Kůže je zrcadlem naší duše: Ukáže vše, co nás uvnitř trápí

Kůže je největším orgánem lidského těla. Dalo by se říci, že se dennodenně stává naším obráncem před okolním světem. Ale i před námi samotnými. A jako zrcadlo odráží vše, co nás uvnitř trápí.

Na kůži se odráží aktuální stav našeho organismu. Tvoří hranici mezi vnitřním a vnějším světem. Na kůži se může odrazit nejen stav a fungování vnitřních orgánů, ale i naše emoční naladění. „Při stresu, obavách, úzkostech se může zhoršit chronické kožní onemocnění, jak je viditelné například u atopického ekzému, nebo se může objevit nové kožní onemocnění, například kopřivka. Častým kožním projevem je opar – virové kožní onemocnění, kdy spouštěcím mechanismem může být zátěž fyzická či psychická,“ uvádí kožní lékařka MUDr. Ivona Kosová.

Když se hádá duše s tělem

Žijeme zrychleně, pod tlakem, míváme na sebe přehnané nároky. Nad svou životosprávou mnohdy mávneme rukou v duchu proklamovaného hesla “na něco stejně umřít musím”. Zběsile komunikujeme na sociálních sítích, ale tváří v tvář se nám těžko hledají slova. Ležíme vedle sebe v posteli a píšeme maily, místo abychom se k tomu druhému přitulili a povídali si. Své pravé pocity a potřeby potlačujeme z důvodů pseudoslušnosti i ohleduplnosti a všechno nás u toho škrábe.

Když se necítíme "ve své kůži"

Kůže je jeden z nejpodstatnějších orgánů vyjadřujících naše emoce. Proto první věcí, kterou pro sebe musíme udělat, je to, že si zkusíme upřímně k sobě uvědomit, co nás trápí, tíží, rozčilujem,a pokusíme se to napravit. Slovem, činy, změnou svého chování i myšlení. A k péči o duši přidáme i tu o naši tělesnou schránku. „Nemoc těla tak, jak ji známe, je posledním stadiem něčeho, co je hluboce zakořeněno pod povrchem. Pokud mezi duchovním a tělesným bytím vládne disharmonie, následuje to, co všichni známe jako nemoc,“ potvrzuje anglický lékař dr. Edward Bach, zachladatel Bachovy květové terapie.

„Z praxe mohu potvrdit, že při úvodní konzultaci je důležité projít s pacientem období, které předcházelo vlastnímu kožnímu onemocnění. Často se dostáváme k situacím, které byly nějakým způsobem pro pacienta zátěží. U dětí je to často vstup do nového kolektivu, přechod do školky, školy. U nás dospělých jsou to častá témata práce či vztahů. Pro pacienta je vhodné, aby tato témata zpracoval a nemoc mohla být vyléčena. K tomu může pomoci například již zmíněná Bachova terapie. Je to jedna z možností, jak zpracovat své pochybnosti, strachy, obavy, pokud jsou uloženy na úrovni emocí,“ vysvětluje dermatoložka Kosová.

Ekzémy bývají často podmíněny geneticky. Co už ale v současnosti připouští i občas poněkud ztuhlá západní medicína, na jejich rozvoji se z velké části podílí i psychika. Psychosomatický pohled jakožto celostní vhled na zdraví člověka je při onemocnění pokožky nezanedbatelný.

Tzv. somatizace (tj. odvedení psychického napětí do tělesné oblasti) nám vytvoří otisk na kůži, tělo vyšle vzkaz duši. A je na nás, jestli nad ním začneme přemýšlet: Co potlačuji? Umím své matce dostatečně jasně říkat “ne”? Co bych nejraději zametla pod koberec? Šíleně se honím, ale nemám na vybranou. Nejsem dostatečně schopná a šikovná. Strašně mě ten člověk vysává, ale nedokážu s ním ukončit kontakt, protože nechci, aby na mě zanevřel. Můj životní styl mě ničí, ale musím vydržet. Tenkrát jsem jí nepomohla a teď si to stále dokola připomínám. Je třeba, abych uživil rodinu, i když mě asi brzy “trefí šlak”. To je jen pár myšlenek, které vám umí s psychikou hodně zatočit!

Léčba a regenerace kůže

S kožním onemocněním se lidé často setkávají už v útlém věku. Děti jsou bohužel k psychosociálním traumatům vnímavější. Kvůli necitlivému chování okolí poté zažívají nenávist k vlastnímu tělu, stydí se za něj, cítí samotu a pocit viny. Nesmí se zapomínat, že jde o spojité nádoby. Celý problém může vyústit v bludný kruh, kdy stres vyvolává kožní onemocnění a kožní onemocnění je spouštěčem psychické nepohody. Jenže tak to být nemusí.

Pro pokožku bez ekzémů a vyrážek je zásadní uvědomit si důležitost celkové vyrovnanosti a vnitřní pohody.:

Rada č. 1:

Identifikujte problém. Pokud jste vysledovali, že problémy s kůží pramení např. ze strachu či úzkosti z okolních změn, je potřeba překonat tento strach. Je důležité docílit vnitřní harmonie, neboť jedině tak můžeme dosáhnout opravdového zdraví. Jedině tak se nemoc nebude vracet.

Rada č. 2:

Sledujte svou náladu. Nespokojenost, únava, smutek či zlost mohou být důsledkem nějakého nepříznivého vývoje – a každý na tyto nálady reaguje dle svého. Jste vyrovnaní? Pak s těmito náladami dokážete řádně naložit. Nevyrovnaný člověk však tuto špatnou náladu zakoření jako negativní pocit do duše a zablokuje si tak životní sílu. Je pak podrážděnější, mentálně unavený a často následuje tělesná nemoc. Objevil se vám ekzém? Potlačujete emoce. Dodejte si odvahu a řekněte naplno, co si myslíte! Vyrovnaný emocionální stav je klíčem ke zdraví.

Rada č. 3:

Zlepšete pokožku okamžitě. Ideálním pomocníkem pro takovou léčbu je specializovaný produkt, který obsahuje přírodní rostlinné extrakty, výživné oleje a především biologicky aktivní ionty stříbra. Účinnost se projeví už po pár dnech používání a díky zlepšení stavu postižené pokožky se brzy dostavuje i zlepšení emoční nerovnováhy.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.