zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Smutná zpráva. Zemřel legendární zpěvák Meky Žbirka. Manželka řekla proč

Zemřel Miro Žbirka
Zemřel Miro Žbirka
Denisa Ganzwohlová , Vydáno: 10.11.2021
Hudební svět zasáhla velmi smutná zpráva. Zemřel slavný slovenský muzikant a hitmaker Miroslav „Meky“ Žbirka. Bylo mu 69 let. CNN Prima News to potvrdila manželka Kateřina. Zpěvák chytil  „zákeřný bacil“ a ležel v nemocnici na kapačkách. Naposledy fanoušky prosil o posílání energie. Podle manželky se mu stal osudným opakovaný zápal plic.

reklama

Býval dlouhovlasým rockerem i britským elegánem, ještě před plnoletostí hrával jako námezdní muzikant v cizině, zažil ztrátu bratra, vyhazov z kapely stejně jako davy fanynek, slávu a hudební triumfy. Má za sebou odchod do ústraní i velký návrat. Musel se vyrovnat s havárií blízké osoby… Jeho život byl o oddanosti hudbě, o víře ve vlastní cestu, přestože často vedla jinudy, než mu radilo okolí. Velké společenské revoluce i životní zvraty překonal s elegancí sobě vlastní…

Miro "Meky" Žbirka.
Autor: profimedia Miro "Meky" Žbirka.

Miro Žbirka, československý "brouk"

Zemřel hitmaker, který dokázal udělat jméno československé hudbě nejen v zemích východního bloku, ale i na západě. Měl k tomu rodinné předpoklady. Jeho otec Šimon se s Ruth Galeovou seznámil v Londýně v průběhu druhé světové války. Byla to Ruth, která syna vždy vedla k lásce k hudbě i svému rodnému jazyku. A právě díky jejímu vlivu a vlivu jeho dvou starších bratrů Tonyho a Jasona, se hudbě věnoval. Meky sice vyrůstal v Bratislavě, ale vliv britské kultury ho formoval.

Na otázku, kdo z hudebníků ho inspiroval, odpověděl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS bez zaváhání: „Není to těžké. Samozřejmě bych vás mohl zasypat mnoha jmény, určitě to nemám tak, že bych poslouchal jen Beatles, mám rád všechno, co trošku jinak zní. Ale na takto položenou otázku nemůžu odpovědět jinak – John Lennon a Paul McCartney jako skladatelé, interpreti i jako lidé. Na první místo, nejen z hudebního hlediska, patří John Lennon. Protože tu tak chybí!“ A od 10. listopadu 2021 nám bude chybět i Miroslav Žbirka.

Miro Žbirka a Marika  Gombitová: V slepých uličkách

Meky" vstoupil na hudební scénu v roce 1979 s uskupením Modus. Tam započala jeho dlouholetá spolupráce v Marikou Gombitovou. Její slibnou kariéru, a tím celý Modus utnul Maričin úraz. Miro Žbirka na svoji první hudební partnerku nikdy nezapomněl a i po letech, kdy byla upoutána na vozík a odmítala jakákoliv veřejná vystoupení, se neustále snažil zlatou slavici motivovat k dalším výstupům. 

 

Mezinárodní superstar se "Meky" stal se svým druhým albem Sezónne lásky, na němž spatřila světlo světa Atlantida, monumentální píseň, která získala ještě více ohromující aranžmá v roce 2011 na Symphonic Album. V 80. a 90. letech úspěšné album následovalo ještě úspěšnější. Ani ve dvacátých letech nicméně Žbirka neutuchal ve svém tvůrčím úsilí. Ač miloval koncertování, radost mu dělala tvorba nových písní.

"Za současné situace připravuji nové písně a přiznám se, že nevidím jako tragédii, že si nemůžu jít zahrát. Ale ten moment přijde, až budu mít všechno hotové, připravené, nahrané a budu to chtít prezentovat. Za takových podmínek bych to nesl o mnohem hůře. Není to pro mě ale žádný náhradní program. Skládat písně, nahrát je, vydat album, to je pro mě ta zásadní věc," uvedl v roce 2020. 

Na dotaz, zda je nové album na cestě, nechával odpověď nejasnou. "Nedokážu říct, jestli ho stoprocentně natočím. Ale snažím se, aby vznikly nové písně, které mě budou opravňovat k tomu, abych je i nahrál. Mě to strašně baví, je to vzrušující. Fantastické je, když vás napadne nová melodie, která vás ještě nenapadla..," odpověděl. Jeho dalšího alba se již bohužel nedočkáme.

Meky Žbirka s manželkou

Miro Žbirka byl se svou Katkou třiatřicet let. Osudové setkání v Lucerně mu změnilo život

reklama

Související témata: Miro Žbirka , úmrtí , zápal plic , Film Meky on-line

reklama

Přečtěte si také

reklama