Celebrity

19. listopadu 2021 15:00

Rozloučení s Miroslavem Žbirkou: Čaputová tiše poděkovala, dorazil i Václav Neckář

Zuzana Čaputová se v rámci návštěvy České republiky vydala i na pohřeb svého krajana, zpěváka Miroslava Žbirky. Ten zemřel 10. listopadu ve věku 69 let. Rozloučení s ním se konalo ve strašnickém krematoriu.

Kulturní scéna letos přišla o dalšího významného umělce. Ve 14 hodin se se zpěvákem, který si získal popularitu v Česku i na Slovensku, rozloučilo mnoho osobností veřejného života.

Miroslav Žbirka si smuteční rozloučení sám naplánoval

Slavný zpěvák neponechal nic náhodě a své poslední rozloučení si ještě za života naplánoval do posledního detailu. Zazněly tak nejenom jeho autorské písně, ale i skladby kapely The Kings nebo jeho milovaných The Beatles. Smuteční řeči se pak zhostil hudební expert Juraj Černý a publicista Jan Vedral.

Obřad byl jen pro zvané, ale fanoušci se mohli zúčastnit alespoň díky obrazovkám před krematoriem, které rozloučení přenášely. Mezi hvězdami, které do Strašnic dorazily, byli i režisér Juraj Jakubisko, zpěvák Václav Neckář nebo houslista Jaroslav Svěcený. Prezident Miloš Zeman se obřadu zúčastnit nemohl, poslal alespoň věnec.

Zuzana Čaputová dorazila

Slovenská prezidentka byla na pohřbu v obklopení svých bodyguardů. Během cesty tiše poděkovala přítomným za to, že přišli vzdát čest zpěvákovi. S Mekym Žbirkou se Čaputová rozloučila v rámci návštěvy Česka, kterou podnikla po dvou letech. Od předsedy Senátu Miloše Vystrčila převzala Stříbrnou medaili za mimořádnou péči o pravdu, svobodu, politickou kulturu a vládu práva. Setkala se i s prezidentem Milošem Zemanem a 17. listopadu se vydala na Národní třídu.

Žbirka porazil i Karla Gotta

Miroslav Žbirka se narodil 21. října 1952 v Bratislavě anglické matce a slovenskému otci. Ačkoli se hudbě věnoval od konce šedesátých let, prorazil až o dekádu později. Žbirkova popularita stoupala v osmdesátých letech a roku 1982 získal Zlatého slavíka. Stal se po Waldemaru Matuškovi druhým zpěvákem, kterému se podařilo porazit Karla Gotta. Žbirka se na výsluní udržel i po revoluci a vydal mnoho úspěšných alb. Zemřel na zápal plic. Jeho druhá manželka Kateřina Žbirková pro eXtra.cz zdůraznila, že zpěvák nepodlehl covidové nákaze.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.