Smutná dohra. Režisér Dušan Klein ostudně potupen po smrti. Padala ostrá slova
Režisér Dušan Klein, který patřil mezi výrazné umělce české kinematografie, zemřel po dlouhé nemoci ve věku 82 let. Po jeho smrti se strhla mela. Co se stalo?
Dušan Klein, kterého nejvíce proslavila komediální filmová hexalogie o Básnicích, byl neodmyslitelně spjatý s Filmovou a televizní akademií múzických umění (FAMU), kterou vystudoval a od roku 2002 na ní vyučoval filmové, televizní a fotografické umění. Když zemřel, čekalo se, že mu škola vzdá úctu a na jeho počest alespoň symbolicky vyvěsí černý prapor. To se ovšem nestalo hned, což nezůstalo bez odezvy některých umělců. (Vedení FAMU nakonec černý prapor vyvěsilo, pozn. red.)
Důrazně se ozval režisér Jiří Strach, Kleinův bývalý student, tvůrce úspěšné pohádky Anděl Páně. „Nic nevypovídá o neúctě, aroganci a nevychovanosti současné progresivistické FAMU lépe, že se ani neobtěžovali letitému šéfovi katedry režie prof. Kleinovi vyvěsit černý prapor. S vámi jsem skončil, vy lůzři!“ napsal emotivně Strach na svůj twitterový účet 11. ledna.
Nic nevypovídá o neúctě, aroganci a nevychovanosti současné progresivistické FAMU lépe, že se ani neobtěžovali letitému šéfovi katedry režie prof.Kleinovi vyvěsit černej prapor.
— Jiri Strach (@Lotzasrando) January 11, 2022
S váma jsem skončil, vy lůzři! pic.twitter.com/eW9LTNUYVy
Vedení FAMU přes svoji mluvčí Klaudii Osičkovou uvedlo, že památku na Dušana Kleina uctili zveřejněním informace o jeho úmrtí na svých internetových stránkách a že není pravidlem vyvěšovat prapor za každého zesnulého žáka či pedagoga.
Nakonec ale černý prapor na budovu FAMU vyvěsilo, jak se ve středu 19. ledna přesvědčila redaktorka webu Prima Ženy.
Dnes se pomodlím Kadiš. A zapálím dýmku… K Hospodinu odešel filmovat můj pan profesor Dušan Klein, nejlaskavější člověk,...
Posted by Jiří Strach on Monday, January 10, 2022
Dušan Klein přestal mluvit a pak už to s ním šlo z kopce
Zesnulý režisér poslední roky svého života doslova protrpěl. Prodělal několik infarktů, které si vybrali krutou daň. Začal mít problémy s řečí a tato indispozice mu znemožňovala dál pracovat. Zdravotních problémů začalo přibývat. Před dvěma lety proto musel vynechat i oslavu osmdesátých narozenin, na kterou se tolik těšil. Přestože měl připravený scénář k tragikomedii, kterou si ještě toužil natočit, k realizaci už bohužel nedošlo.
Klein se narodil v židovské rodině během druhé světové války. Celé své dětství v podstatě prožil na útěku a nakonec skončil v terezínském ghettu. Přežil doslova zázrakem. Jak vzpomínal, tato otřesná zkušenost se na jeho životě nesmazatelně podepsala. Rád naopak vzpomínal na období po válce, kdy se se ocitl mezi pěti sty dětmi vybranými na zdravotní pobyt ve Švédsku. K tamní rodině natolik přilnul, že si ho dokonce chtěla adoptovat. Maminka to ovšem nedovolila, a tak se vrátil zpátky.