Cestování a dovolená

17. srpna 2017 14:00

Martina Čerňanská

Báječné tipy na evropské hrady a zámky, co berou dech

Léto ještě nekončí, tak neseďte doma a vyrazte na výlet po Evropě. Máme pro vás tipy na pohádkové hrady a zámky, které ční až do mraků a pohled na ně bere dech.

Prázdniny jsou tady od toho, abychom sbírali zážitky jako houby po dešti. Vybrali jsme pro vás ty nejkouzelnější evropské hrady a zámky. Při pohledu na ně nabudete pocitu, že jste ustrnuli v čase, kdy se pro lásku pořádaly souboje a rozmary pánů byly každodenní starostí obyčejných lidí.

Ten nejpohádkovější zámek ze všech: Neuschwanstein

Trůní pyšně se svými věžemi v Bavorských Alpách a turisté se k němu sjíždějí z celého světa, a to i když jim stojí v cestě oceán. Japonci ho prostě berou útokem. Ludvík II. Bavorský jej nechal postavit nikoliv pro potěchu a závist ostatních, ale především sám pro sebe. Tolik impozantní vyvýšené místo v Alpách pro zámek vyloženě netradiční, hledal z důvodu toho, že sám miloval klid a platil za podivínského samotáře, který si liboval v opeře a do svého nepochopeného vesmíru nevpouštěl nikoho. Plné zuby měl také své matky.

Ta pobývala, dá se říci, v sousedním zámku pod Neuschwansteinem jménem Hohenschwangau, kam se vyplatí také podívat. Asi také proto se nikdy neoženil a raději utrácel jmění za výstavbu fantastických sídel. A že fantastické opravdu jsou dodnes.

Zadlužení státní pokladny mu šlo sice na jedničku, avšak i tak by Neuschwanstein v obci Füssen žádný architekt dvakrát nepochválil, protože se v něm mísí snad všechny stavební slohy, avšak laická veřejnost ho pokládá za pohádkový. A vlastně je na tom kus pravdy. Walt Disney se jím inspiroval pro svou Sněhurku.

Zámek Neuschwanstein. Foto: wikipedia.com

Komorní, leč milý Linderhof

U Ludvíka II. ještě chvíli zůstaneme a přeneseme na jeho další počin, na zámek Linderhof, který je na první pohled mnohem skromnější, avšak i tak má toto komornější sádlo něco do sebe. V zámeckém parku si Linderhof střeží působivé tajemství – umělou Venušinu jeskyni s jezírkem, ve které Ludvík pobýval snad vůbec nejčastěji, zaposlouchával se do tónu teskných oper a nechal se vozit v loďce po hladině jezera.

Zámek Linderhof. Foto: wikipedia.com

Na skok k sousedům na Slovensko

Legendu o Čachtické paní zná úplně každý. A pokud i vás nadchly krvavé zvěsti o aristokratce, která se koupala v krvi mladých panen, tak určitě neváhejte a vyrazte na zříceninu hradu Čachtice. Rozeklaná cimbuří oku lahodí a fakt, že v okolí Ficek podle pověstí a zvěstí naháněl mladá děvčata, odvlekl je do spleti podzemního labyrintu a uštědřil jim bodná poranění, aby šlechtična mohla mít čerstvou koupel a mohla zase „omládnout“, tomu dodají trochu hororové pojetí.

Pokud by vás lákalo projít si největší zříceninu Evropy, tak pak si nesmíte nechat ujít Spišský hrad. Vzhledem k tomu, že cesta k němu není nejkratší (z Prahy to dělá asi 600 km), vyplatí se návštěvu spojit s několikadenním noclehem, ať můžete prozkoumat krásu Tater. A věřte, že tato kratší víkendovka bude stát za to. Spišský kolos trůní na vápencové skále a do údolí shlíží ze 634 metrů.

Zřícenina hradu Čachtice. Foto: wikipedia.com

Pojeďte se bát do Rumunska a hned dvakrát

Drákula k Rumunsku prostě patří, o tom nemůže být řeč. Proto nesmí chybět horký tip na výlet do Drákulova sídla, kterým se stal hrad Bran. A pokud nemáte o strach nouzi, zamiřte na prohlídku do hradu Hunyan, kde zase straší a chloupky po těle budou mít proto alarm jedna dvě.

Hrad Bran. Foto: wikipedia.com

Máte v plánu přes Slovinsko vyrazit na dovolenou do Chorvatska?

Když vám zůstane čas, můžete v tomto průjezdním bodě navštívit hrad Predjama. Působí jako by byl na skálu přilepený, což s jeho běloskvoucí omítkou na kamenitém pozadí působí prostě skvěle.

Hrad Predjama. Foto: wikipedia.com

Přečtěte si i další články na téma dovolená:

autor: LZ


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.