Když bolí duše, bolí celé tělo. Objevte kouzlo psychosomatiky
Trápí vás stále dokola ty samé nemoci a konzervativní léčba prostě nezabírá? Pak zkuste zapomenout na léky a poslechněte si své vlastní já. Podlomeným zdravím nás totiž někdy tělo upozorňuje, že je načase zpomalit.
Věděli jste, že až 70 % tělesných obtíží má na svědomí právě psychika? Pojem psychosomatika má svůj původ ve starověké řečtině: „psyché“ (duše) a „soma“ (tělo). Jejím úkolem je zkoumat vztah mezi těmito dvěma slovy. Tedy hlavně co se týče vlivu psychických pochodů na organismus. V širším pohledu jde o komplexní pohled na člověka a jeho zdraví. Pochopení poselství našeho těla a jeho fyzické příčiny není často jednoduché. V tom spěchu a shonu, který každý den zažíváme a ve kterém se snažíme zvládnout všechny své role, často ani nemáme možnost rozpoznat varovné signály těla. Současně je pro nás i mnohem jednodušší a rychlejší zajít si do ordinace lékaře pro další léky, než pozorovat svůj život a měnit jeho styl.
Co způsobuje nemoci?
Sotva se uzdraví z jedné angíny, přichází druhá s dalšími antibiotiky. Příliš častý výskyt jedné nemoci však podle lékařky neznamená nutně jen oslabenou imunitu. Vedle biologických příčin vzniku nemocí stojí také psychosociální důvody. „Pokud má někdo už šestou angínu v řadě, měli bychom se zamyslet nad tím, co ji způsobuje,“ říká internistka z Lékařského domu na Praze 7 MUDr. Michaela Štěpánová, jež ve své lékařské praxi využívá také poznatky z psychosomatiky. V případě, že v akutní fázi nepomohou léky a onemocnění se stále vrací, je na řadě imunologické vyšetření, ale také rozhovor pacienta s lékařem, psychologem nebo psychoterapeutem. Výsledkem by mělo být zamyšlení nad způsobem života a stresovými faktory.
Nemoci vznikají ze tří důvodů
Na prvním místě v otázce vzniku nemocí je podle lékařky Štěpánové samotná bakterie, infekce či vrozená choroba. Druhý důvod vyplývá ze způsobu života a třetí jsou komplikace, které si v životě děláme sami. Když člověk ráno vstane, rychle sní jeden rohlík, pracuje 12 hodin, stará se o děti, stárnoucí rodiče, k tomu má své koníčky, objevuje se logicky stres z nedostatku času. „Lidé si často nepřipouštějí, že jsou ve stresu. Hlava zvládá a navenek tedy vše působí v pořádku, ale tělo vypovídá službu,” říká MUDr. Štěpánová. Přirovnává přitom tělo k hardwaru a myšlení k softwaru počítače. Pokud jedno nefunguje správně, druhé nemůže dobře pracovat. Příčiny onemocnění jsou různé, třeba potlačovaný strach ze ztráty zaměstnání, stres, rozchod, úmrtí, nefungující rodinné i partnerské vztahy, obavy z budoucnosti a změn, apod.
Propojení emocí a imunity
Naše pocity jsou pevně spojeny s tím, jak funguje naše obranyschopnost. Zamilovaného a šťastného člověka málokdy ohrozí kýchající člověk v tramvaji, naopak nevyspalý a vystresovaný člověk snáze podlehne bacilům, které na něj v MHD někdo prskne. „Myslím, že se v naší zemi zanedbává duševní psychohygiena. V Americe bylo moderní mít svého psychoterapeuta, to u nás ještě není, protože na to nejsou peníze. Přitom je to důležité,“ prozrazuje lékařka. Emoce jsou důležité, ale je potřeba dát i na selský rozum. V některých případech je možné emoce rozklíčovat, jindy je to zbytečné. „Nesvádějte všechno na emoce. Můžete mít vrozené potíže. Když si zlomíte nohu, budete vždy potřebovat chirurga, operaci a dlahu. Když budete mít vysoký tlak a budete dva roky čekat, že si ho dáte dohromady sami, tak dostanete cévní mozkovou příhodu a bude pozdě,“ uzavírá lékařka s tím, že člověk by na klasickou léčbu neměl zapomínat.
Mnohé zdravotní potíže ale s bolavou duší souvisejí. Stačí jen změnit myšlení, zbavit se toho, co vás trápí, a tělo začne znovu správně fungovat: