Trápí vás chronické zdravotní potíže? Zkuste čínskou medicínu

Co dělá většina lidí, když je bolí hlava? Vezmou si prášek! Vysoký tlak? Dají si další. Na nosních kapkách jsou lidé doslova závislí. Dovolená s dětmi bez nabušené lékárničky - nemožné. Nešlo by to trochu jinak?

Čínská medicína má své odpůrce i horlivé zastánce, ale západní svět ji už bere vážně. Dokonce tak vážně, že sbírá prestižní ceny na poli vědy i lékařství a mnozí osvícenější doktoři se vedle západních metod nechávají inspirovat tradičním čínským pohledem na lidské tělo. Na rozdíl od moderního lékařství, které je rozděleno na různé disciplíny, pojímá čínská medicína člověka jako úzce provázaný celek a hledá řešení zdravotního problému u jeho podstaty.

Metody tradiční čínské medicíny (TČM) fungují jinak než moderní západní medicína, ale nejsou s ní nutně v rozporu, naopak se mohou různě doplňovat. Pomáhá hlavně jako prevence nebo pomoc při vleklých nepříjemnostech, které bychom řešili dalším zobáním léků. Při akutních obtížích nebo závažných onemocněních je samozřejmě nutné vyhledat klasického lékaře, léčba onkologických onemocnění je pro seriozního terapeuta TČM naprosté tabu. Cílem je tu především zharmonizovat tělo a naučit se vnímat své zdraví i duchovním způsobem.

S čím může pomoci?

Tradiční čínská medicína se může stát oázou naděje pro pacienty s vleklými chronickými problémy, které mohou mít psychosomatický původ. Často se jedná o disharmonii mezi tělem a psychikou, která může způsobovat nespavost, špatné trávení, tělesnou únavu, tloustnutí, migrény, neplodnost, nechutenství nebo třeba i kožní projevy. Díky TČM se můžete odnaučit kouřit, vyřešit padání vlasů, zmírnit alergii nebo vyladit nepravidelnou menstruaci.

Jak to funguje?

Na rozdíl od západní medicíny vnímá TČM lidské tělo jako vysoce provázaný celek, v němž stav jednoho orgánu ovlivňuje jiný. Jinými slovy, když vás bolí hlava, nemusí být problém v hlavě. Léčí se především rostlinnými terapiemi, akupunkturou, akupresurou, masážemi, dietami nebo snahou o změnu životního stylu. Prevence a léčba pomocí akupunktury spočívá v cíleném ovlivňování organismu stimulací aktivních bodů na povrchu těla. Ano, jsou to ony pověstné jehličky, ale aktivní body se dají stimulovat i tlakem, světlem nebo teplem. Dále se setkáte s čistě přírodními produkty z bylin ve formě odvarů, tablet, tinktur, koupelí nebo třeba mastí.

Co vás čeká při návštěvě?

Podobně jako u klasického doktora vás prohlédnou a vyslechnou. Lékaře bude zajímat rodinná anamnéza, ale odběr krve, stetoskop a špachtli vraženou do krku nečekejte. Základem prvního vyšetření je hlavně diagnostika podle pulzu a jazyka. Rozeznává se až 28 typů pulzu s různým významem, které prozradí, co vás trápí. Jazyk je ukazatelem stavu jednotlivých orgánů, posuzuje se mnoho laikům neviditelných nuancí a detailů, podle kterých se pak určuje další postup a léčba.

Placebo nebo cesta za zdravím?

V každém případě alternativa. Nemusíte být odborník na to, aby vám došlo, že pokud budete nespavost “léčit” zobáním Stilnoxu a na stresy si pravidelně naordinujete Neurol, sice vám nárazově pomohou, ale dlouhodobě je to neudržitelné. TČM vám nabídne velice osobní přístup k vašemu problému, bude na vás pohlížet jako na unikátní celek a s chemií se tu nesetkáte. Takže, i když vám západní doktoři vždy budou krýt záda, můžete zkusit utužit přátelství mezi tělem a duší třeba právě tradiční čínskou medicínou.

-ku-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.