Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak zmírnit bolestivou menstruaci

Silná a bolestivá menstruace trápí zhruba tři čtvrtiny žen, především dívek do 25 let. Většinou k těmto potížím dochází v prvních dvou dnech cyklu. Jak mohou pomoci bylinky?
Vydáno: 01.02.2017
Příroda ve službách krásy a zdraví: Mezi námi děvčaty
Autor: istockphoto.com Příroda ve službách krásy a zdraví: Mezi námi děvčaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bolestivá menstruace se projevuje silnými bolestmi v podbřišku a bederní krajině, nevolností, zvracením a průjmy (v některých případech naopak zácpou). Silné krvácení je často doprovázeno křečovitými bolestmi v podbřišku. Možné komplikace jsou plíživá chudokrevnost spojená s oslabenou koncentrací.

Příroda ve službách krásy a zdraví: Mezi námi děvčaty 32772342 Foto:

Ryze ženskou bylinou je kontryhel obecný

Nálev z listů této byliny zmírňuje bolesti při menstruaci a působí proti nadměrnému krvácení. Užívá se čaj, který si připravíte z 1 lžičky bylinky, kterou zalijete 20 ml vroucí vody, necháte 10 minut vyluhovat a pak scedíte. Pro srovnání cyklu a zmírnění bolesti při menstruaci se doporučuje užívat toto množství dvakrát denně po dobu celého cyklu. Ženy, které se snaží otěhotnět, by ho měly pít pouze v období od menstruace do ovulace, kdy pomáhá k růstu děložní sliznice.

Příroda ve službách krásy a zdraví: Mezi námi děvčaty 1 Foto:

O ne zrovna nejlahodnějším nálevu z řebříčku obecného platí, že co je zdravé, nebývá moc dobré. Avšak hořkou chuť vám vynahradí jeho osvědčené účinky – zmírnění bolesti i silného krvácení. Dvě lžičky řebříčkové natě přelijte 250 ml vroucí vody, zakryjte, nechte vyluhovat 10–15 minut a pak sceďte. Připravuje se vždy čerstvý. Nálev se doporučuje popíjet po doušcích během dne. Čaj z řebříčku není vhodné pít dlouhodobě a nepřerušovaně.

Příroda ve službách krásy a zdraví: Mezi námi děvčaty 2 Foto:

Drmek obecný reguluje menstruační cyklus

Vitex agnus castus je latinský název pro drmek obecný, lidově mnišský pepř, který působí podobně jako některé ženské hormony. Reguluje menstruační cyklus, podporuje ovulaci a svým působením pomáhá proti pupínkům. Působí také proti bakteriím a houbám. Vedle tělesných potíží tlumí rostlina hormonálně podmíněné duševní výkyvy. Míváte-li silné bolesti a často krvácíte, užívání drmku by mohlo vaše problémy zmírnit. Užívejte třikrát denně 15 kapek tinktury (extraktu) ve sklenici vody. Nebo si doma můžete udělat nálev: 1 lžičku bylinky přelijte 250 ml vroucí vody, zakryjte a nechte 20 minut vyluhovat, sceďte. Nálev se pije ještě teplý 3 x denně.

Prima tipy z babiččiny krabičky

  • Do osvědčené směsi proti příliš silnému krvácení patří řebříček obecný, dubová kůra a mochna nátržník. Všechny tři léčivé byliny smíchejte ve stejném poměru. Ze směsi naberte 1 lžíci bylinek, zalijte 300 ml vroucí vody a přikryté nechte 5 minut vyluhovat. Sceďte a pijte 2 hrnky denně nejméně po dobu 3 měsíců.
  • Jako první pomoc při záchvatech bolesti při menstruaci je vhodný nálev z řebříčku obecného a měsíčku lékařského. Smíchejte obě byliny stejným dílem, 2 lžičky směsi přelijte 250 ml vroucí vody, zakryjte a nechte 10 minut vyluhovat, pak sceďte. Čaj vypijte ještě teplý.
  • Prevence: Smíchejte 2 díly mochny husí a 1 díl heřmánku pravého. Vrchovatou lžičku směsi zalijte 250 ml vroucí vody, přikryté nechte 8–10 minut vyluhovat, sceďte. Toto množství byste měli pít třikrát denně. S kúrou začněte 3–5 dnů před očekávanou menstruací.

Přečtěte si také:

Stačí se trochu přetočit a bude vám mnohem líp

Nejlepší spací poloha během menstruace? Ani na zádech, ani na břiše

I citron měl svou antikoncepční úlohu...

Šílené antikoncepční metody: I takto se ženy chránily před otěhotněním

Perioda ve 2 minutách

Perioda ve 2 minutách: Video, ve kterém se pozná každá žena

(leo)

Foto: istockphoto.com

Článek je zařazen v: bylinky, příroda, pms, Kontryhel, mestruace, perioda, řebříček, drmek
Reklama