Jak se vypořádat s bolestí hlavy přírodní cestou

Bolest hlavy (pokud se na ní nepodílí jiné onemocnění) patří k poměrně častým dámským zdravotním obtížím. Spolu s cukrovkou, obezitou, vysokým krevním tlakem či infarktem se označuje za tzv. civilizační choroby.

Intenzita může být různá, od krátkodobé mírné bolesti až k prudkým bolestem. Také místo bývá různé – hlava může bolet ve spáncích, čele, za očima, na temeni, v týlní části nebo dokonce celá. Pokud vás hlava bolí z důvodu jiné choroby, bylinky vás nevyléčí. Hodně ale pomohou při „běžných“ bolestech. Většinu z nich najdete v naší přírodě úplně běžně.

Spolehlivá trojka

Bolest zažene a náladu vylepší studený obklad z meduňky lékařské, který ještě můžete zkusit „vylepšit“ mátou peprnou a měsíčkem lékařským. Z bylinek si připravte silný nálev, do vychladlého a scezeného namočte měkkou látku a několikrát denně přikládejte na čelo.

Třezalka tečkovaná

Skvěle účinkuje proti bolestem hlavy i migrénám, ale umí ulevit také při menstruačních a revmatických bolestech. Nálev: 2 lžičky sušené třezalky zalijte 200 ml vroucí vody, nechte 10 minut vyluhovat a pak sceďte. Čaj pijte vlažný po doušcích, tři šálky denně.

Majoránka zahradní

je oblíbeným kořením i ceněnou léčivkou. Při bolestech hlavy, migréně nebo pro uklidnění se osvědčil nálev – 2 lžičky majoránky přelijte 500 ml vroucí vody, přikryjte a nechte 15 minut vyluhovat. Sceďte a toto množství vypijte po doušcích během dne. Výborný je také majoránkový olej, kterým si zkuste potírat čelo. Drcenou majoránku (40–50 g) zalijte 500 ml oleje a nechte na tmavém místě minimálně dva týdny odstát. Pak olej sceďte. Dá se používat i na dochucení zeleninových salátů.

Řimbaba obecná

Květ této bylinky pomáhá velmi účinně proti bolestem hlavy, protože ovlivňuje rozšiřování i zužování cév; již od nepaměti se používá jako prostředek proti migréně a artróze. Musíte ale dávat pozor na množství, protože řimbaba obsahuje pyrethrin a cinerin, které mohou při vysokých dávkách užívaných nalačno podráždit žaludek. Tinkturu z řimbaby (pět kapek v troše vody vypijte během jídla nejvýše třikrát za den) užívejte nejdéle dva týdny! Přípravky z řimbaby se nesmí užívat během těhotenství.

Prima tip: Babiččin česnekový obklad

Nadrťte nebo prolisujte jeden stroužek česneku a rozetřete ho opatrně na čelo a spánky, nechte zhruba 10 minut působit. Smyjte vlažnou vodou. Není to sice metoda příliš voňavá, ale velice účinná.

Mohlo by vás také zajímat:

(leo)

Foto: istockphoto.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.