zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vlasta Chramostová: Byla velmi statečná, k sobě někdy až krutá

Vlasta Chramostová: Byla statečná, k  sobě někdy až krutá
Autor: profimedia.cz Vlasta Chramostová: Byla statečná, k sobě někdy až krutá
Herečka Vlasta Chramostová se vymykala běžným měřítkům svým nekompromisním přístupem k životu i okolí. Zemřela v neděli 6. října v 92 letech.

reklama

Svatební dar pro Jiráskovou

Nejdelší část své kariéry – celých dvacet let (od roku 1950 do roku 1970) – prožila v Divadle na Vinohradech, kde prošla docela překotným názorovým vývojem. V době, kdy divadlo patřilo armádě, hrála role v budovatelských hrách, za které se později styděla. Předvedla tu ale i řadu krásných postav – Marii Stuartovnu, Annu Kareninu, Roxanu apod. Na „Vinohradech“ se žilo hodně kolektivně, jezdilo se na zájezdy často přímo na vojenské posádky, pořádaly se různé oslavy, večírky… Vlasta patřila ke generaci Mladé gardy. Stejnojmennou hru tehdy hráli mladí členové souboru včetně Jiřiny Švorcové, Jiřiny Jiráskové a Jiřího Valy. Když se poprvé vdávala kolegyně Jirásková za herce Jiřího Pleskota, oslava svatby se konala u Vlasty Chramostové v bytě. Nevěsta s ženichem ji dostala od Vlasty jako svatební dar. Později se ale jejich cesty rozešly…

S Mirkem Červenkou ve filmu Honzíkova cesta
Autor: archiv autorky S Mirkem Červenkou ve filmu Honzíkova cesta

Přišla o jediného syna

Již v roce 1965 byla Vlasta jmenovaná zasloužilou umělkyní. Ve svých pamětech sebe sama na sklonku života odsoudila hlavně za to, jak byla politicky naivní a že se v nejtěžším období 50. let upsala ke spolupráci s STB. Osud k ní také nebyl zrovna přívětivý. Během havárie, kdy seděla za volantem, přišla o svého jediného syna. To ji těžce poznamenalo a po zbytek života se potýkala s těžkými depresemi. V mládí se jí rozpadly dva významné vztahy – s Bohumilem Pavlincem, ředitelem Čs. rozhlasu, a s brněnským sochařem Konrádem Babrajem. Konečně v roce 1971, kdy přišla v divadle o angažmá, se šťastně vdala za kameramana Stanislava Milotu, životního optimistu, který s ní zůstal v dobrém i zlém až do své smrti letos v únoru.

S manželem Stanislavem Milotou
Autor: profimedia.cz S manželem Stanislavem Milotou

Životní role ve Spalovači mrtvol 

V roce 1968 natáčel režisér Juraj Herz film Spalovač mrtvol. „Věděl jsem, že hlavní postavu pana Koprfkingla musí hrát Rudolf Hrušínský. Točilo se s ním výborně až na to, že on všechno odehrál na první klapku, bez zkoušky, kdežto jeho protihráčka Vlasta Chramostová potřebovala opačný přístup. Byla typická divadelní herečka, která je lepší s každou další zkouškou. Opakovali jsme záběry a to pana Hrušínského nebavilo. Tak jsem je nakonec točil zvlášť,“ vzpomínal Herz.

Ve své nejslavnější roli ve filmu Spalovač mrtvol
Autor: archiv autorky Ve své nejslavnější roli ve filmu Spalovač mrtvol

Vlasta Chramostová se v 70. letech angažovala v Chartě 77 a pro přátele pořádala bytové divadlo ve svém bytě v Čelakovského sadech na Vinohradech. S manželem se živili výrobou lamp a hodně času trávili na chalupě v Prysku, kde také nyní lidé vytvořili pietní místo a nosí tam svíčky. Po listopadu 1989 získala herečka angažmá v Národním divadle a objevila se ještě v řadě filmů a inscenací.

Ve filmu Odcházení s Josefem Abrhámem a Dagmar Veškrnovou
Autor: archiv autorky Ve filmu Odcházení s Josefem Abrhámem a Dagmar Veškrnovou

Blanka Kovaříková

reklama

Související témata: vlasta chramostová , smrt Vlasty Chramostové , Spalovač mrtvol

reklama

Přečtěte si také

reklama