Proč vaše pleť vypadá starší, než by měla? Možná jsou na vině plíce
Kdo by nechtěl vypadat mladě Zdroj: istock.com
Asiati vypadají mladě do vysokého věku. Jak to dělají? Odbornice na čínskou medicínu vám poradí.
Tradiční čínská medicína popisuje vnitřní i vnější prostředí člověka. Stárnutí je z jejího pohledu diagnostikováno jako úbytek esence a životní energie Qi v hlavních orgánových systémech, především v ledvinovém.
„Když se narodíme, máme určitou hladinu energie (Qi). Ta je zejména uložena v ledvinách a jejich dráze,“ vysvětluje herboložka Michaela Kaplanová z BIOOO.CZ. Energetické dráhy protkávají naše tělo a říká se jim také meridiány. Dalším faktorem je hodnota esence (Jing), která uchovává genetickou informaci, a pokud jí máme dostatek, zabraňuje degenerativním chorobám a recidivě orgánů.
S pletí a pokožkou také souvisejí další orgánové systémy a jejich dráhy, a to dráha plic a sleziny. Slezina a její dráha má za úkol mimo jiné kontrolovat tonus pokožky, její integritu a ochraňovat před vnějšími vlivy. Plíce a jejich dráha mimo jiné udržují pokožku ve správné vlhkosti, takzvaně páří pokožku, aby nebyla ani suchá, ani mokrá. Správně zvlhčená pokožka stárne pomaleji a není šupinatá.
Důvody předčasného stárnutí:
- úbytek energie v dráze ledvin, plic a sleziny
- úbytek esence
- dlouhodobé používání nepřírodních či ne zcela přírodních kosmetických přípravků
- dlouhodobá konzumace většího množství nevhodných jídel, která celkově zatěžují tělo (trávicí ústrojí se musí vypořádat s neideálním složením stravy, vyloučit toxiny či je obalit tukem a uložit, aby se neutralizovaly)
Jak to napravit?
Energie
Doplnění energie do drah ledvin, plic a sleziny se dá docílit přesným výběrem vhodných bylin a extraktů. Jednou ze známějších bylin je ženšen, avšak není vhodné ho užívat samostatně, musí se přihlédnout k celkovému stavu všech orgánových systémů v těle. Je lepší konzultovat s praktikem TCM.
Strava
Strava je velké téma a museli bychom se jí věnovat jistě zvlášť. Zjednodušeně vypíchněme, že nejvíce toxické jsou potraviny trvanlivé a upravované, plné barviv, umělých aromat, konzervantů, solí. Na pokožku má také neblahý vliv konzumace cukru, nasycených (tzv. saturovaných) tuků, mléka a mléčných výrobků.
Kosmetika
Kosmetika se často tváří jako přírodní, ale nemusí být. Podívejte se na svůj oblíbený krém a pokud tam najdete parafín (parafinum liquidum), minerální olej (mineral oil), parabeny (sloučeniny s koncovkou -paraben) nebo SLS a SLES (sodium lauryl/laureth sulfate), opravdu se nejedná o přírodní kosmetiku.
Ropa není pro kůži zrovna to nejlepší...
Ropa její deriváty může působit jako skvělé mazadlo, ale pokožka pod ní nedýchá, a tak stárne rychleji. Levná pěnidla a odmašťovadla nejsou k pokožce citlivá a snímají či narušují její ochranný hydrolipidový povrch. Porušená pokožka není chráněna a je mytím dále drážděna. Skutečná přírodní kosmetika obsahuje rostlinné oleje namísto ropy a pro jemnou pěnivost např. výtažky z mýdlových či kokosových ořechů. Důležitým faktorem při výběru kosmetické značky by neměla být reklama v televizi, ale složení produktů a filozofie výrobce.
Přečtěte si také:
-mm-