Netradiční výlety po Česku: Vydejte se za magickými silami, do elektrárny nebo do středu země

Vyjet někam k vodě, navštívit hrady nebo zámky, to je klasika, která nezklame. Česká republika nabízí ale mnohem zajímavější místa, která lze navštívit. Jděte proti proudu a obohaťte sebe a svou rodinu či přátele o tyto zajímavé „kousky“ naší země.

Dobijte baterky kousek od Prahy

Jestli se i přes léto cítíte neustále vyčerpaní a unavení, udělejte si výlet do Panenského Týnce, který leží zhruba hodinu od Prahy. Jedná se o staré městečko, které pravděpodobně založil Plichta ze Žerotína už ve 13. století. Nachází se zde nedostavěný gotický chrám, který proslul svou magickou silou ukrytou v mohutných kamenných zdech. Jedná se o jedno z nejmystičtějších míst České republiky. Podle mnoha měření jsou zde velmi silné geomagnetické body. Chrám stojí na silné léčivé pozitivní zóně ve tvaru kříže, která má přinášet dobrou náladu, pozitivní energii, radost ze života a odstraňovat depresivní stavy. Zkuste jej tedy navštívit a posuďte jeho léčivé účinky sami. Jak? Stačí se jen na chvíli zastavit, vypnout mobil, zavřít oči a nasát atmosféru.

Za evropskou raritou na západ

Poblíž Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o oblast historického Sooského lesa („Soos silva“) o rozloze 221 ha. Sooská rezervace je rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde v tzv. mofetách (bahenních sopkách) vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý. Veřejnosti je přístupná stezka dlouhá 1,2 km vedoucí po dně vyschlého jezera, po kterém zůstala skutečná evropská rarita – tzv. křemelinový štít. Za tuto přírodní krásu zaplatíte vstupné 90 Kč či snížené 80 Kč. Než ale do Soosu vyjedete, počkejte na delší a vydatnější déšť. Právě tehdy si totiž tuto prazvláštní měsíční krajinu užijete nejvíce.

Tajemství jaderné energetiky na jihu

Po odvysílání seriálu Černobyl se zájezdy do této oblasti na Ukrajině staly velmi populárními a za unikátními zážitky sem míří spousta turistů. Poznat jadernou energetiku zblízka můžete ale i u nás. Přibližně 24 km od Českých Budějovic leží jaderná elektrárna Temelín, kde se můžete objednat na bezplatnou exkurzi a nakouknout pod pokličku řízení jaderného reaktoru. Nedaleko chladírenských věží JE Temelín se nachází zámeček Vysoký Hrádek, ve kterém najdete multimediální expozici jaderné energetiky a fyziky. Kromě toho si můžete virtuálně projít prostorami elektrárny, vyzkoušet si provoz výrobního bloku na počítačovém reaktoru, zhlédnout 3D film Uskutečněná utopie a celkově si „osahat“ nejrůznější zajímavosti z jaderné energetiky.

Za jídlem na Moravu

Pokud jste spíš přes jídlo a budete mít v létě cestu do Jihomoravského kraje, určitě zavítejte do Strážnice. Nachází se zde výrobna Moravských a Strážnických brambůrků Hobža. Od pondělí do čtvrtka se můžete objednat na exkurzi dlouhou zhruba 45 minut a dozvědět se od začátku do konce, jak se ze „škaredých“ brambor vyrábí zlatavá pochoutka. Kromě dívání na vás samozřejmě čeká i ochutnání těch nejčerstvějších brambůrek. Prohlídka je zcela zdarma a není nijak náročná, přesto se však doporučuje pro děti starší 7 let. Lze ji domluvit předem prostřednictvím e-mailové adresy info@hobza.cz. Pokud jedete třeba na vodu ve skupině 20 lidí, žádný problém, na exkurzi můžete všichni a ještě budete moci doplnit zásoby křupavé dobroty.

Vánoce po celý rok na severu

Setkat se s jedinečným řemeslem foukání skleněných perliček a výroby perličkových vánočních ozdob můžete v Poniklé. Najdete zde poslední firmu na světe, které se podařilo zachovat staré technologie výroby. Během exkurze můžete sledovat celý proces výroby od ručního foukání přes stříbření a barvení až k samotné montáži ozdoby. V kreativní dílně si pak můžou děti i dospělí vyrobit svou vlastní ozdobičku, se kterou ochotně pomůžou zruční pracovníci. Jinak si je budete moci zakoupit v podnikové prodejně. Doporučujeme se na exkurzi předem objednat, zvlášť pokud jedete ve větší skupině. Plné vstupné je 40 Kč, zvýhodněné 20 Kč.

Extra tip

Můžete také podniknout cestu do „středu země“, konkrétně do obce Číhošť ležící kousek od Ledče nad Sázavou. Číhošť je známá především díky místnímu zázraku, který se stal na přelomu let 1949 a 1950 v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie, kdy se se několikrát během kázání místního faráře pohnul asi půl metru vysoký kříž nad svatostánkem na hlavním oltáři. Kromě kostela zde najdete i kamenný pomník s vyznačenou mapou České republiky, protože právě v Číhošti se nachází geografický střed našeho státu.

-jk-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.