Cestování a dovolená

31. srpna 2017 14:00

Martina Čerňanská

15 pravidel bezpečného cestování! Znáte je?

Alespoň jednou za život byste to měla zkusit. Odjet sama na dovolenou. Buď to budete milovat, nebo nesnášet. Tvrdit ale, že je takové dobrodružství zcela bez rizika, by bylo naivní. Jaká bezpečnostní pravidla byste měla na cestách dodržovat?

1) Plánujte

Vždy mějte o své cestě alespoň rámcovou představu. Zmizet “někde” ve světě je pořádná nerozvážnost. Svoji cestu si naplánujte a se svými plány seznamte své blízké.

2) Mějte krizový plán

Mějte “styčného důstojníka”. Prostě někoho, komu věříte a komu se budete pravidelně hlásit, když pojedete někam sama. Tomuto člověku přepošlete také své letecké a hotelové rezervace. Domluvte se na pravidelném kontaktu i na krizovém scénáři.

3) Udělejte si kopie

Před cestou si udělejte kopie svých dokladů a to v několika verzích. Pokud můžete, s sebou noste jen kopii, originál dokladů nechte v bezpečném hotelovém sejfu.

4) Myslete na své zdraví

Zjistěte si, zda budete potřebovat očkování nebo antimalarika. Do některých zemí vás bez očkování proti žluté zimnici nepustí a pokud se chystáte na africké safari, mějte v baťůžku tablety antimalarik.

5) Informujte se

O zemích, kam cestujete, si zjistěte maximum informací, včetně místních zvyklostí a neobvyklých zákonů a vyhlášek.

6) Kreditní karta je základ

Zařiďte si minimálně dvě platební karty. V případě ztráty, odcizení nebo zablokování se vám ta druhá bude náramně hodit. Vyřízení nové karty na dálku by bylo nejen velmi komplikované, ale i časově náročné.

PŘEČTĚTE SI: PROČ ČASTO BĚHEM DOVOLENÉ ONEMOCNÍME?

7) Správná měna

Před odjezdem si s sebou určitě vezměte americké dolary. Ty vám totiž vezmou kdekoli na světě. Nespoléhejte se jen na kartu, mějte vždy i nějakou hotovost. Tu si rozdělte na několik částí, v případě krádeže nepřijdete o všechno.

8) Cestovní pojištění

Naprostou povinností je cestovní pojištění. Ošetření u zahraničních lékařů není levná záležitost a zánět středního ucha, bolavý zub nebo podobná nepříjemnost by vás mohla přijít velmi draho.

9) Různé země, různé zákony

Zjistěte si pravidla vývozu věcí ze zemí, kam cestujete. Někde by vás mohli zadržet i za převážení malého kusu korálu z moře, za fejkovou kabelku či sošku Buddhy.

10) Myslete na hygienu

Dodržujte hygienická pravidla. Asi nejrizikovější je v cizině pití vody, proto vždy pijte jen balenou, čerstvě otevřenou vodu. Tou si omývejte i ovoce a zeleninu, kterou si koupíte na trhu. Vaše střevní mikroflóra si bude na cizí prostředí chvíli zvykat, na to se připravte.

11) Bezpečnost nade vše

Nebuďte nápadná ani okázalá. Pokud nechcete hned přijít o zavazadla nebo čelit přepadení, nechte své značkové kufry a diamantové náušnice doma. Trocha ošuntělosti vás alespoň pomyslně ochrání před všudypřítomnými zlodějíčky.

12) Cestujte nalehko

Pokud se nehodláte týden jen válet u bazénu v Monaku, platí pravidlo, že čím méně věcí budete muset organizovat a hlídat, tím lépe pro vás.

13) Buďte milí na místní

Snažte se splynout s kulturou a zvyklostmi hostitelské země. Vždy vnímejte, že jste někde na návštěvě a chovejte se jako zdvořilý host. Sympatie místních se vám mohou nejednou hodit.

14) Nabíječka na telefon nesmí chybět

Nezapomeňte si nabíječku na mobil a případně redukci do místní sítě.

15) Buďte zodpovědní

Nevydávejte se “vstříc dobrodružství” do skutečně rizikových oblastí světa. Chovejte se zodpovědně vůči sobě i svým blízkým. Skvělé dobrodružství si můžete užít, aniž byste riskovala svoji bezpečnost.

Spoustu dalších užitečných informací o cestování do Chorvatska a dalších oblíbených destinací najdete v LETNÍM SPECIÁLU Prima ZOOM.

Mohlo by vás také zajímat:

autor: KU


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.