zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zdravotní masáž: Účinný způsob, jak se zbavit mnoha zdravotních problémů

Unikátní zdravotní masáže mohou pomoci od řady zdravotních problémů
Autor: iStock Unikátní zdravotní masáže mohou pomoci od řady zdravotních problémů
anna kopečková , Vydáno: 08.05.2018
Jestliže máte problémy s mobilitou, bolestmi zad, nebo vám třeba neustále zvoní v uších, vedle tradiční léčby vám mohou pomoci i unikátní zdravotní masáže.

reklama

„Některé zdravotní masáže kombinují řadu přístupů, mimo jiné prvky z fyzioterapie, tradiční čínské medicíny a různé regenerační techniky,“ popisuje na úvod instruktorka a zakladatelka centra Domu jógy Věra Vojtěchová a dodává, že díky této variabilitě mohou pomoci nebo být podporou při mnoha komplikacích. S čím vším mohou zdravotní masáže pomoci? S bolestmi hlavy, krku a krční páteře,  bolestmi kloubů nebo svalů, sníženou mobilitou, tělesnými blokádami, imunitou, zotavením se ze zranění, regenerací, křečemi, krevním a lymfatickým oběhem, dokonce i s celulitidou a otoky, trávením, harmonizací orgánů, detoxikací, psychickou pohodou nebo únavou. 

Až k meritu problému

Jednou ze stěžejních disciplín jakékoliv zdravotní masáže by měla být fyzioterapie. „Zahrnuje v sobě vícero medicínských oborů, především ortopedii, neurologii a chirurgii. Díky znalostem anatomie a fyziologie stanoví odborník přesnou diagnózu existujících i potenciálních komplikací. Na jejím základě sestaví pro klienta konkrétní léčebný či terapeutický program,“ tvrdí Mgr. Pavla Daumann z Lékařského domu Praha 7. 

Fyzioterapeut není tedy to samé, jako masér. Narozdí od něj je to vystudovaný zdravotník specializovaný na fyzioterapeutickou péči, která se zaměřuje na úlevu od bolestí hlavy, zad či kloubů. Podpořit může též plodnost, aktivitu lymfatického systému a psychiku.

„Rehabilitace řeší jen následky problémů, díky fyzioterapii se naopak dostaneme až k příčinám komplikací, které můžeme vyřešit, a klientovi tak ulevit od obtíží,“ vysvětluje rozdíl mezi dvěma disciplínami fyzioterapeutka Daumann. Fyzioterapie přitom nemusí být jen řešením stávajícího problému, ale i jeho prevencí. 

Znalosti z Dálného východu

Prevence a terapie se dotýká i Tradiční čínská medicína. Z ní si zdravotní masáže vypůjčují především teorii o energetických drahách neboli meridiánech. „Energie v těle neproudí nahodile, ale po drahách vedoucích od jednoho tělesného systému k druhému,“ nastiňuje Věra Vojtěchová a pokračuje: „Tyto vnitřní meridiány jsou propojeny s vnějšími body na povrchu těla, které můžeme masážemi nebo akupunkturou stimulovat. Tak ovlivníme fungování a zdraví vnitřních orgánů i celého organismu.“

Podle Tradiční čínské medicíny jsou zdravotní komplikace jednotlivých orgánů dány poruchou proudění energie v daném meridiánu, který orgánem prochází. „Stimulací vnější dráhy docílíme zlepšení vnitřního systému,“ dodává Věra Vojtěchová.

Meridiány nejsou žádná novinka, o jejich existenci věděli staří čínští lékaři před zhruba 3 000 let. Znáte ledového muže Ötziho nalezeného na pomezí rakouských a italských Alp, který žil před více než 5 000 lety? Na jeho těle vědci objevili tetování v lokalitách meridiánů ovlivňujících oblast břicha a zad. Podle vyšetření ostatků přitom přesně na bolesti těchto oblastí muž za svého života trpěl. Nauka o proudění energie v těle je jedním z nejstarších léčebných přístupů vůbec, která, když pomohla ledovému muži, může ulevit i od vašich obtíží. Dejte jí šanci.

Do třetice v sobě zdravotní masáže zahrnují i velkou skupinu regeneračních metod. „Mezi ně řadíme například půsty, odstranění překyselení organismu a detoxikační přístupy,“ jmenuje Věra Vojtěchová a dodává, že k nim patří i fyzická aktivita a úprava stravy. Když se tyto přístupy spojí v jeden, vznikají unikátní masáže se blahodárným účinkem na celý organismus.

Ke změně musí dojít uvnitř

„Na zdravotní masáže dochází široké spektrum klientů, od osob s chronickými bolestmi, se sedavým zaměstnáním až po seniory,“ popisuje Pavla Daumann.

Klienty jsou podle Věry Vojtěchové i sportovci, kteří se zaměřují na silový trénink a výkonnost, ale pak zanedbávají strečing a protažení. „Výsledkem zanedbávání přirozených potřeb organismu jsou chronické bolesti či blokády pohybu, kdy se již jako jediná možnost jeví invazivní lékařské postupy slibující konečně úlevu,“ tvrdí. Zdravotní masáže podle ní, společně s úpravou režimu, mohou od problémů pomoci.

Úplně bez práce to není 

Od zdravotních masáží neočekávejte zázraky. „Lidé se často po zdravotní masáži cítí jako znovuzrození, je ovšem třeba nespoléhat se jen na schopnosti fyzioterapeuta, ale zaměřit se i sám na sebe,“ upozorňuje Věra Vojtěchová. Vedle ošetření vám fyzioterapeut či masér většinou přidá doporučení, která byste pro nejlepší efekt terapie měli dodržovat. „Jednat se může o správnou techniku dýchání, posilovací cviky nebo jógové pozice ideální pro zlepšení daného problému,“ dodává s tím, že pokud rady odborníka dodržíte, vytěžíte ze zdravotních masáží maximum.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Čínská medicína používá jako základní diagnostiku pulz a stav jazyka

Trápí vás chronické zdravotní potíže? Zkuste čínskou medicínu

Ucho si můžete masírovat kdykoli se vám zachce, aniž by si toho někdo všiml

Vyzkoušejte masáž ucha: 9 léčivých bodů vás zbaví bolesti i stresu

Na tantra masáž můžete jít sama nebo s partnerem

Tantra masáž vás naučí více prožívat rozkoš


reklama

Související témata: rehabilitace , únava , celulitida , bolest hlavy , bolest zad , fyzioterapie , čínská medicína , zdravotní masáž

reklama

Přečtěte si také

reklama