5 nepříjemností, které mohou nastat, když si nečistíte jazyk

Čistíte si zuby minimálně dvakrát denně, možná dokonce po každém jídle. Používáte zubní nit nebo mezizubní kartáček. Ale kolik minut denně věnujete čištění jazyka?

V ústech žije více než 700 různých druhů bakterií. Ne všechny jsou pochopitelně škodlivé, ale pokud se právě ty nedobré začnou množit v malých prasklinkách nebo hrbolcích na povrchu jazyka, mohou nadělat pořádnou paseku.

Pojďme se podívat, co všechno umí způsobit od poněkud nechutných projevů, až po ty opravdu vážné.

Zápach z úst

Zapáchající dech je nejčastějším problémem spojeným s nečištěným jazykem. Jak k němu dochází? Bakterie se zabydlí na jazyku a začnou dělat, co přemnožené bakterie dělají – zapáchat. Tyto odér produkující potvůrky se shromažďují v zadní části jazyka, proto je potřeba při čištění zamířit právě tam, abyste se jich zbavili.

Otupělé chuťové buňky

Když si jazyk nečistíte, vznikne na něm ošklivý povlak z bakterií, částeček jídla a mrtvých kožních buněk. Ten pokryje vaše chuťové buňky a omezí chuťové vjemy. Takže pokud si chcete to, co máte na talíři, opravdu vychutnat, čistěte si pravidelně jazyk.

Černý chlupatý jazyk

Opravdu si nevymýšlíme. Stává se to, když se povrch nečištěného jazyka zbarví zbytky jídla a nápojů, jako je třeba káva. Jazyk potom vypadá tmavý a chlupatý. Není to naštěstí zdraví ohrožující, jen to prostě nevypadá hezky. Jakmile si jazyk začnete čistit, zabarvení by mělo zmizet.

Kvasinková infekce

Lékaři o tomto stavu hovoří jako o kandidóze. Bakterie se v ústech přemnoží (třeba právě v důsledku nečištěného jazyka) a přirozeně se vyskytující kvasinky se vymknou kontrole. Výsledkem jsou potom bílé mapy na jazyku. Léčí se antimykotiky a pravidelná péče o jazyk chrání před jejím opakováním.

Parodontóza

Bakterie z jazyka se mohou přesunout i k zubům, kde způsobují záněty dásní. Pokud se tento stav neřeší, může se zánět rozvinout do parodontózy, kdy se dásně odchlipují od zubů. V důsledku toho mohou zuby vypadnout, a co je mnohem znepokojivější, chronické záněty spojené s parodontózou mají prokázanou souvislost se zvýšeným rizikem infarktu nebo potratu.

Teď už asi běžíte pro kartáček, abyste si pořádně vydrbali jazyk. Tady je návod, jak správně postupovat:

  • Začněte vzadu a jemně ho stírejte kartáčkem směrem dopředu.
  • Potom to stejné udělejte ze strany na stranu.
  • Nemusíte používat pastu, ale když ji přidáte, bude péče příjemnější a abrazivní účinek pasty zaručí efektivnější čištění.
  • Jazyk čistěte pár minut jednou nebo raději dvakrát denně.

A ještě jedna věc: asi jste slyšeli o škrabce na jazyk. Tato dentální pomůcka je speciálně navržená tak, aby odstraňovala bakterie, částečky jídla a nepořádek z jazyka. Určitě funguje, ale všechno, co skutečně potřebujete na účinné čištění jazyka, je jen starý dobrý kartáček.

-az-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.