Dušan Klein a jeho dívky z Básníků: Co dělá Borůvka, Píšťalka nebo Jeskyňka?

Zemřel režisér Dušan Klein

Zesnulý režisér Dušan Klein se nesmazatelně zapsal do přízně diváků díky sérií příběhů o básnících. V jednotlivých dílech si hlavní hrdina Štěpán Šafránek v podání Pavla Kříže získával své osudové ženy vždy na základě skládání zamilovaných veršů. Co se ale stalo s jeho filmovými láskami?

V každém ze šesti snímků komediální „básnické“ hexalogie hlavní hrdina Štěpánek Šafránek v podání herce Pavla Kříže dobýval srdce jiné dívky, kterým dával romantické přezdívky. Pojďme se podívat na osudy méně známých hereček, které je ztvárnily. Kam se poděla Borůvka, Jeskyňka nebo Píšťalka?

Borůvka – Miroslava Šafránková

Tři roky žila v Mexiku

Mladší sestra Libuše Šafránkové se před kamerou poprvé objevila v patnácti letech, kdy si zahrála v muzikálové komedii Přijela k nám pouť. Následně ji režisér Karel Kachyňa svěřil hlavní roli ve snímku Robinsonka. Od filmu Jak svět přichází o básníky v roce 1982 už toho příliš nenatočila a herectví odsunula na druhou kolej. Odstěhovala se do západního Německa, kde vystudovala ekonomickou fakultu a získala titul bakalář. Následně se tam i vdala. Od roku 1986 do roku 1989 žila v Mexiku. Když se jí manželství s německým mužem rozpadlo, vrátila se zpátky do Čech. Zanedlouho za něj našla náhradu, překladatele Miroslava Drozdu, kterého si následně vzala. Místo herectví začala podnikat a založila tiskové a mediální agentury. Sama se zájmu médií ale vyhýbá.

Zajímavost z natáčení „Básníků“: Víte, jak a proč se do filmu dostaly animované pasáže? Úplnou náhodou. Způsobila to právě Miroslava Šafránková alias Borůvka. „Původně se před kamerou v milostné scéně měla odhalit, jenže si postavila hlavu. A tak jsme to vyřešili tímto způsobem. Nakonec se nám to zalíbilo natolik, že jsme to zakomponovali do celého filmu,“ prozradil režisér Klein. Šafránkovou chtěl obsadit ještě do čtvrtého dílu, kde měla mít už dvě děti, ale odmítla.

Jeskyňka – Adriana Tarábková Romanová

Vzala si fotbalového bosse

Slovenskou krásku objevil režisér Klein v časopisu Dívka, kde vyhrála soutěž Tvář měsíce. V mládí dělala modeling, přitom ze svého vzhledu mívala komplexy. „Pamatuji si, že v osmé třídě všechny moje spolužačky už vypadaly jako ženy, jen já byla malá a hubená jako kotě. Vyrůstala jsem s pocitem, že všechna děvčata kolem jsou krásná, jen já ne,“ zavzpomínala Adriana, která herectví už dávno pověsila na hřebík. Ve filmu se naposledy objevila před sedmadvaceti lety. Přestože ji neustále chodí nabídky, návratu před kameru se brání. Založila firmu na obalové materiály, ale jak sama říká, největší štěstí pro ni znamená šťastná rodina. Jejím manželem je slovenský fotbalový boss Zdeno Roman.

Zajímavost z natáčení „Básníků“: Kvůli slovenskému akcentu byla předabována českou herečkou Miriam Chytilovou.

Píšťalka – Eva Vejmělková

Sbalila slavného režiséra, pomáhala drogově závislým

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let patřila k nejpůvabnějším českým herečkám a sexy symbolům. Muži po ní šíleli a ctitelé číhali na každém rohu. Říkalo se o ní, že má před sebou hvězdnou kariéru a republika jí bude jednou malá. Všechno ale bylo jinak. Během natáčení filmu Fontána pro Zuzanu se zamilovala do režiséra Dušana Rapoše. Poté, co se jim narodily dvě dcery: Rita a Tara, s herectvím skončila. Prioritou pro ni byla rodina. „Být dobrá máma je o dost více než být vystresovaná herečka,“ zdůvodňovala své rozhodnutí. Během mateřské dokonce stihla vystudovat psychologii a obhájit z ní doktorát. Následně si v rodném Havířově otevřela soukromou praxi a jeden čas dokonce pomáhala i drogově závislým. K herectví se sporadicky občas vrací. Má to ovšem už jen jako koníčka.

Zajímavost z natáčení „Básníků“: Vzhledem k moravskému dialektu ji režisér Klein nechal předabovat. Ve filmu jí propůjčila hlas herečka Zlata Adamovská.

Přehrát on-line a bez reklam si už nyní můžete i další z legendárních Básníků:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.