Celebrity

7. června 2021 10:30

Gabriela Kolinová

Libuše Šafránková slaví 68 let a stále se straní světa. Udeřila zrádná nemoc znovu?

Legendární herečka Libuše Šafránková, která se stala hvězdou už ve velmi mladém věku, se narodila do rodiny kantorů. Její tatínek učil na základní škole, maminka na oděvní průmyslovce. Po stopách svých rodičů se ovšem nevydala, odmalička ji to táhlo k divadlu. Už jako dítě hrála a zpívala s ochotníky a zúčastňovala se recitačních soutěží, které s přehledem vyhrávala.

Rodačka ze Šlapanic u Brna, která v dětství nejraději trávila čas se svou milovanou babičkou, se po škole přihlásila na dramatické oddělení brněnské konzervatoře. A byla to šťastná volba. Málokterá herečka se může pochlubit tak hvězdným startem jako ona. Před kamerou se poprvé objevila v sedmnácti letech, když ve dvoudílné televizní adaptaci Babičky od Boženy Němcové ztvárnila postavu Barunky. Úspěch se dostavil okamžitě. Upoutala na sebe pozornost nejen svým půvabem, spontánností a roztomilým výrazem, ale také nezdolným temperamentem. Přestože se ze dne na den stala slavnou, hlava se jí z toho nezamotala, zůstávala nohama na zemi a dál žila skromným životem. „Z Brna, po nočních divadelních představeních, když už všechno ujelo, jsem domů jezdívala nákladním vlakem. Pokaždé tam u nás trochu zpomalil a já vyskakovala za jízdy,“ zavzpomínala s úsměvem herečka.

Životní láska Josef Abrhám: Jak se seznámili?

Když ji o dva roky později režisér Václav Vorlíček obsadil do pohádky Tři oříšky pro Popelku, změnil se jí život. Nebylo jí ještě ani dvacet let a ocitla se na pomyslném hereckém výsluní. Každý den jí od nadšených fanoušků přicházely stovky dopisů a pracovní nabídky se hrnuly ze všech stran. Opustila rodnou Moravu a odstěhovala se do Prahy, kde získala angažmá v Činoherním klubu. Právě tam poznala svoji životní lásku, o třináct let staršího kolegu, herce Josefa Abrháma. První rok se sice jen míjeli a neúčinkovali spolu v žádném představení, ale už tehdy o sobě moc dobře věděli. Libuška se tajně chodila dívat na jeho hry, on zase na ty její. Když se na prknech, která znamenají svět, o rok později poprvé společně setkali, ještě si vykali. „Šafránková se líbila úplně každému chlapovi, co v divadle byl. Každej se ji snažil sbalit, ale všichni to měli marný. Ona měla od začátku oči jen pro Pepíka,“ popsal herec Pavel Landovský, který tehdy v Činoherním klubu rovněž hrál.

Sokyně Nadi Urbánkové

Tak jednoduché to ovšem s jejich láskou nebylo. Abrhám v té době už jednu vážnou známost měl. Osm let žil ve vztahu se zpěvačkou a herečkou Naďou Urbánkovou. Několik měsíců vedl dvojí život a musel se rozhodnout, které dá přednost. „Strašně jsem se do něj zamilovala, nikdy jsme se sice nevzali, ale byl to jeden z nejdelších vztahů mého života a z mé strany určitě nejsilnější. Jen na ten rozchod nerada vzpomínám,“ svěřila se Urbánková. „Moc jsem si přála mít s Pepou dítě. Ve chvíli, kdy jsem cítila, že ten biologický budík zvoní, jsem mu to oznámila, protože jsem se chtěla zachovat čestně. On mi tehdy řekl, že se na to ještě necítí,“ přiblížila Naďa.

Abrhámovi srdce bilo pro Šafránkovou, do které se zamiloval. V roce 1976 si ji vzal za manželku a krátce nato se jim narodil syn Josef. Ten pokračuje v rodinné tradici, pracuje jako režisér, scenárista a producent. Z Libušky už udělal dvojnásobnou babičku. Také čtrnáctiletý vnuk Josef a dvanáctiletý Antonín jsou důkazem toho, že jablko nepadlo daleko od stromu. Točí vlastní animované i hrané snímky a sbírají za ně ceny. Vnoučata a rodina jsou pro herečku vším. I proto ji velmi trápilo, když se synovi Josefovi první manželství rozpadlo.

Libuše Šafránková překonala rakovinu plic

Zato Šafránková s Abrhámem jsou důkazem toho, že láska kvete v každém věku. Letos oslaví safírovou svatbu, která přichází po čtyřicátém pátém roce společného života. Jejich vztah je harmonický a jsou na sebe citově fixovaní. Jeden bez druhého neudělá krok. Pokud jim přijde filmová nabídka a líbí se jím scénář, kladou si jednu podmínku. Přijmou jen, pokud tam budou hrát oba.

Společně překonali i nástrahy, které jim osud postavil do cesty. Když Libuška před lety onemocněla rakovinou plic, nesmírnou oporou v nejtěžších životních chvílích byl pro ni právě její manžel. Psychická podpora a láska, kterou jí ve dne v noci předával, učinila zázrak. Zákeřnou chorobu herečka překonala. „Lehké to opravdu nebylo. Beru to všechno s obrovskou pokorou. Děkuji tomu nahoře, děkuji všem, kteří byli se mnou, mysleli na mě a drželi palce,“ svěřila se krátce po uzdravení Šafránková, která měla v plánu se postupně vrátit do práce. Jenže ještě před pandemií všechno zrušila. Například v seriálu MOST! měla ztvárnit manželku Jiřího Schmitzera, což potvrdila i její kolegyně Taťjana Medvecká, která ji nakonec v roli nahradila.

Před rokem odstoupila i z natáčení připravované pohádky Mamánek, kde měla hrát královnu. Libuše se stáhla do ústraní a se světem přestala komunikovat. Čím dál častěji se proto objevují spekulace, že zrádná nemoc měla udeřit znovu. Nezbývá než doufat, že jde pouze o náhodu a národem milovaná herečka je v pořádku a těší se pevnému zdraví. Všichni bychom si to moc přáli.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.