Celebrity

4. listopadu 2021 06:05

Gabriela Kolinová

Smrt Jana Třísky je dodnes zahalena tajemstvím. Nešťastná náhoda, nebo sebevražda?

Charismatický český herec a vynikající dabér, který dlouhá léta žil v USA, by oslavil pětaosmdesáté narozeniny. Přestože od jeho nečekané smrti letos v září uplynuly už čtyři roky, stále nikdo neví, co se v osudný den stalo. Jistá si není ani policie, která případ prošetřovala. Přijel snad domů zemřít?

Jan Tříska přiletěl do Čech, kde ho mělo čekat natáčení filmu Na střeše, který připravoval Jiří Mádl. Dva dny předtím, než padla první klapka se vydal na pražský Karlův most. Chvíli postával u jedné ze soch, pak se usadil na zídku mostu a kochal se pohledem na Vltavu. Na jeho riskantní a nebezpečné počínání upozornila ochranku Karlova mostu náhodná kolemjdoucí. Strážci mostu se sice snažili herci domluvit, ale on na ně nedal.

Během jejich přítomnosti sice slezl dolů, ale jen co odešli, vyšplhal na zídku mostu znovu. Po pár minutách se ze čtrnáctimetrové výšky zřítil do Vltavy. Bezvládné tělo po pěti minutách z ledové vody vytáhli dva muži z Polska, shodou okolností záchranáři, kteří zrovna projížděli výletní lodí. Skočili pro něj, vytáhli ho na palubu, kde se jim podařilo obnovit jeho životně důležité funkce. Na záchranu života už to však bohužel nestačilo. Další den v nemocnici Jan Tříska zemřel.

Spáchal Jan Tříska sebevraždu? Podle kolegů je to hloupost!

Výpovědi svědků, kteří hrůze na vlastní oči přihlíželi, se výrazně lišily. Někteří tvrdili, že herec nešťastně uklouzl, jiní, že z mostu skočil dobrovolně sám. Na tom, co se osudný den stalo, se nemohou shodnout ani Janovi kolegové. „Představa, že by přiletěl z Kalifornie, absolvoval kostýmní zkoušky a šel ukončit život, je naprosto hloupá. Vymstil se mu jeho rituál návštěvy Karlova mostu, který dělal před natáčením každého nového filmu,“ okomentoval to tehdy pro média Jiří Mádl, který měl s hercem točit. Jeho slova záhy potvrdil i Jan Hrušínský, Třískův dlouholetý kamarád. „Myslím, že na Karlův most šel proto, že tam měl takové místo, na které vždycky položil dlaň. Jako herec byl pověrčivý a věřil, že mu to pomůže, aby svoji práci odvedl dobře,“ prohlásil.

Psychiatr Cimický to ale vidí jinak

Naopak známý český psychiatr Jan Cimický nevyloučil, že všechno mohlo být i trochu jinak. „V mém profesním životě jsem se za pětačtyřicet let praxe setkal s mnoha nevysvětlenými a možná i nevysvětlitelnými akty zdravých lidí. Bylo by naivní představovat si, že zdánlivě vyrovnaný člověk, který na sobě nedává nic najevo, nic mu nechybí, neprožívá uvnitř řadu trablů a démonů. Kolik slavných osobností skončilo život vlastním uvážením, aniž by tomu druzí porozuměli! To je možná i tento případ,“ uvedl Cimický.

„Vlastně ani přesně nevíme, co se stalo a jak se to stalo. Vycházejme z toho, že něco velice důležitého se v nitru člověka probudí a nemusí to být jen deprese, svou roli hraje i úzkost a obava, nejistota a někdy náhlý impulz. To všechno je možné a my to již nezjistíme. Nemůžeme ani odpovědět, zda je důležité, aby se to stalo na nějakém konkrétním místě. Faktem zůstane, že smrt vynikajícího umělce, spisovatele, muzikanta, malíře, básníka či herce je velká ztráta,“ dodal.

Policie, která se úmrtím Jana Třísky zabývala, případ odložila. Pravdu, jak to skutečně bylo, už se asi nikdy nedozvíme a smrt nezapomenutelného herce se navždy zařadí k těm nevysvětlitelným...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.