Celebrity

27. října 2021 01:08

Zuzana Schneidewind

7 faktů o legendě v baloňáku: Co si Peter Falk myslel o Columbovi i pravda o jeho paní

Columbo (1) - upoutávka

Herec Peter Falk je prostě Columbo. Navždy a pořád někde poblíž. Možná vás překvapí, co má tento excentrický a moudrý chlapík, na kterém je něco upřímně přitažlivého a zábavného zároveň, s jeho představitelem společného.

„Rád bych si myslel, že Columbo v mnohém odráží mne samotného. Koneckonců ten kabát byl opravdu můj a já se v něm cítil velmi pohodlně,“ nechal se jednou slyšet herec Peter Falk, který nezaměnitelnému detektivovi vdechl na televizních obrazovkách duši. Nesmírnou popularitu, jíž se seriál těší dodnes, spatřuje v precizném vysvětlení detailů, jak byl zločin spáchán. Vy si ho opět můžete vychutnat na Prima KRIMI od 1. listopadu každý den v 16.00.

„Co si skutečně zaslouží obdiv, je jeho mozek – je velmi zvídavý a má oči jako ostříž. Vidí věci, cítí věci, slyší věci. A právě tahle vlastnost ho dělá odlišným od ostatních. Všichni lidé se obávají toho, jaký dojem udělají na ostatní. Chceme, aby si o nás ostatní mysleli, že jsme úžasní a úspěšní. Columbovi je to úplně jedno. Nezáleží mu na tom, jestli si o něm myslíte, že je trochu pomalejší nebo velmi průměrný,“ vystihl dále svého Columba Falk. Za velkou částí jeho charakteristických znaků stála hercova spolupráce se Stevenem Spielbergem. Společně některé díly seriálu i režírovali.

7 největších zajímavostí o Columbovi a herci Peteru Falkovi

1. Ztráta oka a práce kuchtíka

Za nepřítomným pohledem Petera Falka, představitele legendárního Columba, stála ve skutečnosti zákeřná nemoc. Trpěl vzácnou formou rakoviny, retinoblastomem, kvůli kterému ve třech letech chirurgicky pravé oko odstranili. Prázdnou jamku zaplnilo oko umělé, které bylo příčinou jeho typického nepřítomného pohledu, pohledu úkosem. Herectví se věnoval už od dětství. V první divadelní hře se objevil, když mu bylo dvanáct let. Před začátkem II. světové války se přihlásil do armády, ale právě kvůli chybějícímu oku byl odmítnut. Místo toho sloužil rok a půl jako palubní kuchař a plavčík v Obchodním námořnictvu USA.

2. Sklizeň filmových ocenění

Proslavil se sice rolí policejního detektiva Columba ve stejnojmenném seriálu, ale zahrál si také ve filmech Velký závod, To je ale bláznivý svět, Plná kapsa zázraků, Vražda na večeři nebo Princezna nevěsta. Objevil se také v seriálech Zadáno pro Alfreda Hitchcocka a The Twilight Zone. V roce 1961 se stal prvním hercem, který byl ve stejném roce nominován na Oscara i cenu Emmy a o rok později se mu to povedlo zopakovat. Byl celkem dvakrát nominován na Oscara a dvanáctkrát na Emmy, z toho pětkrát cenu získal (čtyřikrát za hlavní roli v seriálu Columbo).

3. Columbovo sousoší v Maďarsku

V roce 2014 bylo v maďarské Budapešti odhaleno sousoší poručíka Columba a jeho psa. Stojí na ulici Falk Miksa. Tehdejší starosta města Antal Rogán prohlásil, že by herec Peter Falk mohl být příbuzným maďarského spisovatele a politika Miksy Falka, který působil v 19. století. Ale neexistují žádné důkazy, které by toto tvrzení podporovaly.

4. A pravá paní "Columbová"? Znáte ji!

Že nikdy neuvidíme seriálovou paní Columbovou, už jsme si zvykli. Byla ale nějaká paní "Columbová" i po boku Petera Falca? Herec byl ženatý dokonce dvakrát. S první manželkou adoptovali dvě dcery. Jeho druhou manželkou byla herečka Shera Danese, která se také objevila v šesti epizodách Columba – v menších vedlejších rolích. Je k vidění v prvním dílu 6. série Posvítit si na vraždu, druhém dílu 7. série Smrt ve sklence vína, prvním dílu 9. série Vražda jako autoportrét, třetím dílu 10. série Columbo a vražda rockové hvězdy, devátém dílu 10. série Columbo v přestrojení a jedenáctém dílu 10. série Vražedné stopy.

5. Vznik legendární věty "Ještě jedna věc…“

Scenárista a producent Richard Levinson prozradil, že Columbova slavná fráze „Ještě jedna věc…“ vznikla úplnou náhodou. Když společně s Williamem Linkem psali divadelní hru Vražda na předpis, zjistili, že jedna ze scén je příliš krátká. Columbo prý už opustil scénu a oni byli příliš líní na to, aby to celé přepsali. Proto se rozhodli, že se ještě vrátí a něco řekne.

6. Co spojuje Star Trek a seriál Colombo?

V seriálu Columbo se postupně objevily také tři hvězdy původního kultovního Star Treku: William Shattner, který hrál kapitána Kirka, Leonard Nimoy, který se proslavil jako první důstojník Spock, a Walter Koenig, který si zahrál pilota Pavla Čechova. Jednou z nejslavnějších osobností, která si zahrála v seriálu Columbo, je zpěvák a muzikant Johnny Cash. Objevil se v sedmé epizodě 3. série s názvem Labutí píseň.

7. Baloňák nebyl jen rekvizita

Oblečení detektiva Columba zajistil herec Peter Falk – bylo jeho vlastní, včetně ošuntělého baloňáku a vysokých bot.

Na dalšího svérárázného detektiva se můžete podívat také v oblíbeném krimiseriálu Polda, v hlavní roli s Davidem Matáskem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.