Celebrity

6. května 2021 06:00

Petra Kloidová

Karel Zima ze Slunečné daroval ledvinu neznámému muži: Bylo to těžší, než jsem myslel

Karel Zima je známým hercem, ale také milovníkem žen. Málokdo o něm však ví, že před dvěma lety daroval ledvinu muži, kterého skoro neznal. Několikrát šlo o život i jemu samotnému.

„Všem svým milenkám jsem věrný,“ říkával s potutelným úsměvem herec Karel Zima ještě předtím, než těsně před pandemií potkal ženu svého života, kterou si plánuje vzít. Herec si užívá života plnými doušky. A srdce má na správném místě. Před dvěma roky se dozvěděl o muži, který trpí nevyléčitelnou nemocí ledvin, a rozhodl se mu pomoci. Do té doby ho viděl pouze třikrát v životě.

„Věděl jsem o něm dva týdny. Byl na tom hodně špatně, trpěl nemocí, která se nazývá polycystická ledvina, to se nedá operovat. Od té doby byl na dialýze a čekal na transplantaci,“ vzpomíná. Svoje obdivuhodné rozhodnutí nezveličuje.

Jednoduché to ale nebylo: „Potkal jsem člověka, který měl v háji obě dvě ledviny, a já měl obě dvě dobré. Tak jsem mu jednu dal. Čtyři měsíce jsem jezdil na vyšetření, zas tak jednoduché to nebylo, ale nakonec to klaplo, tak jsme rádi. Lékaři si nejdřív mysleli, že si děláme srandu. Nebyl jsem příbuzný – ani jsme nebyli letití přátelé. Předtím jsme se víceméně neznali. Proklepli si mě, jestli vím, do čeho jdu. Byla to dobrodružná cesta s dobrým koncem,“ říká.

Nabrífovaná ledvina a těžká rekonvalescence

Na natáčení v Ostravě se během jedné vteřiny rozhodl, že svému jmenovci ledvinu daruje. Napsal mu rychlou esemesku. „A on mi odpověděl: Ty hovaďáku, už nepij, nebo jsi zhulenej?“ směje se Zima. Do té doby se oba dva, dnes už přátelé, viděli pouze třikrát v životě. Herec si také neodpustil historku o tom, jak těsně před transplantací „nabrífoval“ vlastní orgán. „Dva dny před operací jsem nabrífoval vlastní ledvinu, aby makala i pro něj, Karel se nemusel bát,“ vtipkuje Zima.

Před operací spolu oba dva leželi na pokoji, kde se tak mohli lépe poznat, po operaci už spolu být nemohli, což bylo podle herce náročnější, protože následná rekonvalescence byla mnohem horší.

Karel Zima málem několikrát přišel o život

Téma života a smrti je pro Karla Zimu poměrně zásadní, už několikrát mu šlo o život. „Můj největší fuck-up byla nehoda. Vraceli jsme se z divadla a náš řidič měl mikrospánek. To bylo ošklivé, vedle mě zemřel kolega, kamarád inspicient. Já jsem měl zranění hlavy, prasklou lebku. Tam jsem byl asi nejblíž druhé straně. Pak jsem si málem zlomil vaz při natáčení, topil jsem se v jezu. A tak…“ říká hvězda filmu Štěstí je krásná věc a dodává, že tyto situace se většinou nestaly jeho vinou. Při skákání do vody během jednoho natáčení došlo ke komunikačnímu šumu mezi architektem a režisérem, Zima tak skočil šipku do osmdesáticentimetrové hloubky a rozdrtil si dvanáct obratlů.

Psychopatický houbař

Herec ze seriálu Slunečná je ve svém okolí známý tím, že miluje houbaření. Ne však obvyklou měrou jako většina Čechů, bez lesa zkrátka nevydrží.

„Říkám, že jsem nemocný houbař. Když jedu do divadla, tak musím po cestě prostě alespoň na deset minut do lesa, klidně i v obleku. Jednou do roka se snažím na houby chodit i v noci. Naposledy jsem se ztratil, ale ty houby jsem našel. Chvílemi jsem měl i strach, protože jsem měl baterku na mobilu. Ta se mi vybíjela, takže jsem ji musel šetřit a chodit po tmě. Člověk se bojí hlavně těch zvířat, proto jsem dělal něco mezi pračlověkem a wrestlingem. Křičel jsem a dělal jsem, že mám velké drápy a zuby,“ pobavil vyprávěním v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.