Celebrity

20. září 2021 06:05

Zuzana Schneidewind

Jitka Smutná: Opustila manžela kvůli ženě. Za sexuální orientaci to dodnes schytává 

Hvězdy nad hlavou (4) - upoutávka

Herečce Jitce Smutné statečnost, odvaha a kuráž rozhodně nechybí. V Česku se stala oficiálně první veřejně známou ženou, která učinila coming out, tedy zveřejnila svoji sexualitu a přiznala, že žije se ženou. Učinila tak ve svých šedesáti letech po třicetiletém manželství s Jaromírem Nekudou, s nímž má dvě děti: Terezu a Jakuba. Jak to přijal její muž, rodina a kolegové? A co ji v souvislosti s homosexualitou trápí nejvíce? 

V osmnácti letech se platonicky zamilovala do dívky, ale to ji ještě nenapadlo nahlížet na ženy jako na objekty intimního citu. Vdala se, měla dvě děti a krásné manželství. Svoji skutečnou sexuální orientaci si herečka Jitka Smutná naplno uvědomila v době, když ji bylo padesát. „Měla jsem čas všechno probrat v rodině. Manžel to věděl jako první,“ přiznala v rozhovoru pro magazín MF Dnes.

Coming out. Největší životní zkouška Jitky Smutné

O tom, že vyjde s pravdou ven, přemýšlela hodně dlouho. Dalších deset let. K veřejnému přiznání se odhodlala až po třech letech vztahu se svou partnerkou, spisovatelkou Petrou Braunovou. Přišlo jí vůči ní nefér, aby ji dál skrývala před světem. „Bylo to jen moje rozhodnutí, kterým jsem překvapila i Petru. Protože lhát nebo tajit něco takového je strašně vyčerpávající a trapné,“ uvedla Jitka. Byla to pro ni ta největší životní zkouška. „Potřebovala jsem to ale říct. Kvůli pravdě. Kvůli svobodě. V rozhovorech už jsem nechtěla vyprávět, jakou kupuji manželovi vázanku, co doma vařím, co na to říkají děti... Ty vyprávěnky mi lezly krkem. Zůstali jsme přáteli, ale už jsme neměli společnou adresu,“ svěřila se herečka.

Se svou láskou Petrou už zřejmě netvoří pár

Přestože od těch nejdůležitějších osob, tedy nejbližších a kolegů, se jí dostalo plné podpory, s odstupem let občas zalituje, že svoji sexuální orientaci veřejně odhalila. „Občas mi blesklo hlavou, že jsem měla držet pusu. Dostala jsem za to ‚spravedlivou odplatu‘. Ne všechna periodika jsou seriózní a označení ‚nejslavnější česká lesbička‘ mě opravdu nadzvedává. Je to urážlivé, i když to některá média považují za pochvalu. Po takové tedy opravdu netoužím. Slova umějí bolestně říznout. Hlavně dotýkají-li se mých nejbližších. V tu chvíli se zlobím i nadávám. Podcenila jsem, že co se jednou objeví v mediálním prostoru, tam už zůstane. Teď už si hranici, za kterou nejdu, hlídám. A za ní je cokoli o mém soukromí. Mluvit o něm už veřejně nechci,“ prozradila před rokem v rozhovoru pro novinky.cz.

S Petrou si společně začaly budovat hnízdečko lásky daleko od hlavní metropole. Koupily si v Měčíně na Klatovsku starý opuštěný objekt, kde dřív sídlila škola. Jejich vizí bylo vybudovat z něj chalupu a zároveň kulturní centrum. Práce pokračují, ale několik let už bez Jitky. Jak to tak vypadá, s Petrou se rozešly. „Paní Smutná už sem k nám do Měčína nejezdí. Jsou to asi už tři roky, co se rozhádala s paní Braunovou. Ta sem teď jezdí sama,“ prozradil nedávno deníku Aha! místostarosta městečka, kde žije něco málo přes tisíc obyvatel.

Herečku Jitku Smutnou můžeme nyní vídat v seriálu TV Prima Hvězdy nad hlavou, kde hraje manželku Pavla Zedníčka. Její dospělé děti představují Tereza Kostková s Romanem Vojtkem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.