Celebrity

23. listopadu 2021 07:44

Gabriela Kolinová

Marek Ztracený: Píseň byla nadsázka. Spíš zesměšňovala muže. S Gottem mám jedno společné

Rozhovor s Markem Ztraceným

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený si odnesl ze slavnostního večera hned tři sošky. Druhý den ráno ale přišla ledová sprcha. A místo oslav se jen omlouval. Důvodem je text sedm let staré písně, která podle některých zlehčuje sexuální násilí páchané na ženách. To zpěvák zásadně odmítá. „Ta písnička měla být velká nadsázka. Upřímně, teď už mi to nepřijde tak vtipné jako před šesti lety,“ řekl Ztracený v pořadu Nový den CNN Prima News.

Marek Ztracený vyhrál Českého slavíka v kategoriích Zpěvák roku, Nejoblíbenější píseň a také Absolutní slavík. „Původně jsem chtěl, aby mejdan byl třídenní, když jsou to ty tři ceny, ale byl tříhodinový. Moc jsem se nepředvedl, dolehlo to na mě,“ prozradil oceněný zpěvák v pořadu Nový den.

Jeho vítězství má trochu hořkou pachuť. Hned po jeho ocenění vyplavala na povrch píseň s názvem Stává se to i v lepších rodinách, kterou výkonná ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová sdílela na Twitteru a označila za rape culture (zlehčování či normalizování sexuálního násilí).

Ztracený: Jsem z toho nešťastný. Rozhodně nepodporuji násilí

„Když jsem se ráno probudil, tak jsem měl zahlcený Instagram zprávami o tom, že Český slavík podporuje násilí na ženách a znásilnění,“ vysvětlil Ztracený. Podle něj vyňali z jeho sedm let starého textu čtyři věty. „Ty se hned začaly šířit internetem. A teda takhle na papíře bez té písně vypadají divně a nevhodně, to přiznávám,“ uznal Ztracený, kterému se hned začali ozývat novináři. „Bylo to tak silné, že jsem na to musel reagovat, takže místo toho, abych oslavoval, tak jsem vysvětloval tohle téma. Jsem z toho značně nešťastný, protože neexistuje varianta, že bych jakékoliv násilí podporoval,“ dodal.

V pořadu Nový den se vyjádřil i k samotnému textu písně. „Ta písnička měla být velká nadsázka. Naopak jsem zesměšňoval muže, který se vracel z hospody domů za svojí milou a snažil se být milenec. Upřímně, teď už mi to nepřijde tak vtipné jako před šesti lety, to přiznávám. Zase mám nějakou sebereflexi,“ svěřil se Ztracený a dodal: „Nikdy neexistovala varianta, že bych chtěl něco takového zlehčovat!“

Stažení písničky mi fanoušci vyčítají

Písničku se rozhodl stáhnout. A i tady v tom případě narazil. „Devadesát devět procent lidí okolo mě, mých kolegů a fanoušků, mi vyčítá, že to dělám. Já beru vážně jediný argument, že kdo si prožil takový traumatizující zážitek, jako je znásilnění, tak to v něm může budit nepříjemné pocity. Na té písničce mi v zásadě moc nezáleží, já zapomněl, že ji mám. Takže tím bych to rád ukončil. Rozhodně nechci nic zlehčovat,“ vysvětlil Ztracený.

Podle něj je zvláštní, že tato píseň se objevila až teď. „Je divné, že mi nikdo nezavolal dřív a neřekl: ‚Hele, tady je nějaké seskupení nebo organizace a tohle jim vadí.‘ A já bych se k tomu nějak postavil, ale to, že to někdo udělá po tak dlouhé době? Nicméně nechci to zlehčovat. A naprosto odsuzuji jakékoliv násilí na ženách. Jsem milující táta, syn a partner a kdokoliv mě zná, musí vědět, že tohle se mě netýká,“ zdůraznil.

Nový Karel Gott?

Marka Ztraceného teď někteří přirovnávají k nástupci Karla Gotta. Jak on sám tohle srovnání vnímá? „Samozřejmě mi to lichotí, ale mám názor, že Karel Gott byl jen jeden, a byl tak výjimečný, že není potřeba hledat druhého. Tak jestli dovolíte, budu dál Ztracený,“ zasmál se nový Český slavík. Jednu věc mají ale přece jen společnou. „Budu se rád učit z toho jeho odkazu. Karel se fantasticky choval ke svým fanouškům a to si myslím, že máme společné. Možná v tom jsme si podobní,“ prozradil v pořadu Nový Den.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.