Celebrity

19. dubna 2023 20:05

David Laštovka

Pavel Kříž: Život se s ním nemazlil. Přišel o dítě i milovanou ženu

TOP STAR magazín 2017 (16) - Pavel Kříž

Herec Pavel Kříž, který oslavil své 62. narozeniny, si své soukromí velmi střeží. Během jeho života ho potkalo několik obrovských tragédií, kterým čelí s hlavou vzhůru. Nejdříve s manželkou přišli o dítě, následně zemřela i ona.

Herce Pavla Kříže potkalo během života několik obrovských tragédií. Rok před sametovou revolucí se rozhodl emigrovat. Několik měsíců pobýval ve Velké Británii, odkud pak zamířil do Kanady, kde se usadil. „Ten pocit, že by možná bylo lepší žít někde jinde, ale normálně, i když to znamenalo dělat nějakou jinou profesi, ten ve mně zrál delší dobu. Vlastně to byl takový můj cíl, který jsem si jednoho dne splnil,“ svěřil se v rozhovoru pro týdeník Instinkt herec.

Emigrace do Kanady a touha stát se lékařem

Za nedovolené opuštění republiky byl v nepřítomnosti odsouzen na pět let nepodmíněně. „Rozsudek mi byl do Kanady doručen. Když rok nato padl režim a byla vyhlášena amnestie, všichni mi sice psali, že se vztahuje i na mě, nicméně při své první návštěvě České republiky jsem byl lehce nervózní,“ přiznal s odstupem let Kříž.

V Kanadě sice začínal od nuly, ale nový život ho naplňoval. Ve Vancouveru vystudoval psychoterapii a začal pracovat v domovech pro seniory. „Chtěl jsem být lékařem, což se mi nepovedlo, protože už na to bylo pozdě. Ale nakonec to dopadlo dobře.“

V zemi javorového listu se posléze zamiloval a oženil. Jeho láskou se stala ilustrátorka knih a filmová animátorka Bonnie Glover. Imponovalo mu, že ho bere takového, jaký je, nikoliv jako známého umělce. „Moje kanadská rodina mě jako herce ani nezná,“ uvedl před lety s úsměvem.

Osudný návrat do Čech s manželkou

O svém soukromí herec nikdy veřejně nemluvil a nebýt režiséra Dušana Kleina, který ho obsadil do nejslavnější role Štěpána Šafránka v „básnících“, nikdo by se nedozvěděl o jeho obrovském životním neštěstí. Když s manželkou čekali první děťátko, měla to být holčička, Klein zrovna v Čechách chystal další pokračování zmíněného filmu. Kříž se po domluvě se svou těhotnou ženou rozhodl, že na natáčení do Čech přiletí spolu a cestu pojmou jako pracovní výlet. Jenže při mezipřistání v německém Frankfurtu se Bonni udělalo nevolno a potratila. „Všechny nás ta zpráva zdrtila. Na to miminko se strašně těšili,“ prozradil tehdy Klein.

Pro nastávající rodiče to byla strašlivá rána. O to víc se upnuli na sebe a byli na sobě citově závislí. Do jejich harmonického soužití ovšem opět nemilosrdně zasáhla smrt. Bonnie nečekaně zemřela a Pavel tak ze dne na den zůstal sám. Aby mu Kanada jeho zesnulou lásku stále nepřipomínala, začal čím dál častěji přijímat nabídky na filmování z Čech. Práce pro něj byla ten nejlepší lék na bolest.

Nová manželka ze známého prostředí

Právě při jedné z návštěv se v rodné zemi seznámil s o patnáct let mladší Jolanou, která pracovala jako ředitelka v domově pro seniory. Jak se ukázalo, byla to známost osudová. Měli spolu hodně společného, pojily je stejné zájmy, podobný smysl pro humor, pohled na svět… Chodili spolu několik let a na jaře v roce 2019 se tajně vzali.

Herec je znovu šťastný a vypadá to, že se v Čechách usadí natrvalo. Diváci TV Prima ho naposledy mohli vidět v seriálu Polda, kde se na place setkal se svým nerozlučným parťákem Davidem Matáskem představujícím svérázného komisaře Michala Břízu. Připomenout si ho mohou i v legendárních Básnících.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.