Tip na podzimní výlet: Objevte hrady, kouzelné výhledy, vinice a další skvosty Českého středohoří

Chcete-li se vydat do míst, kde nepotkáte davy turistů, ale přesto tu najdete krásnou přírodu, hrady i výbornou gastronomii, vydejte se do Českého středohoří. Zaujme vás přímo pohádkovou krajinou, v níž se po staletí pěstuje chmel, ovoce a vinná réva. A najdete tu mnohem víc než jen horu Říp, Milešovku nebo Terezín.

Zřícenina hradu Házmburk

Když se vypravíte do Českého středohoří, zříceninu tohoto gotického hradu nemůžete minout. Stojí totiž na vysokém kopci a je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko. Poznáte ho podle typické siluety dvou věží, Bílé hranolovité, odkud je úchvatný výhled do okolí, a Černé kulaté, která svého času sloužila jako vězení a přístup do ní byl možný jen po visuté pavlači v poschodí. Prvním majitelem hradu byl Zbyněk Zajíc Zámořský, který patřil k nejvěrnějším přátelům Karla IV. a zastával místo nejvyššího královského číšníka. Později se na hradě vystřídala celá řada majitelů a nakonec byl převeden do správy státu. Zajímavostí je, že za celou dobu své existence nebyl hrad nikdy dobyt. K hradu se dostanete nejlépe z obce Klapý, kde je i parkoviště.

Střekovská vyhlídka

České středohoří je plné kopců, na které můžete nejen vylézt, ale také se z nich rozhlédnout do blízkého okolí a někdy i mnohem dál. Vypravte se třeba na Sedlo. Ta jsou v Českém středohoří dokonce dvě. Jedno najdete u obce Liběšice, odkud vede cesta na vrchol, a je čtvrtou nejvyšší horou Českého středohoří. Druhé Sedlo najdete v části Ústí nad Labem Střekov. Původně na jeho vrcholu byla válečná protiletecká pozorovatelna. Dnes tu stojí volně přístupná, osmimetrová kamenná rozhledna s dřevěným schodištěm nazvaná Střekovská vyhlídka. Jsou odtud hezké výhledy na Ústí nad Labem, kde jsou další rozhledny – Větruše a Erbenova vyhlídka. A můžete odsud vidět i Krušné hory. Zaparkovat můžete v ulicích Kojetická, Českých bratří nebo Poděbradová, odkud je to na vrchol pěšky jen kousek. Dojet se sem dá také na horském kole, ale chce to fyzičku, stoupání je poměrně prudké. Milovníci elektrokol budou mít bezesporu výhodu.

Zoo v Ústí nad Labem

Chcete vidět, jak se krmí orangutani, kteří ukrytou potravu musejí hledat a náramně je to baví? Zažít naopak trochu napětí při krmení piraní? Dozvědět se zajímavosti ze života tučňáků brýlových, potěšit se pohledem na malajské medvědy, kteří lezou po velkých kmenech a hledají dobrůtky, potkat na cestě slona anebo pozorovat roztomilé surikaty? Pak navštivte zoo v Ústí nad Labem. Ve svahu východně od centra potkáte příjemnou procházkou více než dvě stě druhů zvířat, mezi kterými je i řada vzácných druhů. Pyšní jsou tady například na to, že se jim podařilo odchovat levharty nebo nosorožce. A pokud vás dvouhodinová prohlídka unaví, zatímco vaše děti jsou stále plné energie, nechte je vyřádit na některém z dětských hřišť, kterých je tady hned několik. A myšleno je i na vaše žaludky, pochutnat si můžete v některé z místních restaurací nebo navštívit cukrárnu.

Ústecké muzeum a hrad Střekov

Pokud se v Ústí nad Labem trochu zdržíte, stojí za to navštívit romantickou zříceninu hradu Střekov a nechat se okouzlit výhledem, který Goethe popsal jako „jeden z nejkrásnějších ve střední Evropě“. A máte-li rádi historii, navštivte městské muzeum, které šíří svých sbírek patří k nejvýznamnějším regionálním muzeím u nás. Kromě stálých expozic muzeum během roku pořádá i spoustu dočasných výstav a najdete tu také rozsáhlou knihovnu.

Humboldtova vyhlídka

Dominantou části Českého středohoří s názvem Verneřické středohoří je Buková hora a právě na jejím vrcholu stojí Humboldtova vyhlídka. Pojmenovaná je po německém přírodovědci a cestovateli Alexanderovi von Humboldtovi. Z čedičového kopce s televizním vysílačem se můžete pokochat výhledy na Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem nebo Krušné hory s Komáří vížkou, ale také do údolí Labe nebo na Lužické hory. Pod vrcholem v jihovýchodním svahu je hluboká trhlina, nazývaná také Ledová jáma, ve které se i v létě drží sníh a led. Při výstupu vám stoprocentně vyhládne, a proto je tady Děčínská horská bouda. Skoro až na vrchol hory s nadmořskou výškou 683 metrů se dá dojet autem, od televizní věže to je na vyhlídku asi 10 minut pěšky. Pokud se rozhodnete dostat na vrchol pěšky, počítejte, že se docela zapotíte. Vyrazit můžete z Malého Března nebo ze Zubrnic, kde můžete navštívit i skanzen a projet se po historické železnici.

A pozor! Příznivci lezení by si neměli nechat ujít nedaleké Ptačí kameny, až 15 metrů vysoké čedičové skalní věže a masivy oblíbené horolezci.

Zajeďte si koštnout víno

Obdivovat krajinu v srdci Českého středohoří můžete donekonečna, je okouzlující. A navíc tu můžete i rozmazlovat své chuťové pohárky. Na mnoha místech se tu totiž vyrábějí lahodná vína. Vinná réva tu roste už od dob Karla IV. Právě slavný český král a císař Svaté říše římské na tomto netradičním místě s vulkanickým podložím a specifickým mikroklimatem založil vinice. Vyhlášená vinařství najdete například v obci Velké Žernoseky, za návštěvu stojí i vinařství Wilomenna v Chlumčanech, vinařství Johann W v Třebívlicích nebo historické Lobkowiczké zámecké vinařství v Roudnici nad Labem.

Zdroj: ceskestredohori.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.