Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak zmírnit bolestivou menstruaci

Silná a bolestivá menstruace trápí zhruba tři čtvrtiny žen, především dívek do 25 let. Většinou k těmto potížím dochází v prvních dvou dnech cyklu. Jak mohou pomoci bylinky?

Bolestivá menstruace se projevuje silnými bolestmi v podbřišku a bederní krajině, nevolností, zvracením a průjmy (v některých případech naopak zácpou). Silné krvácení je často doprovázeno křečovitými bolestmi v podbřišku. Možné komplikace jsou plíživá chudokrevnost spojená s oslabenou koncentrací.

Ryze ženskou bylinou je kontryhel obecný

Nálev z listů této byliny zmírňuje bolesti při menstruaci a působí proti nadměrnému krvácení. Užívá se čaj, který si připravíte z 1 lžičky bylinky, kterou zalijete 20 ml vroucí vody, necháte 10 minut vyluhovat a pak scedíte. Pro srovnání cyklu a zmírnění bolesti při menstruaci se doporučuje užívat toto množství dvakrát denně po dobu celého cyklu. Ženy, které se snaží otěhotnět, by ho měly pít pouze v období od menstruace do ovulace, kdy pomáhá k růstu děložní sliznice.

O ne zrovna nejlahodnějším nálevu z řebříčku obecného platí, že co je zdravé, nebývá moc dobré. Avšak hořkou chuť vám vynahradí jeho osvědčené účinky – zmírnění bolesti i silného krvácení. Dvě lžičky řebříčkové natě přelijte 250 ml vroucí vody, zakryjte, nechte vyluhovat 10–15 minut a pak sceďte. Připravuje se vždy čerstvý. Nálev se doporučuje popíjet po doušcích během dne. Čaj z řebříčku není vhodné pít dlouhodobě a nepřerušovaně.

Drmek obecný reguluje menstruační cyklus

Vitex agnus castus je latinský název pro drmek obecný, lidově mnišský pepř, který působí podobně jako některé ženské hormony. Reguluje menstruační cyklus, podporuje ovulaci a svým působením pomáhá proti pupínkům. Působí také proti bakteriím a houbám. Vedle tělesných potíží tlumí rostlina hormonálně podmíněné duševní výkyvy. Míváte-li silné bolesti a často krvácíte, užívání drmku by mohlo vaše problémy zmírnit. Užívejte třikrát denně 15 kapek tinktury (extraktu) ve sklenici vody. Nebo si doma můžete udělat nálev: 1 lžičku bylinky přelijte 250 ml vroucí vody, zakryjte a nechte 20 minut vyluhovat, sceďte. Nálev se pije ještě teplý 3 x denně.

Prima tipy z babiččiny krabičky

  • Do osvědčené směsi proti příliš silnému krvácení patří řebříček obecný, dubová kůra a mochna nátržník. Všechny tři léčivé byliny smíchejte ve stejném poměru. Ze směsi naberte 1 lžíci bylinek, zalijte 300 ml vroucí vody a přikryté nechte 5 minut vyluhovat. Sceďte a pijte 2 hrnky denně nejméně po dobu 3 měsíců.
  • Jako první pomoc při záchvatech bolesti při menstruaci je vhodný nálev z řebříčku obecného a měsíčku lékařského. Smíchejte obě byliny stejným dílem, 2 lžičky směsi přelijte 250 ml vroucí vody, zakryjte a nechte 10 minut vyluhovat, pak sceďte. Čaj vypijte ještě teplý.
  • Prevence: Smíchejte 2 díly mochny husí a 1 díl heřmánku pravého. Vrchovatou lžičku směsi zalijte 250 ml vroucí vody, přikryté nechte 8–10 minut vyluhovat, sceďte. Toto množství byste měli pít třikrát denně. S kúrou začněte 3–5 dnů před očekávanou menstruací.

Přečtěte si také:

(leo)

Foto: istockphoto.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.