17. srpna 2017 14:00
Martina ČerňanskáBáječné tipy na evropské hrady a zámky, co berou dech
Léto ještě nekončí, tak neseďte doma a vyrazte na výlet po Evropě. Máme pro vás tipy na pohádkové hrady a zámky, které ční až do mraků a pohled na ně bere dech.
Prázdniny jsou tady od toho, abychom sbírali zážitky jako houby po dešti. Vybrali jsme pro vás ty nejkouzelnější evropské hrady a zámky. Při pohledu na ně nabudete pocitu, že jste ustrnuli v čase, kdy se pro lásku pořádaly souboje a rozmary pánů byly každodenní starostí obyčejných lidí.
Ten nejpohádkovější zámek ze všech: Neuschwanstein
Trůní pyšně se svými věžemi v Bavorských Alpách a turisté se k němu sjíždějí z celého světa, a to i když jim stojí v cestě oceán. Japonci ho prostě berou útokem. Ludvík II. Bavorský jej nechal postavit nikoliv pro potěchu a závist ostatních, ale především sám pro sebe. Tolik impozantní vyvýšené místo v Alpách pro zámek vyloženě netradiční, hledal z důvodu toho, že sám miloval klid a platil za podivínského samotáře, který si liboval v opeře a do svého nepochopeného vesmíru nevpouštěl nikoho. Plné zuby měl také své matky.
Ta pobývala, dá se říci, v sousedním zámku pod Neuschwansteinem jménem Hohenschwangau, kam se vyplatí také podívat. Asi také proto se nikdy neoženil a raději utrácel jmění za výstavbu fantastických sídel. A že fantastické opravdu jsou dodnes.
Zadlužení státní pokladny mu šlo sice na jedničku, avšak i tak by Neuschwanstein v obci Füssen žádný architekt dvakrát nepochválil, protože se v něm mísí snad všechny stavební slohy, avšak laická veřejnost ho pokládá za pohádkový. A vlastně je na tom kus pravdy. Walt Disney se jím inspiroval pro svou Sněhurku.
Zámek Neuschwanstein. Foto: wikipedia.com
Komorní, leč milý Linderhof
U Ludvíka II. ještě chvíli zůstaneme a přeneseme na jeho další počin, na zámek Linderhof, který je na první pohled mnohem skromnější, avšak i tak má toto komornější sádlo něco do sebe. V zámeckém parku si Linderhof střeží působivé tajemství – umělou Venušinu jeskyni s jezírkem, ve které Ludvík pobýval snad vůbec nejčastěji, zaposlouchával se do tónu teskných oper a nechal se vozit v loďce po hladině jezera.
Zámek Linderhof. Foto: wikipedia.com
Na skok k sousedům na Slovensko
Legendu o Čachtické paní zná úplně každý. A pokud i vás nadchly krvavé zvěsti o aristokratce, která se koupala v krvi mladých panen, tak určitě neváhejte a vyrazte na zříceninu hradu Čachtice. Rozeklaná cimbuří oku lahodí a fakt, že v okolí Ficek podle pověstí a zvěstí naháněl mladá děvčata, odvlekl je do spleti podzemního labyrintu a uštědřil jim bodná poranění, aby šlechtična mohla mít čerstvou koupel a mohla zase „omládnout“, tomu dodají trochu hororové pojetí.
Pokud by vás lákalo projít si největší zříceninu Evropy, tak pak si nesmíte nechat ujít Spišský hrad. Vzhledem k tomu, že cesta k němu není nejkratší (z Prahy to dělá asi 600 km), vyplatí se návštěvu spojit s několikadenním noclehem, ať můžete prozkoumat krásu Tater. A věřte, že tato kratší víkendovka bude stát za to. Spišský kolos trůní na vápencové skále a do údolí shlíží ze 634 metrů.
Zřícenina hradu Čachtice. Foto: wikipedia.com
Pojeďte se bát do Rumunska a hned dvakrát
Drákula k Rumunsku prostě patří, o tom nemůže být řeč. Proto nesmí chybět horký tip na výlet do Drákulova sídla, kterým se stal hrad Bran. A pokud nemáte o strach nouzi, zamiřte na prohlídku do hradu Hunyan, kde zase straší a chloupky po těle budou mít proto alarm jedna dvě.
Hrad Bran. Foto: wikipedia.com
Máte v plánu přes Slovinsko vyrazit na dovolenou do Chorvatska?
Když vám zůstane čas, můžete v tomto průjezdním bodě navštívit hrad Predjama. Působí jako by byl na skálu přilepený, což s jeho běloskvoucí omítkou na kamenitém pozadí působí prostě skvěle.
Hrad Predjama. Foto: wikipedia.com
Přečtěte si i další články na téma dovolená:
autor: LZ