Celebrity

4. května 2022 13:01

David Laštovka

Věra Čáslavská: Manželství vyvrcholilo tragédií, syn Martin zabil jejího muže

Držitelka sedmi olympijských medailí Věra Čáslavská by oslavila osmdesátku. Ve sportovní kariéře se dostala až na vrchol, v soukromém životě ale prožila doslova peklo. Její manžel, atlet-běžec, stříbrný medailista z LOH v Tokiu Josef Odložil, s nímž měla dvě děti, syna Martina a dceru Radku, ji terorizoval. Začal jí závidět větší slávu, byl na ni agresivní a podváděl ji s jinými ženami. Vše skončilo strašlivým neštěstím.

Vztah Věry Čáslavské a Josefa Odložila zpočátku vypadal jako z pohádky. Sportovnímu páru fandil celý svět. Svoji lásku stvrdili vskutku originálně, vzali se během olympiády v Mexiku v roce 1968. Do barokní katedrály Mexico City a na přilehlé náměstí se na jejich slávu přišlo podívat téměř sto tisíc lidí.

O rok později se jim narodila dcera Radka a o dalších pět let syn Martin. Pro Věru to znamenalo strašně moc. Nepřála si nic jiného než mít šťastné manželství a spokojenou rodinu. O tom si však mohla nechat jenom zdát. Její muž byl nejen vynikající sportovec, ale rovněž nesmlouvavý, tvrdý voják, který měl zkušenosti i z mise v Iráku.

Soužití s ním se po čase stalo pro Věru doslova peklem. Deptal nejen ji, ale i děti. Občas ji podvedl a holdoval alkoholu. „Tento vztah byl nejtěžší zkouškou, kterou jsem musela zvládnout,“ svěřila se s odstupem let. Manželství pro ni bylo svaté, proto se rozvést dlouho nechtěla. Odhodlala se k němu až na přímluvy svých dětí. Přesto to brala jako životní prohru.

Nešťastná náhoda, nebo syn ubil svého otce k smrti?

Po rozvodu ovšem trápení neskončilo. Věru exmanžel stále pronásledoval. Nechtěl se smířit s tím, že mu dala sbohem. Vše vyústilo v roce 1993 v obrovskou tragédii. Verze o tom, co se osudný den stalo, se liší. Jedna z nich je tato: Odložil přijel za svým synem Martinem, aby mu pomohl s reparátem na maturitu, cestou se zastavil v hospůdce, kde potkal Věru, chtěl si s ní popovídat, ale ta ho odmítla. Dozvěděl se, že junior je na diskotéce, tak se za ním rozjel. Nemohl ho najít, ale nechtěl ho veřejně vyvolávat, tak si dal drink a začal tancovat. V tom ho Martin spatřil a nechal mu zahrát provokativní písničku Zelené mozky, která zesměšňuje a uráží armádu. Pak vyšel ven, zničil mu auto, vrátil se zpátky na taneční parket a svého otce udeřil boxerem. Když přijela záchranka, Josef Odložil byl ještě ve stabilizovaném stavu, v nemocnici zraněním podlehl.

Druhé verze je zcela jiná. Otec se synem se na diskotéce potkali náhodou, Josef už byl v té době velmi opilý a vyvolal roztržku, do které se zapletl i Martin. Výsledkem byl nešťastný pád bývalého atleta a jeho smrt. Bylo mu čtyřiapadesát let...

Zavzpomínejte na Věru Čáslavskou:

Martin Odložil byl za svůj čin odsouzen, soud mu uložil čtyřletý trest vězení. Prezident Václav Havel, jemuž Věra od roku 1990 dělala poradkyni, mu nakonec udělil milost. Nutno ale dodat, že o ni nikdy sama nežádala. „Nějakou dobu jsem byl označován za vraha, pardon, otcovraha, řada lidí se mi snažila dokázat, že jsem měl úmysl otce zabít, pardon zavraždit. Taková, nevím přesně, jak to říct, křivda mě postavila do role, v níž jsem si připadal jako oběť a úplně mi utekla podstata. Zemřel člověk a nebýt mě, nejspíš by žil,“ svěřil se pro Lidové noviny Martin Odložil po propuštění na svobodu v jednom z mála rozhovorů, který kdy poskytl.

Věru Čáslavskou rodinná tragédie srazila na kolena

Věru Čáslavskou tato tragédie zničila. Sužovaly ji deprese, skončila na psychiatrii a celých patnáct let žila v ústraní. Do veřejného života se vrátila až na konci roku 2009. Šest let nato jí lékaři oznámili, že trpí rakovinou slinivky břišní. Sportovkyně věřila, že zákeřnou nemoc porazí. „Deprese je úplně něco jiného než zlomená noha nebo i rakovina. Z obojího se člověk může dostat, pokud je optimistický, má dobré psychické rozpoložení a nepoddává se tomu. Ale s depresí to je daleko těžší. Člověk je apatický, nic ho nezajímá, nebaví, nemá zájem se léčit a jen leží schoulený pod dekou. Zatímco tady může dělat ledacos, pokud to fyzická schránka dovolí. Jít si zaběhat, zaplavat... Když je bolavá duše, je to horší než tělesná bolest,“ sdělila ve svém posledním rozhovoru pro iDnes.cz.

Se zákeřnou nemocí statečně bojovala necelý rok. 30. srpna 2016 ve 21:55 v nemocničním zařízení umírá... Do poslední chvíle jí obrovskou oporou byly její děti. Radovala se i ze svých vnoučat. 3. května 2022 by Věra Čáslavská oslavila osmdesáté narozeniny.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.