Otoky: Varovný signál mnoha onemocnění

Otoky (edémy) mohou mít řadu příčin. Některé jsou viditelné jen okem, ty zrádnější vznikají nenápadně v dutinách i vnitřních orgánech těla...

Důvod je v hromadění tekutin buď místně (jen v určité části), nebo celkově, kdy jsou všude v těle, včetně končetin. Některé otoky se tvoří hodně pomalu a mohou být zaměněny za jiný problém, např. voda v žaludku za obezitu, pokud je na plicích, tak kvůli kašli a dušnosti za virózu. Nebezpečné je, když dojde k hromadění krve, která se v nich pak, řečeno v nadsázce, topí. Obvykle to souvisí s poruchami kardiovaskulárních funkcí," informuje internista Štěpán Mach. Srdce přestává plnit funkci pumpy, před jeho levou polovinou se v cévách začne městnat krev, kterou nezvládá přečerpávat.

Nohy jako konve

Totéž se ovšem může dít i v pravé polovině srdce. Tam se následky objeví obvykle u nohou a pak se lidově říká, že je má někdo jako konve. Na rozdíl od dalšího častého otoku, trombózy (tu má ale na „triku“ ucpání žil) se tak děje v obou nohou naráz.

Častou příčinou otoků jsou také různorodé alergické reakce vedoucí ke zvýšení propustnosti cévních stěn. Nebezpečí hrozí u různých zánětů, které tělo napadají. Postižené místo bývá zarudlé a opuchlé a nemusí se vždy jednat o medicínský problém.

Pozor na žihadla

Častou příčinou otoků bývá štípnutí komára, bodnutí vosy, včely. Nejhorší je sršeň, který jed vstřikuje nejen do rány, ale až do vzdálenosti 40 cm! Pokud jed zasáhne oči, je nutná rychlá lékařská pomoc, stejně jako u žihadla do úst, jazyka, krku. Tam už jde o minuty!

K otokům dochází i u artrózy a poškození lymfatického systému. U něho bývají otoky zprvu měkké, že se do nich dá prstem udělat důlek, později se vytvoří vazivo, ztuhnou a výsledkem je lymfedém. U nádorů ho způsobí ozařování nebo chirurgický výkon, při kterém dojde k odstranění mízních uzlin," varuje MUDr. Mach. Typická je operace rakoviny prsu, kdy může právě dojít k otokům horních končetin.

Hladové děti

U anorexie nebo podvýživy se mohou otoky objevit jako následek nedostatku proteinů v krvi. Hladové děti s nafouklým břichem (tam hraje roli i voda) jsou typickým příkladem. Podobný problém nastává u ledvin, když propouští do moči velké množství bílkovin (víc než 3 gramy denně). Častým výsledkem jsou „olověné nohy“, kdy žíly nedokážou rychle odvádět krev zpět k srdci a ta se v nich hromadí.

Kouření, změna času i dlouhé cesty

Velkou roli hrají v případě otoků i civilizační faktory. Jde o kouření, obezitu, hormonální léčbu, špatný pitný režim, ale i o vedlejší účinky léků z tzv. skupiny blokátorů kalciových kanálů. Ty lékaři často předepisují na snížení vysokého tlaku. Otoky způsobuje dokonce i narušení biologických hodin. Například citliví jedinci je mohou mít při přechodu na letní čas!

Hodně frekventovanou příčinou je také dlouhé cestování, zvlášť v letadle. Při vzletu i přistání navíc dochází ke změně tlaku na palubě, mnohým zalehnou uši, vzduch je extrémně suchý. Pochopitelně, že neprospívá ani dlouhé, strnulé sezení se svěšenými končetinami. U dálkových letů se také potýkáme s následkem změn časového pásma (tzv. jet lag). Ten se může projevovat obtížnou aklimatizací trvající i déle než týden, v horším případě dokonce naruší činnost některých orgánů i tělesných funkcí.

U otoků je prioritou najít pravý důvod. Ten se dá celkem úspěšně odhadnout podle jejich charakteru a výskytu. Jinak se obvykle nařídí vyšetření krve zaměřené na hledání stop po zánětech, jaterní testy. Pomocí echokardiografie se zkoumá srdce, ultrazvukem průchodnost žil. Léčba se pak logicky odvíjí podle výsledků a bývá velmi různorodá.

Na otoky lze celkem úspěšně aplikovat přírodní i bylinnou léčbu. Máme pro vás pár zaručených tipů:

Nohy na stůl!

„Člověk si někdy může pomoci sám. Jednou z cest je dát nohy výš než pánev. Prospívá i delší, nejméně půlhodinová chůze a také plavání," radí bylinkářka Kateřina Šimková. Ta ale vyloženě varuje před užíváním oblíbeného odvaru z listů stromu ginkgo biloba, který se hodně doporučuje (i ve formě tobolek), bez odborné konzultace. Jde prý tak trochu o drogu, má řadu kontraindikací a může vyloženě uškodit. Vhodné jsou naopak masti z kaštanu koňského a čerstvé nálevy z černého bezu. Další možností je očistná kůra, která pomůže tělu zbavit se škodlivých látek. Musí být ale zvolená přesně na „míru“ podle potřeb pacienta. Určitě je ale nutné se zdaleka vyhnout všem univerzálním detoxikačním návodům, které jsou k ničemu.

Odulý obličej

Každý člověk je jiný, a tak se k němu musí přistupovat. Dost často se vyskytuje odulý obličej – a není to bolavými zuby – pleť je horká, zarudlá. To souvisí s příliš pálivými jídly, hormonálními změnami, nedostatkem bílkovin i spánku, oslabenými vnitřními orgány. Vhodné jsou obklady z heřmánku, omezení soli a pobytu na slunci.

Na ledviny platí teplo a sex

„Časté jsou otoky u ledvin. Tam je důvodem zadržování soli a vody v těle. To vede i k únavě – hlavně po ránu – a k tvorbě váčků pod očima. V tomto případě škodí přílišný, či naopak nedostatečný příjem tekutin, nevhodná strava a přejídání, zvlášť na noc," podotýká bylinkářka. Ledviny bývají citlivé na zimu a chlad, naopak pookřejí při dostatku tepla, hlavně od zad a nohou. Roli tu hraje i životní optimismus, vyváženost v příjmu tekutin a spokojenost v sexuálních aktivitách. Rozhodně jim nesvědčí alkohol. Výjimkou je jedno malé pivo denně (ne víc) vypité před jídlem. Pokud ho vypijete až po jídle, ředí trávicí enzymy.

Nejvážnější jsou otoky, které mají souvislost s poruchami jater. Objeví se bohužel často až v době, kdy už v nich hlodá cirhóza nebo ještě hůř rakovinový nádor (nejčastěji jde o otoky kolem kotníků). Nejčastější příčinou je alkoholismus. Zajímavé je, že problémy s pitím nemají jen sociálně slabí jednici, ale i dobře zajištěné ženy středního věku, u kterých se rozvíjí tzv. syndrom opuštěného hnízda po odchodu dětí z rodiny...

Jan Janula

Sdílejte článek
Štítky jídlo nemoc tekutina ledvina bílkovina oteklé nohy otoky edém

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.