GOTU KOLA: Čínský elixír mládí

Poznejte účinky léčivé byliny, která posiluje duševní i tělesné zdraví a má významný vliv na mozkovou činnost. Číňané ji díky jejím zázračným vlastnostem považují za elixír mládí.

Co to vlastně je? Jde o plazivou pokojovou trvalku, která dorůstá výšky až půl metru. Její květy jsou velmi drobné, zelené a později až tmavě červené barvy a mění se v drobné ovoce. Vyskytuje se na Madagaskaru, v Indonésii, na Srí Lance, v Indii, Číně a v některých částech Jižní Afriky. U nás je známá spíše pod názvem pupečník asijský, latinský název je Centella Asiatica.

Proč ji využívat?

Účinky této trvalky jsou všestranné. Posiluje nejen duševní, ale i tělesné zdraví, odstraňuje únavu a má vliv na dlouhověkost. Díky tomu, že přispívá k posílení paměti a zlepšuje koncentraci, je označována jako mozkový nutrient – „potrava pro mozek“. Ve východní medicíně se gotu kola užívá už tisíce let a Číňané ji považují za elixír mládí. Čínský bylinkář Li Ching Yun se prý dožil 256 let, a to jen díky pití bylinné směsi obsahující gotu kola. Zemřel v roce 1933.

Čínská medicína zpracovává různé části této rostliny. Listy se užívají například na léčbu leukorey (bělavý výtok z ženských pohlavních orgánů), výhonky zase na snížení horečky.

Co umí?

Příznivých účinků, které má tato bylina na lidské zdraví, je celá řada. Pomáhá při revmatismu, revmatické artróze, zlepšuje krevní oběh, léčí cirhózu a jiné jaterní problémy, anální fisury – řItní trhlinky, napomáhá k vytváření kloubního maziva a tím chrání před postupujícími artritickými změnami. Působí spasmolyticky, tj. proti křečovitým bolestem a kolikám. Léčí svědění, zejména pochvy a konečníku. Zlepšuje lymfatický odtok a příznivě ovlivňuje léčbu otoků při elefantiáze a léčbu napuchlých lymfatických uzlin. Působí protizánětlivě, má antibiotické a protiplísňové účinky. Užívá se v urologii jako prostředek dezinfekční a močopudný. léčí astma. příznivě ovlivňuje a léčí průběh diabetu II. typu.

A to zdaleka není všechno:

- zlepšuje růst vlasů a nehtů

- zlepšuje výživu oční sítnice

- léčí lupénku, ekzémy a další kožní problémy, jako keloidní jizvy

- podporuje funkci srdce (kardiotonikum), aniž by zvyšovala krevní tlak

- hojí vnitřní rány a vředy

- tlumí klimakterické potíže

- reguluje nepravidelný menstruační cyklus a léčí nejrůznější výtoky

- léčí křečové žíly

Potlačuje úzkosti

Gotu kola se používá v tradiční ájurvédské medicíně k léčbě úzkosti. Bylo prokázáno, že snadné vylekání se souvisí s úzkostí. Vědci se proto pokusili otestovat účastníky využitím akustiky. Ve dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii dostalo 40 účastníků buď gotu kola, nebo placebo a potom se podrobilo náhlým hlasitým zvukům. Vědci měřili mrknutí oka a zjistili, že pacienti léčení pomocí gotu kola měli značně snížené lekací reakce. Podle University of Maryland Medical Center gotu kola obsahuje látky zvané triterpenoidy, které se užívají na zmírnění úzkosti. To potvrdila i studie vedená J. Bradwejn, která byla publikována v edici časopisu Journal of Clinical Psychopharmacology 2000.

Snižuje krevní tlak

Italská studie MR Cesarone Minerva Cardioangiologica testovala 87 pacientů s vysokým krevním tlakem a zjistila, že tato bylina zlepšuje pohyb kyslíku a oxidu uhličitého ze svalové tkáně, čímž zmírňuje tlak.

Zlepšuje paměť

Studie, kterou provedla v roce 1992 K. Nalini na Kasturba Medical College, ukázala, že gotu kola pomáhá zlepšovat paměť lepším prokrvením mozku. Její testy prokázaly výrazné zlepšení paměti u krys léčených 14denním orálním podáváním extraktu gotu kola. Retenční naučené chování u potkanů léčených pomocí gotu kola bylo 3 až 60krát lepší než u kontrolních zvířat. Současné výzkumy dále potvrzují její význam při zlepšování paměti, schopnosti učit se a podpoře organismu při Alzheimerově chorobě. V kombinaci s jinanen dvoulaločným (ginkgo) a rozmarýnou pomáhá v léčbě mozkové ischemie.

Potlačuje rakovinu?

Nedávno se začalo s výzkumem vlivu extraktu této byliny na inhibici buněčné proliferace v buňkách u onemocnění rakovinou prsu. Kdyby se to potvrdilo, byl by to velmi důležitý objev pro léčbu tohoto typu rakoviny.

Jak ji konzumovat

NÁLEV: 2 čajové lžičky byliny spaříme ve 200 ml vroucí vody, vyluhujeme 10–12 minut a podáváme 2–4 sklenice denně. Nálev se může ochutit medem nebo citronem.

TINKTURA: 1–3x denně 5 ml, záleží na hmotnosti.

PRÁŠEK: 1–2 g prášku rozpustit ve vodě 1x denně.

PASTA V PRÁŠKU: Zevně nanášet např. na ekzémy.

Vedlejší účinky

Vyrážka je nejčastějším nežádoucím účinkem u gotu kola. Rostlina může také způsobit mírné bolesti hlavy nebo nevolnost.

Názor odborníka

Kdy je vhodné se bylině vyhnout?

„Gotu kola je velmi bezpečná bylina. Můžete ji aplikovat na kůži i perorálně. Ve výjimečných případech může způsobit alergii, to když je aplikována přímo na pokožku. Při nadměrném dávkování působí tlumivě na centrální nervový systém, a proto by měli být obezřetní ti, kteří berou léky, které mají na CNS vliv – některá antidepresiva nebo antiepileptika.“ Kateřina Boesenberg, BHSc, předsedkyně České naturopatické společnosti

TIP:

1. Himalaya gotu kola, 60 tablet, 270 Kč, www.himalaya-online.cz

2. Everest Ayurveda, 100 g, 109 Kč, www.001shop.cz

Zdroj: časopis Health&Beauty

Zaujal vás tento článek? Můžete si jich přečíst mnohem víc. Prolistujte si zdarma jedno z čísel časopisu Health&Beauty:

Rádi byste, aby vám časopis Health&Beauty chodil rovnou do schránky? Doporučujeme zřídit si předplatné tištěné verze časopisu za pouhých 196 Kč za rok. Roční předplatné obsahuje 4 výtisky. TIŠTĚNÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 196 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na asistent@luxuryguide.cz. Do předmětu vpište "předplatné" a do textu zprávy svoji adresu. Harmonogram vydání: březen, květen, srpen, listopad. ELEKTRONICKÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 48 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na https://cs.publero.com/title/health-beauty.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.