nebi. Pak jsem tu scénu dal do filmu Andělské oči, kdy se takto koukají Pavel Zedníček s Viktorem Preissem.

„Jednou v neděli, 17. července, byla hutnická pouť. Hrál Orchestr Karla Vlacha, zpíval Cortés, sestry Allanovy a šla tam dívenka, kterou jsem nepoznal, že tančila v tom baletu. Líbila se mi, tak jsem pro ni šel tančit,“ svěřil se režisér v rozhovoru pro MF DNES. A tím odstartovala jejich velká, osudová láska.

Měl 120 milenek, jednu ženu a dva úspěšné syny

Za necelý rok se nezávisle na sobě oba dostali do Prahy. Klein byl přijat na FAMU, Sylva získala angažmá v Laterně Magice. „Takže jsme zase byli spolu. Pak jsme se vzali, to už jsem byl ve třetím ročníku,“ líčil režisér. Svatbu měli v Ostravě na radnici a zůstali už spolu celý život. „Mám sto dvacet milenek. Miluji totiž dýmky a mám jich přesně sto dvacet. Hýčkám je, hladím, starám se o ně. Jinak ženu mám celý život jen tu jednu, původní profesí baletku. Raději jsem totiž natáčel filmy, než bych se ztrapňoval u jiných žen,“ svěřil se kdysi Klein.

S manželkou měli dva syny: Dušana a Davida. Oba se stali uznávanými lékaři. Prvně jmenovaný je internista, ten druhý transplantační chirurg. Operoval například i režiséra Víta Olmera, kterému zachránil život. Začínal jako chirurg v okresní nemocnici a příběhy jeho pacientů byly otci Dušanu Kleinovi inspirací při natáčení novějších dílů o Básnicích.

Sdílejte článek
Štítky milenka smrt manželka Ostrava režisér Praha synové Pavel Zedníček Viktor Preiss Dušan Klein Básníci Vít Olmer Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění Karel Vlach

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.