zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Věra Čáslavská: Manželský teror vyvrcholil tragédií, syn zabil jejího muže

David Laštovka , Vydáno: 30.08.2021
Držitelka sedmi olympijských medailí Věra Čáslavská prožila v soukromém životě doslova peklo. Její manžel, atlet-běžec, stříbrný medailista z LOH v Tokiu Josef Odložil, s nímž měla dvě děti, syna Martina a dceru Radku, ji terorizoval. Začal jí závidět větší slávu, byl na ni agresivní a podváděl ji s jinými ženami. Vše skončilo strašlivým neštěstím.

reklama

Vztah Věry Čáslavské a Josefa Odložila zpočátku vypadal jako z pohádky. Sportovnímu páru fandil celý svět. Svoji lásku stvrdili vskutku originálně, vzali se během olympiády v Mexiku v roce 1968. V barokní katedrále Mexico City a přilehlém náměstí se na jejich slávu přišlo podívat téměř sto tisíc lidí.

O rok později se jim narodila dcera Radka a o dalších pět let syn Martin. Pro Věru to znamenalo strašně moc. Nepřála si nic jiného než mít šťastné manželství a spokojenou rodinu. O tom si však mohla nechat jenom zdát. Její muž, byl nejen vynikající sportovec, ale rovněž nesmlouvavý, tvrdý voják, který měl zkušenosti i z mise v Iráku.

Věra Čáslavská si vzala Josefa Odložila během olympiády v Mexiku v roce 1968.
Autor: profimedia Věra Čáslavská si vzala Josefa Odložila během olympiády v Mexiku v roce 1968.

Soužití s ním se po čase stalo pro Věru doslova peklem. Deptal nejen ji, ale i děti. Občas ji podvedl a holdoval alkoholu. „Tento vztah byl nejtěžší zkouškou, kterou jsem musela zvládnout,“ svěřila se s odstupem let. Manželství pro ni bylo svaté, proto se rozvést dlouho nechtěla. Odhodlala se k němu až na přímluvy svých dětí. Přesto to brala jako životní prohru.

Nešťastná náhoda, nebo syn ubil svého otce k smrti? 

Po rozvodu ovšem trápení neskončilo. Věru exmanžel stále pronásledoval. Nechtěl se smířit s tím, že mu dala sbohem. Vše vyústilo v roce 1993 v obrovskou tragédii. Verze o tom, co se osudný den stalo, se liší. Jedna z nich je tato: Odložil přijel za svým synem Martinem, aby mu pomohl s reparátem na maturitu, cestou se zastavil v hospůdce, kde potkal Věru, chtěl si s ní popovídat, ale ta ho odmítla. Dozvěděl se, že junior je na diskotéce, tak se za ním rozjel. Nemohl ho najít, ale nechtěl ho veřejně vyvolávat, tak si dal drink a začal tancovat. V tom ho Martin spatřil a nechal mu zahrát provokativní písničku Zelené mozky, která zesměšňuje a uráží armádu. Pak vyšel ven, zničil mu auto, vrátil se zpátky na taneční parket a svého otce udeřil boxerem. Když přijela záchranka, Josef Odložil byl ještě ve stabilizovaném stavu, v nemocnici zraněním podlehl. 

Druhé verze je zcela jiná. Otec se synem se na diskotéce potkali náhodou, Josef už byl v té době velmi opilý a vyvolal roztržku, do které se zapletl i Martin. Výsledkem byl nešťastný pád bývalého atleta a jeho smrt. Bylo mu čtyřiapadesát let...

Věra Čáslavská na olympiádě v Mexiku v roce 1968.
Autor: profimedia Věra Čáslavská na olympiádě v Mexiku v roce 1968.

Martin Odložil byl za svůj čin odsouzen, soud mu uložil čtyřletý trest ve vězení. Prezident Václav Havel, jemuž Věra od roku 1990 dělala poradkyni, mu nakonec udělil milost. Nutno ale dodat, že si o ni nikdy sama nežádala. „Nějakou dobu jsem byl označován za vraha, pardon, otcovraha, řada lidí se mi snažila dokázat, že jsem měl úmysl otce zabít, pardon zavraždit. Taková, nevím přesně, jak to říct, křivda mě postavila do role, v níž jsem si připadal jako oběť, a úplně mi utekla podstata. Zemřel člověk, a nebýt mě, nejspíš by žil,“ svěřil se pro Lidové noviny Martin Odložil po propuštění na svobodu v jednom z mála rozhovorů, který kdy poskytl. 

Věru Čáslavskou rodinná tragédie srazila na kolena

Věru Čáslavskou tato tragédii zničila. Sužovaly ji deprese, skončila na psychiatrii, a celých patnáct let žila v ústraní. Do veřejného života se vrátila až na konci roku 2009. Šest let nato jí lékaři oznámili, že trpí rakovinou slinivky břišní. Sportovkyně věřila, že zákeřnou nemoc porazí. „Deprese je úplně něco jiného než zlomená noha nebo i rakovina. Z obojího se člověk může dostat, pokud je optimistický, má dobré psychické rozpoložení a nepoddává se tomu. Ale s depresí to je daleko těžší. Člověk je apatický, nic ho nezajímá, nebaví, nemá zájem se léčit a jen leží schoulený pod dekou. Zatímco tady může dělat ledacos, pokud to fyzická schránka dovolí. Jít si zaběhat, zaplavat... Když je bolavá duše, je to horší, než tělesná bolest,“ sdělila ve svém posledním rozhovoru pro iDnes.cz. 

Se zákeřnou nemocí statečně bojovala necelý rok. 30. srpna 2016 ve 21:55 v nemocničním zařízení umírá... Do poslední chvíle jí obrovskou oporou byly její děti. Radovala se i ze svých vnoučat.

 

Láska Emila Zátopka k Daně

Emil Zátopek a jeho osudová láska: Udělal gesto, které Danu dostalo. Proč neměli děti?

 

Věra Čáslavská byla silnou ženou nejen v gymnastice

5 věcí, které možná nevíte o Věře Čáslavské: Proč ji Sověti vyměnili za uhlí?

Čáslavská a Odložil po příletu z Mexika v roce 1968

Zabití Josefa Odložila synem Martinem má dvě verze. Věra Čáslavská kontroverzní milost neunesla

reklama

Související témata: Věra Čáslavská , Josef Odložil , smrt , tragedie

reklama

Přečtěte si také

reklama