Celebrity

11. ledna 2022 05:40

Petra Kloidová

Dušan Klein objevil herecký talent Matáska. K natáčení Básníků ho vytáhl z prasečáku

Hollywoodský sen, říká s úsměvem herec David Matásek o příběhu své první filmové role Kendyho ve snímku Jak svět přichází o básníky. Zesnulý režisér Dušan Klein dal šanci klukovi, jenž se pokoušel být hercem, aby objevil charisma Matáska, kterého kamera miluje.

V roce 1982 dal přímočarý Kendy jednu z prvních rad věčně zasněnému Štěpánovi ve snímku Jak svět přichází o básníky. David Matásek tehdy studoval maturitní ročník konzervatoře a s Pavlem Křížem je pojilo opravdové přátelství, což bylo pro oba obrovské plus. Hlavní roli ale zpočátku hrát vůbec neměli. Až osvícenost režiséra Dušana Kleina, který v pondělí po dlouhé nemoci zemřel, objevila jednu z nejoblíbenějších filmových dvojic české kinematografie.

„Dušan Klein stál o to, aby Šafránek a Kendy byli kamarádi i ve skutečnosti. Pozvali nás tam, protože jsme byli přátelé. Byla tam tak zvučná jména, třeba Marek Eben, který měl hrát Štěpána. A já jsem pak nemohl přijít na druhé kolo castingu, protože jsem byl nemocný,“ zavzpomínal nedávno David Matásek na svou kultovní roli.

David Matásek putoval z prasečáku rovnou před kamery

Role k němu ale skutečně přišla, ačkoliv na druhé kolo castingu nedorazil. „Máma mi vždy přes prázdniny zařídila brigádu, abych poznal, jaký je život, abych nebyl jen ten náctiletý umělec z Prahy. A tenhle rok jsem byl v prasečáku. Prostě hollywoodský sen. Nezapomenu, jak tam za mnou přišla s telegramem a v něm bylo: Od září točíte s panem Křížem v hlavní roli. To bylo překvapivý,“ řekl s úsměvem charismatický herec.

Slávu, jakou okusil následně, si však vůbec neuměl představit, už jen kvůli škole. Jakákoliv mimoškolní aktivita byla trestána, a tak si Matásek s Křížem vysloužili dvojku z chování. Film Jak svět přichází o básníky ale v kinech trhal rekordy. „Hodně nám pomohla kritika v Rudém právu. Šíleně to sepsuli – a druhý den byly fronty před kinem,“ prozradil pobaveně David Matásek v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2023

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.