Zápach z úst: Může ho způsobit špatná hygiena i dieta
Je jedno, jestli se line z vaší pusy nebo ho „jen“ musíte čichat. Zápach z úst je nepříjemný pro všechny. Málokdo umí druhému naznačit, že by si měl vzít žvýkačku, aniž by se dotyčný neurazil nebo pěkně nezastyděl. Přitom je celkem jednoduché si svůj dech ohlídat.
Za zápachem z úst není jen oběd plný cibule a česneku. Naopak, často se tak projeví spíše různé problémy se zuby nebo dásněmi. Třeba zubní kaz – nejenže vás kvůli němu budou bolet zuby, navíc vám bude cítit z pusy. „Halitózu neboli zápach z úst má v tomto případě na svědomí rozklad bílkovin. Bakterie, které se usadí na zubu, poškozují sklovinu a následně rozkládají další vrstvu – zubovinu,“ vysvětluje Václav Manhart z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Vyřešit zkažený zub není nic moc těžkého, zubař ho prostě vyvrtá a doplní výplní. Čím dřív však k lékaři přijdete, tím menší zákrok budete muset podstoupit a také se tím spíš vyhnete třeba zánětu kořenových kanálků nebo nutnosti zub vytrhnout.
Špatná ústní hygiena
Pravidelné čištění zubů nejméně dvakrát denně by mělo být samozřejmostí. Jenže pořád existuje dost lidí, kteří kartáček do zuby berou méně často. A výsledek? Jejich dech není zrovna svěží. Naučit se ovládat správnou techniku čištění chrupu tak, abyste měli zuby i dásně zdravé, je zásadní i pro svěží dech. Ideálně byste měli používat kartáček s malou hlavou hustě osázenou měkkými vlákny, mezizubní kartáček a zubní pastu s fluoridy, případně i zubní nit. Právě mezizubní kartáčky v mnoha koupelnách chybějí, jenže zubní povlak, který se hromadí v mezizubních prostorách, klasický kartáček neodstraní. Povlak se rozkládá a dostaví se zápach.
Zuby moudrosti
Osmičky dovedou pořádně potrápit. Někdy se totiž neprořežou celé a mezi dásní a zubem vznikne kapsa, která se nedá dobře vyčistit a hromadí se tu bakterie. Bohužel není jiná možnost než zub vytrhnout. Nicméně se nemusíte bát, u šikovného zubaře nepůjde o bolestivou záležitost, jen to bude nepříjemné. Existují velmi účinná lokální anestetika a i vpich může být bezbolestný, když se předtím místo potře znecitlivujícím gelem.
Paradontóza
Parodontitida je jedním z nejčastějších onemocnění dásní. Začíná zánětem dásní, který je způsobený opět zmíněnou špatnou ústní hygienou a zanedbáváním prevence. Nepříjemný zápach vzniká jako následek poddásňového plaku, škodlivých bakterií bez přístupu vzduchu a zubního kamene. Zánět dásní přitom jde vyléčit bez trvalých následků, jakmile se ale objeví paradontóza, už s ní nic nenaděláte. Proces se nicméně dá zastavit a stav svých dásní můžete i zlepšit, musíte ale nemoc včas odhalit. Proto neváhejte a navštivte svého zubaře. V nejhorším případě může mít paradontóza na zub i fatální následky, tedy to, že o zub přijdete.
Nejde jen o zuby
I když halitózu nejčastěji způsobují právě problémy s ústní dutinou, můžeme někdy příčiny najít i jinde. Snídáte? Dodržujete pitný režim? Jestli ne, možná je právě to důvodem, proč se od vás lidé odvracejí. Se zápachem z úst se spojují také komplikace s trávicím traktem, ale i vážnější problémy, jako jsou nádorová onemocnění. Raději proto svoje zdravotní potíže úplně nepodceňujte.
A co s tím?
I když se zásahu stomatologa nic nevyrovná, existují různé jednoduché triky, jak zápach z úst zmírnit. Vypláchněte si po vyčištění zubů ústní vodou a po jídle si dejte žvýkačku nebo použijte ústní sprej. Pokud jste spíš přírodní typ, žvýkejte mátu, zázvor nebo i petržel. Vyhýbejte se také hodně aromatickým potravinám, a to nejen česneku a cibuli. Špatný dech mívají milovníci masa, protože jeho částečky zůstávají i po vypláchnutí za zuby a okolo dásní, kde jsou živnou půdou pro bakterie.
Také některé diety jsou proslulé nepříjemným vedlejším efektem. Například mléčná nebo jiná založená na vysokém příjmu bílkovin a nízkém příjmu cukrů. Nízký obsah sacharidů ve stravě spouští v těle proces zvaný ketóza, kdy tělo spaluje tuky místo cukrů. A právě tento stav je provázen zapáchajícím dechem.
ana