Celebrity

8. srpna 2021 06:00

David Laštovka

Jiřina Švorcová své manžele podváděla. Kteří herci patřili mezi její milence?

Nejen pro komunistickou stranu hořelo srdce herečky Jiřiny Švorcové, kterou nejvíce proslavil seriál Žena za pultem. Jejím životem prošla řada mužů a patřili mezi ně i slavní kolegové z divadla. Věrnost jí nic moc neříkala a občas došlo i na facky.

Prvním manželem Jiřiny Švorcové byl dirigent Armádního uměleckého souboru Jindřich Rohan. Šťastné manželství to ovšem nebylo, vydrželo pouhé tři roky. Herečka svému muži několikrát nasadila parohy. Nejdříve ho začala podvádět s kolegou Zdeňkem Řehořem z vinohradského divadla, do kterého se zamilovala. „Byla to velká láska, chtěla jsem s ním žít. Přiznala jsem se doma Jindrovi. Zachoval si klidnou hlavu. Nechal mě, počkal, až to odeznělo,“ přiznala se v knize Jiřina Švorcová osobně.

Věrnou manželkou ale dlouho nezůstala. Brzy nato se zakoukala do herce Jiřího Valy a požádala o rozvod. Ani nový vztah ovšem nebyl idylický. S cholerickým hercem, který miloval dámskou společnost, prožívala hotovou Itálii. Dokonce ji podvedl s její tehdejší nejlepší kamarádkou z divadla, Jiřinou Jiráskovou, se kterou obývala společnou šatnu. „Jak už to tak bývá, vědělo to celé divadlo, jen já ne. Dozvěděla jsem se to až díky skandálku, když do divadla přišel Jiráskové tehdejší manžel Pleskot (herec Jiří Pleskot – pozn. red) a dal Valovi po představení přes hubu,“ zavzpomínala Švorcová. Oběma nakonec odpustila a Valu vzala zpátky na milost. S přestávkami spolu prožili zhruba osm let. „Vraceli jsme se k sobě a zase rozcházeli. Bylo to bolestné,“ dodala herečka.Litovala, že neměla děti

Štěstí našla až v náručí malíře, scénografa, ilustrátora, překladatele a politika Vladimíra Šolty. Brali se v roce 1966. Po jedenácti letech však přišla tragédie a herečka ovdověla. Šolta ve svých třiapadesáti letech předčasně umírá po úrazu na schodech jejich domu. Od té doby zůstala sama. O to víc pak litovala, že se jí nepoštěstilo mít vlastní potomky. Sama pocházela ze čtyř dětí. „Buď vám je Bůh dá, nebo nedá. Mně je nedal. Můj první muž napřed děti nechtěl, změnil názor, až když už naše manželství nebylo funkční, a to jsem už zase nechtěla já. S druhým manželem Vladimírem jsme si děti přáli, ale nevyšlo to. V každé rodině je někdo, kdo nemůže mít děti. Většinou člověk nemá šanci se rozhodnout,“ povzdechla si Švorcová, která se dožila třiaosmdesáti let. „Smrti se nebojím. Nikomu se tam nechce, ale každý ví, že kosatá na něj číhá. Vědomě jsem nikomu neublížila, nikoho neurazila ani nezabila. Klidně můžu umřít,“ prohlásila v jednom ze svých posledních rozhovorů.

V něm ještě zmínila jedno své velké trápení. Když o ní televize točila dokument a oslovila aktéry ze seriálu Žena za pultem, aby na ni zavzpomínali, dostavila se pouze Hana Maciuchová, Lenka Termerová a Jiří Lábus. Naopak Simona Stašová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Jan Potměšil a řada dalších odmítla. „Abych se přiznala, úplně mi to vyrazilo dech. Když jsme to tenkrát točili, byli jsme všichni báječní kamarádi. Nikomu nevadilo, že inklinuji ke komunistům,“ posteskla si herečka.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 3. 2024

Berani, dnes by se vám mohly naskytnout příležitosti k tomu, abyste veřejnosti představili svou tvůrčí práci, kterou umíte nejlépe. Může jít o vystoupení, výstavy, veletrhy nebo festivaly – cokoli, co vyžaduje velkou pozornost veřejnosti. Budete v záři reflektorů a zastíníte téměř každého. Je pravděpodobné, že to bude velká zábava. Rozhodně by to mělo posílit vaše ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.