5 tipů, jak si usnadnit přípravy na dovolenou

Kdo by si nechtěl usnadnit přípravy a balení na dovolenou a užít si tak jen ten slastný pocit, že za chvilku zaklapnete kufr a všechny starosti hodíte za hlavu? Možná se vám to díky těmto tipům povede a balení na dovolenou pro vás bude o něco jednodušší.

Zbavte se kil navíc

Vyrážíte na odpočinkovou dovolenou a už teď víte, že budete mít problém s váhovým limitem při odbavování zavazadla? Zamyslete se nejen nad tím, kolik z věcí, které jste si zabalili, budete opravdu potřebovat. Nemáte zbytečně moc oblečení a bot? A kolik si berete knížek? Možná by stálo za zvážení pořídit si konečně elektronickou knihu. E-book váží jen pár set gramů a vejdou se do něj stovky knížek v různých formátech. Mezi nejoblíbenější značky čteček patří Kindle a PocketBook. S e-knihou se běžně připojíte na wifi, nebo k jinému zařízení pomocí bluetooth či mikro USB konektoru. Ani cena čtečky není nesnesitelná, zakoupíte ji už od dvou tisíc korun. Při zvážení toho, že nákup knih v elektronické podobě je výrazně levnější, si každý spočítá, že se tato investice rozhodně vyplatí.

Dejte do kufru zakázané věci

Předpisy pro leteckou dopravu jsou dnes velmi přísné a platí to i u nízkonákladových společností. Jistě víte, že do příručního zavazadla, které si s sebou vezmete na palubu letadla, si nemůžete dát manikuru nebo kapesní nožík, abyste si s ním cestou mohli nakrájet jablko. Všechny ostré předměty jsou zakázané, stejně tak i tupé předměty, například baseballové pálky, skateboardy nebo golfové hole. Na palubu vás nepustí ani se slunečníkem. Jídlo s sebou do letadla sice mít můžete, pozor ale na to, jaké má skupenství, protože velké omezení se týká jakýchkoli tekutin, včetně vody. Tekutiny mohou být přepravovány jen v maximálním balení 100 ml. To platí i pro gely nebo aerosoly, což se týká sprchových gelů, šamponů, krémů, parfémů, deodorantů, ale i potravin, jako jsou měkké sýry nebo paštiky). Pokud jde o dětskou výživu nebo speciální dietní stravu, můžete vzít množství nezbytné na dobu cesty (doporučuje se potvrzení od lékaře). Můžete být také vyzváni, abyste prokázali nezávadnost ochutnáním. Podrobné informace najdete na stránkách leteckých společností.

Zaplaťte složenky ještě před odjezdem

Už se vám stalo, že jste spěchali zaplatit složenku na poslední chvilku ještě před odjezdem na dovolenou a na poště bylo zavřeno? Nebo tam zrovna byla fronta a neměli jste čas čekat? V těchto případech vám může pomoci trafika, která je na každém rohu, najdete ji i na letišti, a mívá otevírací hodiny mnohem přívětivější než pošta. Na terminálech Sazky můžete nejen zaplatit složenku, ale třeba si tam i vybrat peníze z bankovního účtu nebo si dobít kredit na telefon. Výjimkou už není ani placení pomocí QR kódu. Stačí, když přijdete s fakturou, na níž je QR kód uveden, trafikant ji přiloží k terminálu a můžete ji rovnou zaplatit. Cena takové transakce je nižší, než jakou byste zaplatili za stejnou službu prostřednictvím poštovní složenky.

Zapomněli jste na cestovní pojištění

Zapomněli jste se připojistit? Nezoufejte a udělejte to online! Pojišťovny nabízejí dokonce i výhodnější ceny, když se pojistíte přes internet. Zabere vám to pár minut času a svou pojistnou smlouvu si stáhnete do telefonu. Pojistné uhradíte buď platbou přes internet nebo opět na terminálu, který najdete v trafikách. Pokud si na pojištění vzpomenete až na letišti, nevadí. Online pojištění vám bude platit od druhého dne a vy ho zaplatíte v trafice třeba v odbavovací hale.

Zkontrolujte si nastavení roamingu

Minulý rok padly hranice pro volání v zemích Evropské unie. Nyní můžete používat telefon „jako doma“ a nemusíte se bát, že vám po dovolené přijde vysoká faktura. V každém případě doporučujeme, abyste si před cestou zkontrolovali nastavení svého tarifu. Pozor, také často dochází k záměně volání v rámci roamingu a volání do zahraničí a pak nastává překvapení výší faktury za volání.

„V případě, že cestujete v rámci Evropské unie a voláte na české číslo, voláte v rámci roamingu za stejných podmínek jako doma. Ale pokud si například rezervujete telefonicky hotel a voláte na zahraniční číslo, jde o volání do zahraničí, které je účtováno dle jiných sazeb,“vysvětluje Jan Schmiedhammer, ředitel SAZKA mobil. Jestliže vyrážíte mimo EU, je výhodnější hovory přijímat. Nechte si zavolat, je to výrazně levnější, než kdybyste volali přímo. Své blízké prozvoňte, ať se vám ozvou zpět. Prozvonění nestojí nic ani ze zahraničí. V případě, že máte předplacenou kartu, nezapomeňte si před dovolenou dobít kredit.

Odbavte se online

Pokud na svou dovolenou letíte, doporučujeme online odbavení, tzv. online check-in. U většiny leteckých společností tak můžete učinit 24 hodin před vaším letem, u některých i s větším předstihem. Konkrétní podmínky si vždy ověřte na stránkách letecké společnosti. Online check-inem si ušetříte spoustu času na letišti u odbavovacích přepážek. Vy půjdete k té, která je určená cestujícím, kteří se odbavili online, a vyhnete se tak dlouhým frontám. Velkou výhodou je i možnost výběru sedadla. Tak si zvolíte místo, které vám je nejsympatičtější, a navíc budete mít jistotu, že poletíte vedle svého blízkého.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.