Celebrity

10. prosince 2021 06:05

Skandály Jiřího Sováka. Kterého kolegu přetáhl holí a proč vydědil syna Jiřího Schmitzera?

Legendární herec Jiří Sovák byl v soukromí cholerik, který pro ránu a ostré slovo nešel daleko. Byl třikrát ženatý a měl jediného syna, který se vydal v jeho šlépějích a stal se z něj uznávaný herec. Zahráli si spolu například v komedii Marečku, podejte mi pero nebo v seriálu Chalupáři. Nakonec se ale rozhádali a nikdy už neusmířili.

Narodil se v rodině váženého hospodského jako Jiří Schmitzer. Toto příjemní užíval celé své dětství, v dospělosti během německé okupace za druhé světové války si ho změnil na české Sovák, které ho proslavilo.

Z prvního manželství měl syna Jiřího Schmitzera, který vystudoval DAMU, ale vztahy mezi sebou měli od začátku velmi komplikované. První rozkol nastal v době, kdy Sovák kvůli jiné ženě opustil rodinu. Schmitzerovi v té době bylo jedenáct let a nemohl mu to dlouho zapomenout. Sovák se cítil provinile a snažil se to synovi vynahrazovat jinak. U režisérů se často přimlouval, aby syna obsazovali. Podařilo se mu to dvakrát, v komedii Marečku, podejte mi pero! mu hrál syna, v seriálu Chalupáři pro změnu dokonce vnuka. „Byl to Sovák, který mě poprosil, abych dal jeho klukovi roli. A tak jsem to udělal a byl skvělý,“ vzpomínal během života režisér seriálu Chalupáři František Filip.

Jiří Sovák a Jiří Schmitzer působili před kamerou jako parťáci

Před kamerou působili jako sehraná dvojka. Když spolu tehdy hráli, našli si k sobě opět cestu. „V té době k sobě měli lidsky asi nejblíže. Pak se však stala ta věc a byl konec. Nadosmrti,“ prozradila Sovákova třetí manželka Anna, s kterou herec prožil posledních čtyřicet let. Krátce po premiéře filmu Marečku, podejte mi pero, si Schmitzer po jednom divadelním představení dal s kolegy skleničku, usedl za volant a nešťastnou náhodou srazil chodce, který zemřel. Za to byl odsouzen ke třem letům vězení. A to Sovák nedokázal odpustit zase jemu. Zřekl se ho, vydědil a až do konce života už s ním nepromluvil.

„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jako dobytek, to se nepromíjí,“ měla být poslední slova, která mu řekl. Od té chvíli už se nikdy neviděli. Schmitzer, který si odseděl polovinu trestu a pak byl propuštěn za dobré chování, dokonce nebyl ani na jeho pohřbu. „Jejich pohled na život a posuzování hodnot se natolik vzdálily, že už se nedaly přemostit. Chyba byla asi na obou stranách,“ přiblížila Sovákova poslední žena.

Známého herce přetáhl holí. „Kde ten nerudný dědek bere takovou zlou sílu?“

Na sklonku života Jiří Sovák jezdil po besedách, kde diváky bavil svými historkami. Sparingpartnera, nahazovače a osobního řidiče mu dělal Václav Upír Krejčí. První osobní setkání ovšem skončilo málem tragicky. „Točili jsme spolu film Divoké pivo někdy v roce 1993. Sovákovi vyšla jeho druhá kniha, tak jsem si řekl, že si ji od něj nechám vlastnoručně podepsat a na oplátku mu za to dám svoji knihu Bestseler. Zašel jsem za ním a povídám: „Pane Sovák, koupil jsem si vaši knihu, mohl byste mi ji podepsat?“ Sovák si ji vzal dost neochotně a podepsal se. Já nesměle přidal: „Mohl byste mi tam napsat ještě věnování Upírovi?“ „Jenom podpis,“ pronesl rezolutně. Pak jsem mu řekl, že by pro mě bylo ctí, kdybych mu mohl věnovat svoji knihu. Divně se na mě podíval, tak jsem ho ujistil, že nechci, aby ji četl, ale jenom si ji vzal, abych se tím mohl chlubit, že má mé dílo doma. „Strč si ji do pr....,“ odpověděl.

Kolegové, kteří tam s námi hráli, mě začali hecovat, ať mu tu svoji knihu strčím do tašky, co s sebou nosíval na plac. Šel jsem tedy k jeho tašce a povídám mu: „Pane Sovák, tohle je vaše taška? Já vám tu svou knihu do ní dám.“ „Nic mi tam nedávej, nic nechci. Strč si ji do pr...,“ vedl si svou. „Promiňte, mně to nedá, já vám ji tam stejně dám,“ reagoval jsem a strčil mu ji tam. Pan Sovák mě pak vší silou přetáhl svojí holí před záda. Bolestí mně vyhrkly slzy. Spadl jsem na zem a nemohl se zvednout. Měl jsem pocit, že mám zlomená všechna žebra. Sbíral jsem se ještě hodně dlouho. Když jsem přijel domů, zabořil hlavu do polštáře a probrečel celou noc. Ještě druhý den ráno to bolelo jako čert a já si říkal, kde ten nerudný dědek bere takovou zlou sílu,“ popsal ve svých vzpomínkách Václav Upír Krejčí.

Sovák se herci omluvil a pozval ho na chalupu

Asi třetí den poté mu doma zazvonil telefon. „Zvedl jsem ho a tam Sovák. „Venoušku, jsi to ty?“ Nevěřil jsem svým uším a v šoku se ptal proč volá. „Ale moje Andulka (manželka, pozn. red.) mi strašně vynadala. Ona našla tu tvou knihu a líbí se jí. Tak jsem musel s pravdou ven. Ještě tě to bolí?“ spustil. „Bolí, pane Sovák. Ale víc u srdíčka než ty záda,“ odpověděl jsem. „No viděl jsem tě při natáčení a nejsi špatnej herec a i Andulka říkala, že bychom spolu mohli dát něco dohromady. Přijeď za mnou na chalupu.“ Rád jsem přijel a tam jsme se dohodli na spolupráci,“ uvedl s úsměvem Upír Krejčí.

Slavného herce Jiřího Sováka si můžeme připomenout v nesmrtelné komedii Zabil jsem Einsteina, pánové, kterou v sobotu 11. prosince od 14:40 vysílá Prima a o den později ve 12:10 Prima MAX.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.