Cestování a dovolená

27. srpna 2017 07:30

Martina Čerňanská

Jak netrpět v letadle? Naučíme vás zvládnout dálkový let!

Prázdniny mají na kahánku, ale vás teprve čeká vysněná dovolená. Jak sladká představa! Uletíte někam hodně daleko za hranice všedních dní. Jak ale zvládnout dlouhý let letadlem, aby tělo netrpělo? Poradíme vám!

1) Rozpumpujte krev

Jakmile poletíte déle než 4 hodiny, začne trpět krevní oběh vašeho organismu. Kdo s tím má opravdu problém, neměl by do letadla zapomenout kompresní punčochy. Ano, stejné, jaké si oblékáte při operacích v nemocnici. Pomohou při prevenci proti krevním sraženinám. Také si před letem zobněte jednu tabletku aspirinu či acylpirinu, které účinně předcházejí trombóze a snižují srážlivost krve.

2) Hydratujte

Při delším letu opravdu nepodceňujte pitný režim! Bez dostatku tekutin se zpomalí průtok krve, vaše svaly ztuhnou a budou náchylnější ke křečím. Také vám hrozí, že z letadla vylezete vysušená jak indiánská babička, pleť i sliznice v oblacích prostě trpí. Samozřejmě, když budete hodně pít, budete chodit častěji na toaletu. To ale berte jako plus, každá procházka a protažení končetin se počítá!

3) Jezte správně

Pokud si můžete vybrat, vždy upřednostněte bílkoviny a zeleninu před moučnými a sladkými jídly. Jakmile se v letadle, bez možnosti většího pohybu a aktivního trávení, nacpete sacharidy, tělo oteče. Nafouknuté břicho není v tuto chvíli nic příjemného. Pokud si nejste jistá, co na vás čeká za menu, vezměte si do palubního zavazadla pár záložních svačinek, jako jsou mandle, raw tyčinky, krabičku s nakrájenou mrkví nebo tvrdým sýrem.

Správně vybrané jídlo je při dlouhém letu zásadní! Foto: istock.com

4) Zajistěte si zábavu

Krátké lety jsou prima, sníte občerstvení, vypijete kávu, párkrát kouknete z okénka a už se přistává. Co ale dělat na palubě letadla, které s vámi letí přes půl světa? Nezapomeňte na knihy, časopisy a svoji oblíbenou muziku. Při používání elektroniky na palubě letadel se vždy ujistěte u letušky, že je to v pořádku, a že máte svůj tablet nebo smatrphone přepnutý do letového režimu. Cesta vám také uteče, když ji prospíte. Dříve, než se nadopujete prášky na spaní, konzultujte tuto možnost se svým lékařem!

5) Vybavte se

Upnuté džíny a vysoké podpatky si nechte na dovolenkovou párty, při dlouhém letu vám způsobí jen utrpení. Vaším heslem budiž “pohodlí”! Co třeba tepláková souprava ve stylu klanu Kardashianových? Ty nejstylovější ženy světa pravidelně létají v teniskách a volném sportovním oblečení. Pokud potřebujte trochu viditelného luxusu, vybavte se pěkným velkým šátkem, který se vám cestou letadlem může hodit.

6) Dejte si skleničku

Samozřejmě vám neradíme, abyste se na palubě dálkového letu zlískala jak zákon káže, ale trocha alkoholu v tomto případě neuškodí. Sklenka šampusu nebo oblíbeného koňaku vám pomůže uvolnit se, zbavit se nervozity a navodí pocit větší pohody. Také se vám, a to je žádoucí, lépe rozproudí krevní oběh. Opravdu to ale nepřehánějte, o opilce na palubě letadla nikdo nestojí.

7) Cvičte

Ne kliky v uličce, samozřejmě, ani jogínskou pozici bojovníka číslo tři. To by mohlo ostatní dost obtěžovat. Ale pohyb je u dálkových letů důležitý. Stačí se každou hodinu projít sem a tam uličkou, dělat kroužky kotníky i hlavou, prostě co vám prostor a ohleduplnost k spolucestujícím dovolí. Také se občas sbalte do klubíčka a pořádně se “zmáčkněte”, chvíli vydržte a opět se pomaličku rozbalte.

8) Co nikdy?

Nesexujte na záchodech. Nebuďte nepříjemní a už vůbec ne agresivní. Neopijte se. Neberte drogy ani větší množství nepředepsaných léků. Nedávejte si před odletem riziková jídla způsobující střevní potíže. Netelefonujte a nenatáčejte telefonem ostatní cestující. Nevyprávějte nahlas hrůzostrašné historky o pádu letadel. Prostě nekažte si let!

Přečtěte si i další články, které by se na dovolené mohly hodit:

autor: KU

Sdílejte článek
Štítky cestování jídlo toaleta dovolená styl organismus oděv dlouhý let jídlo v letadle letecká dovolená oběhová soustava

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.