Celebrity

17. listopadu 2021 06:05

Jiřina Köppelová

Tajemství herečky Vlasty Chramostové: Způsobila autonehodu, při níž zemřel její čtyřletý syn

Osud se s herečkou Vlastou Chramostovou, která by 17. listopadu oslavila 95. narozeniny, rozhodně nemazlil. Během života si sáhla až na pomyslné dno a do smrti ji trápily obrovské výčitky.

Vlasta Chramostová patří nejen k hereckým ikonám. Spojujeme si ji i s událostmi kolem 17. listopadu. Shodou okolností v tento den slavila i narozeniny. Výjimečný den jako kdyby se spojil i s výjimečným osudem, který herečka měla prožít. V roce 1963 měla těžkou autonehodu, po níž zemřel její jediný čtyřletý syn, a za normalizace jí bylo na dvacet let prakticky znemožněno hrát.

Stačila chvíle nepozornosti a došlo k tragédii, která navždy změnila její život.

Na ten den už pak nikdy nezapomněla a stal se pro ni noční můrou. Když bylo Vlastě Chramostové šestatřicet let, prožívala nejkrásnější období. Dařilo se jí v soukromém i profesním životě. Radovala se z vytouženého syna Konráda, kterého měla se svým partnerem, brněnským sochařem Konrádem Babrajem, točila jeden film za druhým a v angažmá v Divadle na Vinohradech patřila k nejobsazovanějším herečkám.

V době největší slávy a štěstí ovšem došlo k strašlivému neštěstí. Byla to souhra až neskutečných náhod. Ten den jí odpadlo natáčení, a tak se rozhodla vzít svého čtyřletého syna na výlet a udělat si s ním hezký den. Cestou ji ovšem oslnilo slunce, vjela do díry na silnici a havarovala. Zatímco ona s vážnými zraněními byla převezena do nemocnice, její chlapeček na místě zemřel. „Po pravé straně silnice, opřena o zábradlí mostku, stála smrt. Čekala...“ popsala ve své životopisné knize Byl to můj osud.

Lékaři jí nakonec život zachránili, přitom hrozilo, že od pasu dolů zůstane navždy ochrnutá a bude se moci pohybovat jen pomocí invalidního vozíku. Radost však z toho neměla, svůj život by vyměnila za synův. Několik měsíců pobývala na psychiatrii a trvalo dlouho, než byla schopna vrátit se znovu do normálního světa. Od té doby už nic nebylo tak, jako dříve. Další dítě už pak nikdy neměla.

Bez milovaného muže neuměla žít. Zemřela krátce po něm

Během života byla dvakrát vdaná. Jejím prvním manželem byl ředitel československého rozhlasu v Brně Bohumil Pavlinec. Po pěti letech ale přišel rozvod. Druhým mužem byl o sedm let mladší kameraman Stanislav Milota, kterého si brala v roce 1971 a žila s ním až do jeho smrti. Byl pro ni osudovou láskou. Říkalo se o nich, že jsou jako jednobuněční manželé. Byli schopni povídat si od rána do noci. „Máme takovou italskou domácnost. Temperamentně si vyměňujeme názory, vedeme dialog. Vážíme si protistrany a nasloucháme jinému názoru. Mluvíme v duetu,“ popisovala v médiích s úsměvem Vlasta.

Na oko se spolu špičkovali, ale jeden bez druhého neuměl žít. Když v únoru 2019 Stanislav Milota zemřel, byla to pro ni ta poslední rána a ztratila chuť žít. „Byli jsme s mužem tak šťastní, že teď už život nemá cenu. Byli jsme spolu sedmapadesát let. A to je tak vzácné, že za to mohu jenom děkovat. Ale zároveň je to pro mě tak těžké, že se to ani nedá sdělit,“ posteskla si po jeho smrti Chramostová. Svou životní lásku přežila o pouhých osm měsíců. Signatářka charty 77 zemřela ve spánku, téhož roku na začátku října. Bylo ji dvaadevadesát let.

ZDROJ: Vlasta Chramostová, Olomouc 1999.

Byla jedna z mála, která dokázala otevřeně mluvit o své spolupráci se Státní bezpečností


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.