Celebrity

27. srpna 2021 06:05

David Laštovka

Trápení Marka Ebena: Manželka ochrnula, přišli o dítě. Jak snáší, že nikdy nebude tátou?

Zatímco ve své profesi se Marek Eben vypracoval k nejuznávanějším moderátorům v zemi, v soukromí ho od mládí provází jedna tragédie za druhou. Milovaná manželka je doživotně upoutaná na invalidní vozík a zemřelo jim vytoužené miminko. Co mu proti trápení nejvíce pomáhá a jak svůj těžký úděl nese?

Když si v roce 1982 bral za manželku jednu z nejkrásnějších českých hereček Markétu Fišerovou, splnil se mu sen. Markéta byla přesně tou ženou, po které toužil. Šarmantní, energická, věčně usměvavá, se smyslem pro humor. O její srdce usilovala řada mužů, ona ale měla oči jenom pro něj. Vytvořili jeden z nejsympatičtějších hereckých párů a nebyl snad nikdo, kdo by jim nepřál štěstí.

Největším přáním Marka a Markéty bylo mít jednou velkou rodinu. Bohužel, nebylo jim přáno. Jejich vytoužené miminko zemřelo jen pár dnů po předčasném porodu. „Po přechozené chřipce dostala Markéta nejdříve zánět srdečního svalu a pak měla dokonce tuberkulózní nález na plicích. Vzápětí nato s Markem otěhotněla. Jejich Terezka se ale narodila v sedmém měsíci a za několik dní zemřela,“ prozradila Světlana Nálepková v knize Světlana – Na houpacím koni. Právě ona stála za jejich seznámením a dodnes patří k nejbližším přátelům.

Ještě ani nestačila odeznít obrovská bolest nad ztrátou milovaného dítěte a přišla další strašlivá rána. „Markéta se dívala na televizi, obraz se jí začal podivně mlžit a najednou ji tak silně rozbolela hlava, až křičela bolestí. Pak upadla do bezvědomí a probrala se až za sedm neděl. Mozková příhoda, ucpaná céva, příčina neznámá,“ popsala v knize Nálepková. Lékaři dokonce Ebenovi oznámili, že moc šancí na přežití není.

Tehdy šestadvacetiletá Markéta o svůj život ale zabojovala a z kómatu se probrala. Bohužel ochrnutá nejen v obličeji, ale i na těle a půl roku za ni dýchaly umělé plíce. Od té doby se bez invalidního vozíku neobejde. „Nejhorší byl začátek, oba nás to zastihlo absolutně nepřipravené, bez varování, vůbec nás nenapadlo, že by nás něco takového mohlo potkat. Nejhorší to bylo samozřejmě pro Markétu, ona je ovšem extrémně, opravdu extrémně statečný člověk, dokázala se přes to dostat,“ svěřil se Marek Eben.

Ani na okamžik nepomyslel na rozvod. Ženě Markétě vybudoval dům

I on se s nelehkou situací nakonec vyrovnal. Ani na okamžik ho nenapadlo, že by to psychicky nezvládl a nechal se rozvést. „Musíte to přijmout. Je to kříž, ale každý má v životě nějaký kříž,“ uvedl oblíbený moderátor, který se o svou ženu stará s nesmírnou obětavostí a láskou. Poblíž Karlových Varů, kde každoročně moderuje filmový festival, nechal pro ně postavit dům s bezbariérovým přístupem. „Když byli v roce 2002 povodně, v naší ulici byly zaplaveny sklepy a výtahová šachta. Bydlíme ve čtvrtém patře, výtah nefungoval a já potřeboval odjet na natáčení. V normálním prostředí si poradí, s mírnou asistenci, ale tohle fakt nešlo. Tehdy jsme si řekli, že si musíme vybudovat nějaké útočiště, dokud na to ještě máme peníze a energii, protože povodeň se může opakovat nebo budou opravovat výtah nebo se zkrátka zase něco stane,“ přiblížil Marek Eben. Nové bydlení si Markéta zamilovala a usadila se tam natrvalo. „Původně jsme to zamýšleli jako chalupu, ale nakonec nám ten dům přirostl natolik k srdci, že Markéta už jede do Prahy, jen když musí,“ prozradil moderátor.

Život bez dětí Marka Ebena trochu trápí. Nejhorší je to na svátky

Že nakonec zůstali sami, bezdětní, ho velmi trápí. Nejsmutnější je to o svátcích. Ať už vánočních, nebo velikonočních. Například tradiční zvyk vyšupat doma pomlázkou ženu, pro něj představuje skoro až noční můru. „Svízel spočívá v tom, že to člověk musí dělat taky. Když máte děti, tak se to ještě jakž takž snese, je to taková hra pro ty děti, že tatínek zničehonic začne běhat po bytě s klackem, a pokud má malého synka, jsou alespoň dva a může to být roztomilé. Ale opravdová tragédie je, když je vám šedesát a doma je jen vaše manželka, které je padesát osm,“ povzdechl si před třemi lety ve svých rozmluvách Myšlenky za volantem, které vyšle ve formě audio knížky.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.