Tip na jarní výlet: Františkovy Lázně vás okouzlí architekturou i okolní přírodou

Lázně zdaleka nejsou jen místem, kde se léčí různé zdravotní neduhy. Dnes sem lidé jezdí i za odpočinkem a zábavou. Navíc je relaxace v lázních jednou z metod, které zaručeně pomáhají proti jarní únavě. Pokud tedy nevíte, kam s rodinou vyrazit na jarní výlet, vydejte se třeba do Františkových Lázní nedaleko Chebu.

Narozdíl od detoxikačních pobytů, které se často při jarní únavě doporučují, se při pobytu v lázních tělo nemusí tři a více dní adaptovat na (obvykle) bezmasou stravu, nezvyklé procedury nebo cvičení (pokud trvají týden, což je obvyklá doba, po návratu domů se musí zase aklimatizovat zpět). Efekt detoxikačních pobytů je proto mizivý, víc ublíží než prospějí. V lázních takové problémy nejsou, navíc disponují léčivými prameny – ty jsou často známé už od středověku – které člověka postaví na nohy. Františkovy Lázně patří k nejstraším u nás. Příznivé účinky zdejší vody jsou známy od patnáctého století. Pili ji nejen místní obyvatelé, prodávala se všude v Německu. V roce 1700 dokonce její vývoz převýšil objem vody ze všech německých lázní! V té době ale ještě město neexistovalo, vzniklo teprve roku 1793 díky nařízení císaře Františka I., po kterém také nese jméno.

Prameny z pohádky

I když jsme proti Habsburkům zaujatí, náš vývoj ovlivnili víc, než tušíme. Františkovy Lázně umí léčit tělo, působí i na duši. Jsou malebné, mají jednotnou klasicistní architekturu. Díky ní mají i dnešní lázeňští hosté pocit, jako by se vrátili do starých časů. Architekti pak zvolili pro město šachovnicový půdorys, empírové stavby umístili do krásných parků a lesíků. Pavilony, v nichž vyvěrají dva nejznámější prameny, Františkův a Luisin, patří mezi nejkrásnější – i díky nim to všude vypadá jako z pohádky. Staré časy připomínají také dvě romantické vyhlídky, Salingburg a rozhledna u restaurace Zámeček.

Světové prvenství

V okolí Františkových Lázní láká k výletům několik zajímavých míst - přírodní rezervace Soos, naučná stezka, geologický park, muzeum pravěkých zvířat, rozlehlé rašeliniště s jezírky. Kromě léčivých pramenů tady totiž existuje další rarita, první slatinné lázně na světě. Otcem této myšlenky se stal lékař Bernhard Adler. Ten nejdřív zdokonalil hygienu při nabírání vody, a také zjistil, že přináší minerály a živiny, které tvoří rašelinu, a začal ji využívat k léčbě. Měla překvapivě účinný efekt.

Odpočinek a vyžití pro dospělé i děti

To nás přivádí k tomu, proč do Františkových Lázní jezdí většina hostů. Užít si tradičních lázeňských procedur s garantovaným využitím místních přírodních léčivých zdrojů v Lázeňské klinice, nejmodernější a největší v Karlovarském kraji. Nabízí kromě jiného masáže, lymfodrenáže, fyzikální léčbu, rázovou vlnu, laserovou terapii, solnou jeskyni, analýzu tělesné konstituce, což je důležité pro lidi ve starším, ale i středním věku, dermatoterapii, estetické neinvazivní zákroky, speciální wellness masáže a další. Je propojena hotelem Pawlik, kde se lze ubytovat, ale i Aquaforem.

Příjemně teplá voda (minimálně 28 °C) ve čtyřech vnitřních a třech venkovních bazénech s atrakcemi včetně tobogánu nabízí skvělou možnost odpočinku dětem i dospělým, stejně jako vodní stěnová masáž, vzduchové masážní lavice, vzduchová perlička, vřídla nebo sauna. V sousedství je i venkovní hřiště, kde si lze se svými ratolestmi zahrát třeba fotbálek. Prostě každý si tu něco najde…

Jan Janula

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.