zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Co vás čeká a nemine?

Láska, sex, peníze a zdraví v roce 2022 podle horoskopu
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Režisér Zdeněk Troška vzpomíná: Který herec mu během natáčení zemřel v náručí?

Režisér Zdeněk Troška.
Autor: profimedia Režisér Zdeněk Troška.
David Laštovka , Vydáno: 05.06.2021
Na ten okamžik do konce svého života Zdeněk Troška nezapomene. Když před čtyřiceti lety začínal pracovat u filmu Krakonoš a lyžníci jako asistent režie, naskytl se mu hrůzostrašný obrázek. Uprostřed natáčení na zasněženém kopci v Jilemnici mu přímo před očima zemřel herec Václav Lohniský, který ve filmu ztvárnil postavu staršího finance.

reklama

„Měla se točit scéna, kdy z vrcholku hor sjede na lyžích do údolí. Vydal jsem se s ním do stráně, on si nesl lyže a já se snažil zprovoznit nefunkční vysílačku. Ještě jsem mu říkal, ať na mě počká, že mu je vezmu. Těkal jsem očima mezi vysílačkou a místem, odkud se měl pořídit záběr, a najednou vidím, že si pan Lohniský lehl do sněhu. Říkal jsem mu, že to není vhodné místo pro odpočinek, ale hned jsem poznal, že něco není v pořádku. Přiběhl jsem k němu a viděl, jak se mu protočila bělma,“ popsal hrůzný zážitek Troška. 

Přestože okamžitě přivolal lékařskou pomoc, všechno bylo marné. Lohniského zradilo srdce, osudný se mu stal třetí infarkt, který byl natolik masivní, že ho už nešlo zachránit. „Doktoři nám řekli, že by zemřel, i kdyby tam na kopci byl s námi zdravotník,“ přiblížil režisér.

Režisér Zdeněk Troška.
Autor: profimedia Režisér Zdeněk Troška.

S charismatickým hercem, kterého nejvíce proslavila role psychiatra Chocholouška v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje, se během natáčení velmi sblížil. „Padli jsme si do oka. Dokonce jsme spolu mluvili o tom, že ho obsadím do svého chystaného filmu. Velká škoda, že už k tomu nedošlo,“ povzdechl si Zdeněk Troška.

Krakonoš a lyžníci: Točilo se tři a půl měsíce ve sněhu, byli jsme promrzlí

Natáčení rodinného poetického příběhu o tajemném vládci hor a dětské fantazii Krakonoš a lyžníci bylo po všech stránkách hektické. „Říká se, že nejhorší pro filmaře je sníh, děti a zvířata. Tady bylo všechno dohromady. Točilo se tři a půl měsíce ve sněhu. Všichni jsme byli promrzlí, pořád se sušilo oblečení. Byl to očistec. Od té doby jsem se zařekl, že všechny své filmy budu dělat jenom v létě. Držím se toho a držet budu,“ prohlásil jednoznačně.

Po smrti Lohniského nastala otázka, co dál. Štáb se rozdělil na dva tábory, někteří chtěli za každou cenu pokračovat, druzí z důvodu piety natáčení ukončit. Vzhledem k tomu, že už bylo natočeno dost materiálu a profinancováno hodně peněz, zvítězil názor snímek dotočit. Výsledkem je nezapomenutelný film.

Film Krakonoš a lyžníci můžete vidět v sobotu 5. června v 16:15 na TV Prima nebo o den později ve 12:15 na Prima MAX.

reklama

Související témata: Zdeněk Troška , Krakonoš a lyžníci , Václav Lohniský , smrt herce

reklama

Přečtěte si také

reklama