Celebrity

31. ledna 2022 17:20

Anna Fedorov

Jan Pirk: Transplantace je o emocích, pohled na prázdný hrudník nezapomenu

POVÍDEJ (18)

Původně chtěl být námořníkem. Je to ale skoro 50 let, co přední český kardiochirurg Jan Pirk tráví svůj čas u operačního stolu. Má za sebou tisíce operací srdce a stovky jeho transplantací. I ve svém věku je stále náruživým sportovcem a jeho poznávacím znamením je elegantní motýlek.

Pro nošení motýlku se rozhodl z praktických důvodů. V nemocnici ve Spojených státech, kde byl v letech 1983 a 1984 na stáži, měli lékaři zavedený dress code. Chodili v civilu, kravatě a bílém plášti.

„Líbilo se mi to, a tak jsem to zavedl i u nás. Ukázalo se však, že je kravata nepraktická. Při vyšetření pacienta ho může šimrat. Podíval jsem se na staré snímky lékařů a všichni nosili motýlky. Zkusil jsem to a nakonec u toho i zůstal,“ prozradil moderátorce Radce Červinkové v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS přední český kardiochirurg Jan Pirk.

První transplantace a prázdný hrudník plný cév

Za jeho dlouholetou kariéru mu pod rukama prošly tisíce pacientů. Často prý vzpomíná na beznadějné případy, které nakonec dobře dopadly. „Jako mladý začínající kardiochirurg jsem operoval jednu dámu a její srdce mělo strašné arytmie. První noc jsem strávil u jejího lůžka a padesátkrát jsem ji defibriloval. Ona to nakonec přežila,“ popsal profesor.

Vzpomíná také na svou první transplantaci, kterou provedl před více než 30 lety. „Pamatuji si na okamžik, když jsem poprvé vyndal to nemocné srdce a z hrudníku na mě koukaly jen cévy. V ten okamžik jsem pocítil zodpovědnost. Věděl jsem, že musím našít srdce tak, aby mohlo ihned fungovat,“ vzpomínal. „Dříve jsme totiž neměli umělé srdce, kterým si dnes vypomáháme v situacích, ve kterých se transplantovanému orgánu na novém místě nelíbí a potřebuje si odpočinout. Dříve muselo nové srdce ihned převzít veškerou funkci,“ vysvětlil přední český kardiochirurg.

Suverénní kardiochirurg se často dostává do maléru

Transplantace je podle něj výkon plný emocí. Ke každému pacientovi přistupuje jako k VIP hostu. „Každému pacientovi dělám operaci tak, jak nejlépe umím. Transplantace srdce je výkon plný emocí a i k mé profesi pochybnost jistě patří. Kdo je suverénní a v nejmenším o sobě nepochybuje, nadělá strašně malérů,“ řekl profesor, který působí v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM).

Po jeho boku už více než padesát let stojí manželka Blanka, se kterou má dva syny. V jeho šlépějích se ale nevydali. Jeden pracuje jako manažer, druhý je soudcem. „Mrzelo mě to, ale pak jsme si s manželkou řekli, že je to jejich život a že oni musejí být spokojeni. Takže to mrzení mě už přešlo. I když stále doufám, že některé ze sedmi vnoučat by přece jen mohlo jít v mých šlépějích,“ svěřil se Pirk. Jeho otec i dědeček byli totiž také lékaři.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.