Celebrity

10. listopadu 2021 18:11

Gabriela Kolinová

Smutná zpráva. Zemřel legendární zpěvák Meky Žbirka. Manželka řekla proč

Hudební svět zasáhla velmi smutná zpráva. Zemřel slavný slovenský muzikant a hitmaker Miroslav „Meky“ Žbirka. Bylo mu 69 let. CNN Prima News to potvrdila manželka Kateřina. Zpěvák chytil  „zákeřný bacil“ a ležel v nemocnici na kapačkách. Naposledy fanoušky prosil o posílání energie. Podle manželky se mu stal osudným opakovaný zápal plic.

Býval dlouhovlasým rockerem i britským elegánem, ještě před plnoletostí hrával jako námezdní muzikant v cizině, zažil ztrátu bratra, vyhazov z kapely stejně jako davy fanynek, slávu a hudební triumfy. Má za sebou odchod do ústraní i velký návrat. Musel se vyrovnat s havárií blízké osoby… Jeho život byl o oddanosti hudbě, o víře ve vlastní cestu, přestože často vedla jinudy, než mu radilo okolí. Velké společenské revoluce i životní zvraty překonal s elegancí sobě vlastní…

Miro Žbirka, československý "brouk"

Zemřel hitmaker, který dokázal udělat jméno československé hudbě nejen v zemích východního bloku, ale i na západě. Měl k tomu rodinné předpoklady. Jeho otec Šimon se s Ruth Galeovou seznámil v Londýně v průběhu druhé světové války. Byla to Ruth, která syna vždy vedla k lásce k hudbě i svému rodnému jazyku. A právě díky jejímu vlivu a vlivu jeho dvou starších bratrů Tonyho a Jasona, se hudbě věnoval. Meky sice vyrůstal v Bratislavě, ale vliv britské kultury ho formoval.

Na otázku, kdo z hudebníků ho inspiroval, odpověděl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS bez zaváhání: „Není to těžké. Samozřejmě bych vás mohl zasypat mnoha jmény, určitě to nemám tak, že bych poslouchal jen Beatles, mám rád všechno, co trošku jinak zní. Ale na takto položenou otázku nemůžu odpovědět jinak – John Lennon a Paul McCartney jako skladatelé, interpreti i jako lidé. Na první místo, nejen z hudebního hlediska, patří John Lennon. Protože tu tak chybí!“ A od 10. listopadu 2021 nám bude chybět i Miroslav Žbirka.

Miro Žbirka a Marika Gombitová: V slepých uličkách

Meky" vstoupil na hudební scénu v roce 1979 s uskupením Modus. Tam započala jeho dlouholetá spolupráce v Marikou Gombitovou. Její slibnou kariéru, a tím celý Modus utnul Maričin úraz. Miro Žbirka na svoji první hudební partnerku nikdy nezapomněl a i po letech, kdy byla upoutána na vozík a odmítala jakákoliv veřejná vystoupení, se neustále snažil zlatou slavici motivovat k dalším výstupům.

“Správy o mojej smrti sú PRAVDIVÉ” to by řekl Meky, kdyby žil… 🖤MIRO ŽBIRKA🖤 21.10.1952- 10.11.2021

Posted by Miro Zbirka on Wednesday, November 10, 2021

Mezinárodní superstar se "Meky" stal se svým druhým albem Sezónne lásky, na němž spatřila světlo světa Atlantida, monumentální píseň, která získala ještě více ohromující aranžmá v roce 2011 na Symphonic Album. V 80. a 90. letech úspěšné album následovalo ještě úspěšnější. Ani ve dvacátých letech nicméně Žbirka neutuchal ve svém tvůrčím úsilí. Ač miloval koncertování, radost mu dělala tvorba nových písní.

"Za současné situace připravuji nové písně a přiznám se, že nevidím jako tragédii, že si nemůžu jít zahrát. Ale ten moment přijde, až budu mít všechno hotové, připravené, nahrané a budu to chtít prezentovat. Za takových podmínek bych to nesl o mnohem hůře. Není to pro mě ale žádný náhradní program. Skládat písně, nahrát je, vydat album, to je pro mě ta zásadní věc," uvedl v roce 2020.

Na dotaz, zda je nové album na cestě, nechával odpověď nejasnou. "Nedokážu říct, jestli ho stoprocentně natočím. Ale snažím se, aby vznikly nové písně, které mě budou opravňovat k tomu, abych je i nahrál. Mě to strašně baví, je to vzrušující. Fantastické je, když vás napadne nová melodie, která vás ještě nenapadla..," odpověděl. Jeho dalšího alba se již bohužel nedočkáme.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.