Kam vyrazit na podzimní výlet? Objevte malebnou a pestrobarevnou přírodu Železných hor

Pro procházky barevnou podzimní přírodou se vydejte do oblasti Železných hor a Žďárských vrchů. Toulat se můžete od jednoho malebného místa k druhému, a to pěšky nebo na kole. Narazíte zde na skanzeny, hrady, přírodní krásy a zákoutí, staré mlýny, lesy s barevným listím či přehrady. Na podzim má zdejší krajina neopakovatelné kouzlo, které inspirovalo i nejednoho malíře.

Pokud jste milovníky podzimních procházek a šustění listů pod nohama, vydejte se na některý z následujících výletů a nezapomeňte si přibalit i fotoaparát nebo mobilní telefon, čekají vás totiž pestrobarevné zážitky, které by bylo škoda nezaznamenat.

Výlet kolem nádrže Seč

Velmi fotogenická je největší vodní plocha v Pardubickém kraji, vodní nádrž Seč. Podzimní barvy okolních stromů jí dodávají kouzelnou atmosféru. Přímo nad přehradou se vypínají dvě zříceniny hradů – staršího Vildštejna nad tunelem u příjezdu na hráz přehrady a mladšího, a také většího Ohebu. Pokud vystoupáte na vyhlídku, budete mít sečskou přehradu i s jejím okolím jako na dlani.

Pokud se vydáte na sever od Seče, můžete navštívit město Heřmanův Městec s židovskými památkami

Unikátní kaštanová alej v Nasavrkách

Kaštanka je přírodní památka, která se nachází ve městě Nasavrky nedaleko Chrudimi. Kaštanovou alej naleznete nedaleko náměstí, první kaštan zde byl zasazený v roce 1776. Kníže Auersperg, jehož rod je spojen s nedalekým zámkem Slatiňany, dovezl první sazenici kaštanovníku z cest po Itálii a několik stromů, které alej zakládaly, je stále její součástí. Nejstarší strom v aleji má obvod kmene 534 cm a patří k největším kaštanovníkům u nás. Na procházku do Kaštanky se můžete vydat po značené turistické trase a dozvíte se také zajímavosti o historii Keltů, půjdete totiž po Keltské stezce Železnými horami a také po Vlastivědné stezce krajem Chrudimky.

Výšlap na zříceninu hradu Lichnice a jeden z nejstarších dubů

Pokud se chcete podívat na svět z výšky, vydejte se na procházku na zříceninu hradu Lichnice, která se nachází nad městem Třemošnice. Na jejím vrcholku je od loňského roku rozhledna, z které se můžete rozhlédnout do širého kraje. Lichnice byla strážným hradem, takže skvělý výhled byl podmínkou bezpečnosti hradu. V podhradí se nachází památný Žižkův dub, který byl údajně vysazen již ve 13. století v době, kdy byla zahájena stavba hradu.

Údolím řeky Doubravy

Pokud budete chtít přidat ještě další kilometry, pak se vydejte na procházku údolím malebné a místy divoké řeky Doubravy, která se nachází v Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Přírodní rezervace Údolí řeky Doubravy nabízí úžasné výhledy a připomíná kaňony velkých řek, pouze v menším měřítku. Procházka kolem řeky je krásná v každém ročním období, ale obzvláště na podzim je díky barvám okolních stromů a šustění listů pod nohami výletem, který okouzlí každého.

Rekreační lesy Podhůra pro aktivní turisty

Rekreační lesy Podhůra se rozprostírají asi tři kilometry jižně od města Chrudim na okraji Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Milovníci cyklistiky se můžou vydat jednou z tras, která křižuje zdejší lesy. Pro ostatní je k dispozici upravená síť turistických naučných stezek a hipostezek, které doplňuje řada atrakcí i přírodních zajímavostí.

Slatiňany: nově zrekonstruovaný zámek s rozsáhlým parkem

Nedaleko Podhůry se můžete hodiny procházet slatiňanským zámeckým parkem, který byl vybudován v anglickém stylu. Zámek i anglický park prošel v letošním roce rozsáhlou rekonstrukcí. Pro rodiny s dětmi bude zajímavé navštívit unikátní dětské hospodářství s malými roubenými staveními, které sloužily k výuce zámeckých dětí. Zámek Slatiňany je spojen s rodem Auerspergů, stal se jejich letním sídlem. Auerspergové byli velkými milovníky koní. Právě na připomínku těchto ušlechtilých zvířat narazíte během prohlídky zámku hned na několika místech. Nedaleko je také obora s jeleny a muflony a projít se můžete i třešňovou alejí.

Vydejte se na výlety i do jiných koutů naší krásné republiky:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.