Proč vaše pleť vypadá starší, než by měla? Možná jsou na vině plíce

Asiati vypadají mladě do vysokého věku. Jak to dělají? Odbornice na čínskou medicínu vám poradí.

Tradiční čínská medicína popisuje vnitřní i vnější prostředí člověka. Stárnutí je z jejího pohledu diagnostikováno jako úbytek esence a životní energie Qi v hlavních orgánových systémech, především v ledvinovém.

„Když se narodíme, máme určitou hladinu energie (Qi). Ta je zejména uložena v ledvinách a jejich dráze,“ vysvětluje herboložka Michaela Kaplanová z BIOOO.CZ. Energetické dráhy protkávají naše tělo a říká se jim také meridiány. Dalším faktorem je hodnota esence (Jing), která uchovává genetickou informaci, a pokud jí máme dostatek, zabraňuje degenerativním chorobám a recidivě orgánů.

S pletí a pokožkou také souvisejí další orgánové systémy a jejich dráhy, a to dráha plic a sleziny. Slezina a její dráha má za úkol mimo jiné kontrolovat tonus pokožky, její integritu a ochraňovat před vnějšími vlivy. Plíce a jejich dráha mimo jiné udržují pokožku ve správné vlhkosti, takzvaně páří pokožku, aby nebyla ani suchá, ani mokrá. Správně zvlhčená pokožka stárne pomaleji a není šupinatá.

Důvody předčasného stárnutí:

  • úbytek energie v dráze ledvin, plic a sleziny
  • úbytek esence
  • dlouhodobé používání nepřírodních či ne zcela přírodních kosmetických přípravků
  • dlouhodobá konzumace většího množství nevhodných jídel, která celkově zatěžují tělo (trávicí ústrojí se musí vypořádat s neideálním složením stravy, vyloučit toxiny či je obalit tukem a uložit, aby se neutralizovaly)

Jak to napravit?

Energie

Doplnění energie do drah ledvin, plic a sleziny se dá docílit přesným výběrem vhodných bylin a extraktů. Jednou ze známějších bylin je ženšen, avšak není vhodné ho užívat samostatně, musí se přihlédnout k celkovému stavu všech orgánových systémů v těle. Je lepší konzultovat s praktikem TCM.

Strava

Strava je velké téma a museli bychom se jí věnovat jistě zvlášť. Zjednodušeně vypíchněme, že nejvíce toxické jsou potraviny trvanlivé a upravované, plné barviv, umělých aromat, konzervantů, solí. Na pokožku má také neblahý vliv konzumace cukru, nasycených (tzv. saturovaných) tuků, mléka a mléčných výrobků.

Kosmetika

Kosmetika se často tváří jako přírodní, ale nemusí být. Podívejte se na svůj oblíbený krém a pokud tam najdete parafín (parafinum liquidum), minerální olej (mineral oil), parabeny (sloučeniny s koncovkou -paraben) nebo SLS a SLES (sodium lauryl/laureth sulfate), opravdu se nejedná o přírodní kosmetiku.

Ropa není pro kůži zrovna to nejlepší...

Ropa její deriváty může působit jako skvělé mazadlo, ale pokožka pod ní nedýchá, a tak stárne rychleji. Levná pěnidla a odmašťovadla nejsou k pokožce citlivá a snímají či narušují její ochranný hydrolipidový povrch. Porušená pokožka není chráněna a je mytím dále drážděna. Skutečná přírodní kosmetika obsahuje rostlinné oleje namísto ropy a pro jemnou pěnivost např. výtažky z mýdlových či kokosových ořechů. Důležitým faktorem při výběru kosmetické značky by neměla být reklama v televizi, ale složení produktů a filozofie výrobce.

Přečtěte si také:

-mm-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.