Solná jeskyně: Balzám nejen na tělo, ale i na duši
Solné jeskyně se staly v posledních desetiletích hitem a jejich počet téměř raketově roste. Chodí do nich děti z mateřských škol, jsou masivně propagovány lékaři několika oborů, takže rozhodně nejde o žádný humbuk...
Sůl nad zlato
Je historicky ověřené, že sůl byla v minulosti považována za bílé zlato. Jeden čas se dokonce používala jako platidlo! Možná existovaly solné sluje, ale prokazatelně začala jejich tradice v roce 1843 u polského města Vielička, kdy někoho napadlo takto využít část vytěženého solného dolu. Její příznivé účinky se rychle roznesly, navštívili ji osobnosti jako Koperník, Goethe nebo Chopin, který, jak známo, trpěl tuberkulózou. Komplex leží pár kilometrů od Krakova a je zapsán na seznamu UNESCO. Uvnitř je také plno soch, reliéfů, i kaple. Má devět pater a hloubku 327 metrů, ale přístupná je jen menší část prostor.
Podzemí místo moře
Cílená léčba, zaměřená nejprve na astma, choroby horních a dolních dýchacích cest a alergická onemocnění začala v roce 1958. Brzy se zjistilo, že pět až deset sezení v solné jeskyni má srovnatelné účinky jako pneumology doporučované čtyři pobyty ročně u moře, což si finančně může dovolit málokdo. Tento význam potvrzuje i jeden z našich nejlepších odborníků, profesor MUDr. Jiří Homolka, DrSc. přednosta I. plicní kliniky 1. LF UK a VF. „U pacientů jsem zaznamenal po doporučené době strávené v jeskyni výrazné zlepšení zdravotního stavu. Příznivý efekt přetrvával i po návratu, někdy i další tři měsíce. Sám jsem ji párkrát navštívil a mohu doporučit i preventivní pobyt, hlavně kuřákům, kterým trochu vyčistí plíce od tabákového kouře," chválí pan profesor.
Mineral v pivovaru
Takže jsme poslechli jeho doporučení a vydali se na „exkurzi“. Volba nakonec padla na jeskyni Mineral – i proto, že se s plochou 140 metrů čtverečních řadí k vůbec největším u nás. Najdete ji v areálu bývalého holešovického pivovaru v Praze. Její majitel Ing. Vladimír Nemčok ji sám vyprojektoval – stejně jako spoustu dalších v republice – a kompletně zařídil. Kromě respiračních chorob zlepší funkce sliznic, zklidní zápaly, otoky, vylepší buněčnou imunitu. Jód působí na zmírnění bolesti, má vliv na prokrvení orgánů. Blahodárný efekt byl zjištěn také při nemocech krevního oběhu, ischémii, vysokém krevním tlaku, ale i neurózách, stresu, vyčerpanosti nebo depresích.
Foto: solnajeskyne-praha.cz
Oslava v jeskyni
I když prioritou zůstávají léčebné účinky, spousta lidí solné jeskyně v poslední době vyhledává jako zdroj relaxace. „Konají se tu konference, mýtinky, dokonce oslavy. Stavím jeskyně tak, aby měly i estetický účinek. Kromě umělých křišťálů umocňuje atmosféru malý vodopád, z kterého teče voda z Mrtvého moře. Sůl z Mrtvého moře má sice vynikající vlastnosti, ale neudrží tvar, nedají se jí obložit stěny, což je podmínka. K těmto účelům se hodí kamenná sůl, nejlépe z Himalájí. Součástí interiéru je i stropní barevné osvětlení, které se pravidelně střídá, znázorňuje třeba i noční oblohu. Do toho hraje potichu příjemná hudba s meditačními účinky," popisuje Vladimír Nemčok.
Dokonalé uvolnění
Jeho tvrzení, že že většina lidí odsud obvykle odchází ve stavu euforie, odpočinutí, uvolnění, můžeme odsouhlasit. Je to tím, že nic nenechává náhodě. Vyhřívaná podlaha pokrytá vrstvou krystalické soli má svůj účel, stejně jako tzv. germicidní lampy, které po každé kůře (trvá 45 minut) společně se zvláštním systémem větrání dokonale pročistí vzduch, aby žádné bakterie či alergeny nebyly uvnitř schopny života.
Ing. Nemčok se věnuje i výstavbě dalších jeskyní. Podle něj se mohou nacházet kdekoli, klidně v soukromí, jde obvykle o podzemní prostory vily, domu, ale i obytné části, když se přizpůsobí podmínkám. Nejdřív musí ověřit, že se na místě nenachází nebezpečné chemické prvky, těžké kovy, radon, azbest. Prostředí musí být také izolováno proti vlhku, sterilitou se téměř vyrovná operačnímu sálu. „Vzduch je nasycen mikročásticemi suché soli, která obsahuje důležité minerály a stopové prvky – jód, brom, draslík, hořčík, vápník, železo, selen. Je prokázáno, že se právě v jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Jejich význam je různorodý. Prokazatelně příznivé účinky jsou kromě zmíněných respiračních onemocnění u kožních, např. atopického ekzému, psoriázy, alergií dermatologického původu," tvrdí Ing. Vladimír Nemčok.
Rovnováha pro civilizaci
V dnešní době má pobyt v solné jeskyni další, nový význam. Pohybujeme se totiž v prostředí, kde na nás takřka neustále působí televize, počítače, mobilní telefony. Tyto přístroje obsahují kladné ionty. My ovšem potřebujeme občas záporné, jako protipól k vyrovnání rovnováhy těla, které jinak strádá. Ale nejen ono, trpí i duše a častým následkem je pak stres. Během tři čtvrtě hodiny v solné jeskyni do sebe dostaneme správnou dávku, která značně neutralizuje „výdobytky civilizace“. Navíc všechny prospěšné látky či sloučeniny vdechujeme přirozeně, takže působí příznivě, aniž si to uvědomíme. A nejen to, vůně soli je omamná, s trochou nadsázky absolvuje klient během pobytu v jeskyni současně i aromaterapii.
Čajovna pro zimomřivce
V zahraničí fungují dnes mnohé čajovny právě v solných jeskyních. Horký čaj je adekvátní pro zimomřivce, pro které je teplota 20 °C málo (ti mohou ovšem použít nealergické deky). Toto chladnější klima je ale nutné pro udržení unikátního ovzduší s vysokým stupněm ionizace. Jedním z dalších efektů je přechod energie do všech orgánů člověka, blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, ischémii, vysokém krevním tlaku.
V zimě pravidelně
Pozitivní vliv mikroklimatu na imunitní systém má význam právě teď, na počátku chřipkové epidemie. Aby terapie měla smysl, nestačí tam ale zajít jenom jednou, to nemá skoro žádný zdravotní význam. Profesor MUDr. Jiří Homolka říká: „Pacientům doporučuji alespoň deset vstupů, nejlépe v kratších intervalech, třeba dvakrát i třikrát týdně. Určitě nic nezkazí tím, když budou chodit pravidelně celou zimu."
Jak jsme zjistili, nejvýhodnější je permanentka za 1 500 Kč, na kterou lze absolvovat třináct vstupů. Jeden tak vyjde na 115 korun, což je určitě méně, než kolik bychom utratili za léky proto kašli, rýmě, teplotě a podobně..
Jan Janula