Celebrity

5. října 2021 20:36

David Laštovka

Václav Havel by oslavil 85: Milenka, se kterou čekal dítě, popsala jejich vztah

První prezident České republiky Václav Havel by oslavil pětaosmdesáté narozeniny. Není žádným tajemstvím, že miloval ženy a ony zase jeho. První manželka Olga o jeho slabosti pro něžné pohlaví věděla a milostné úlety mu tolerovala. Přičítala je k jeho bohémské povaze. Jaké typy si vybíral a kdo patřil mezi jeho největší lásky?

O Václavu Havlovi se tradovalo, že v ženách vzbuzoval jakousi mateřskou lásku. Nebyl to typ kovboje, který by jim imponoval svojí mužností. V jeho společnosti ale měly pocit bezpečí a cítily se velmi příjemně. Bývalému prezidentovi se nejvíce zamlouvaly milenky nejen půvabné a krásné, ale také inteligentní a sečtělé.

ČTĚTE TAKÉ: Irena Obermannová měla tajný vztah s Václavem Havlem. Kniha o jejich intimnostech se dočká filmové adaptace

V sedmdesátých let byla jeho velkou láskou Anna Kohoutová, bývalá žena dramatika Pavla Kohouta. Jejich románek vydržel do doby, než byl Havel za podvracení republiky odsouzen na čtyři a půl roku do vězení. Z jeho manželky Olgy a milenky Anny se mezitím staly kamarádky, a dokonce si společně předčítaly dopisy, které jim z basy posílal. „Pokud se našla žena, která měla vůbec šanci rozbít pevný svazek Olgy s Václavem, byla to bývalka jednoho z jeho největších přátel Pavla Kohouta a tenkrát k rozvodu téměř došlo. Nebylo to v tom, že měl milenku. Nevěrný byl už dříve a často cítil jakousi povinnost o tom Olgu informovat. Tentokrát to však bylo jiné. Havel se do Anny Kohoutové hluboce zamiloval. Olga při něm stála spíš jako maminka než manželka,“ popsal v knize Havel jeho dlouholetý spolupracovník Michael Žantovský.

Havel navrhl, aby žili ve třech

Když se Havel dostal na svobodu, jeho další láskou byla psycholožka Jitka Vodňanská. Seznámil je její bývalý manžel, signatář Charty 77, písničkář, textař Jan Vodňanský, s nímž má syna Tomáše. Olga opět o všem věděla. Vodňanská na Hrádečku v té době trávila celé léto. „Asi jsem byla naivní, že jsem vytvořila ten trojúhelník s Olgou. To si myslím, že se takovýmhle způsobem nedělá,“ uvedla Vodňanská před osmi lety v rozhovoru pro MF Dnes. V něm také naznačila, že na ni Havlova manželka přece jen trochu žárlila. „Ale jo, samozřejmě. Na Hrádečku jsem vždycky dávala špatně talíře,“ prozradila s úsměvem.

V jednu chvíli to ovšem vypadalo tak, že Havla bude mít jen pro sebe. „Doufala jsem. Nejvíc asi v roce 1985, kdy mě vzal na dovolenou ukázat svým přátelům a říkal, že je to taková naše zásnubní cesta. Ale skončila tím, že nás oba zatkli. Jeho dvakrát, mě jednou. Mělo to různý intenzity, ta naše láska. Trvalo to skoro sedm let nebo možná ještě déle. Vídání se a vztah skončil v době jeho svatby s Dagmar. Tam to skončilo. Ale takový ten intenzivní vztah skončil v osmdesátým devátým,“ přiblížila Jitka Vodňanská.

Britský politolog John Kean ve své knize Václav Havel – Politická tragédie v šesti dějstvích, v níž se snažil zachytit všechna významná život údobí prvního českého prezidenta včetně rodinného zázemí, dokonce tvrdí, že Vodňanská s Havlem přišla do jiného stavu. Olga v zoufalství měla navrhnout, že by se o dítě mohli starat všichni dohromady, ale Jitka nakonec zvolila potrat. „Když Jitka v roce 1984 otěhotněla, napsala Olze dopis, kde jí o situaci informovala, a vysvětlila, jak moc jejího muže miluje. Havel se od Olgy vrátil se vzkazem, že se odmítá rozvést, ale navrhuje ménage a trois (soužití ve třech),“ potvrdil Žantovský.

Mezi Havlovy milenky měla patřit také Jana Tůmová, která přes den pracovala jako prodavačka v knihkupectví, večer jako šatnářka v pražské Redutě a o víkendech se věnovala amatérskému divadlu. „Sblížili se po Žebrácké opeře,“ připomněl Žantovský v knize Havel. V polovině osmdesátých let se zase intimně sblížil se sousedkou Růženou, manželkou grafika Oldřicha Kulhánka.

Se ženami nepřestal ani jako prezident. „Již v prvních dvou Havlových funkčních obdobích se na jeho denním programu objevovala řada neexistujících postav s ptačími jmény jako profesor Slavík, velvyslanec Skřivan či pan Vrabec,“ prozradil Žantovský krycí jména jeho milenek.

Veřejně se ke vztahu s Havlem hlásí i spisovatelka Irena Obermannová, která tvrdí, že spolu měli poměr v době, kdy už byl ženatý s Dagmar Havlovou. Veřejné svědectví o jejich vztahu se ovšem nikdy neobjevilo. „Celá jeho kancelář o tom, že se se mnou stýká, věděla. O těch intimních věcech možná pochybovali. Pořád jsem slyšela, jak je na tom špatně, ale se mnou byl nádherně zdravý. Choval se jako kluk plný života, blbli jsme spolu, smáli se, zlobili. Pokud vím, Dagmar Havlová se o nás dozvěděla až po roce naší známosti. Ale možná už dříve něco tušila, vyptávala se na mě,“ prohlásila Obermannová před devíti lety v rozhovoru pro Blesk.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.