Výlety po Česku: Kouzelné místo s léčivou energií, kde se dějí i zázraky

Středočeské Polabí zdaleka není jen úrodná oblast plná ovocných sadů a dlouhých lánů obdělávaných zemědělci. Najdete tu i řadu krásných a romantických míst, kam stojí za to se alespoň na chvíli vypravit a načerpat zde pozitivní energii. Jedním z nich je malá vesnička Mcely a její zámek, které v sobě snoubí nejen dávnou historii, ale i neskutečný klid, zázraky a výjimečnou léčivou energii.

Elegantní venkovské sídlo Chateau Mcely není jen místem, kam míří bohatá smetánka, aby se tu nechala hýčkat. Je to místo, která vás naprosto okouzlí, ať sem přijedete strávit víkend nebo třeba jen posedět u odpolední kávy. Stejně, jako před lety okouzlilo i současné majitele, manžele Jamese a Inéz Cusumano. Díky nim se z rozpadající ruiny před lety stalo místo, které se může díky citlivé rekonstrukci, vynikajícím službám, špičkové gastronomii a šetrnému přístupu k životnímu prostředí pyšnit mnoha oceněními.

Ačkoli měl pan James Cusumano velmi úspěšnou firmu v americkém Silicon Valley, Mcely ho natolik okouzlily, že neváhal firmu prodat a přestěhoval se do Středních Čech. I pro jeho ženu Inéz, která pochází ze Slovenska, se opuštěný a chátrající zámek stal místem, do kterého se hned na začátku zamilovala a kde může realizovat své sny. Učarovala jí především zdejší bylinkářská tradice Devatera kvítí a moc si přála využít omlazující síly místních bylinek. A protože se její manžel již dlouhou dobu zajímá o alchymii, obsadila jeho alchymistickou laboratoř, kterou si na zámku vybudoval, a začala experimentovat. Výsledkem je čistě přírodní kosmetická značka MCELY BOUQUET. Ručně míchanou kosmetiku z těch nejčistších přírodních ingrediencí, která omlazuje a léčí tělo, uklidňuje mysl a povznáší ducha, můžete na zámku vyzkoušet například v rámci některého z rituálů v zámeckých přírodních lázních.

Místní léčivou a hluboce uklidňující energii potvrzují i mnozí léčitelé a také hosté, kteří ji často interpretují jako intenzivní pocity lásky ve všech jejích podobách, od lásky, kterou chováme sami k sobě, přes lásku k partnerovi a dětem, až po lásku k životu. Zní to až nadpozemsky a neuvěřitelně, ale z vlastní zkušenosti mohu toto jen potvrdit.

Místo, kde se dějí zázraky

Svatojiřský les, který zámek obklopuje, a jeho okolí oplývají zázračnou mocí již od keltských dob. Na nedaleký vrch Chotuc se pořádaly poutě už v pohanském období. A Mcely byly po staletí proslulé v Čechách jako místo Mariánských zázraků, z nichž nejznámější se stal v roce 1849. Tehdy se třem osiřelým děvčátkům ve věku 12, 11 a 9 let na malém poli mezi zámkem Mcely a sousedícím kostelem zjevila Panna Marie. Po dobu devíti měsíců se jim pak zjevila ještě několikrát a sdělila jim devět tajemství. Údajná zjevení Panny Marie jsou známá jako Mcelský zázrak. Zvěsti o zázračném zjevování se rychle roznesly po okolí a do Mcel začínaly přicházet zástupy zbožných poutníků i zvědavců. Tuto událost zaznamenala i Božena Němcová, která v té době žila se svým manželem v Nymburce. Objevily se ale i pochybnosti, úřady ani církev zázraku nepřály a děvčátka musela snášet mnohá příkoří. Po zásahu vrchnostenských úřadů byla od sebe odloučena a zjevování Královny nebes ve Mcelích skončilo. I dnes ale mnozí přicházejí k sošce Panny Marie Mcelské umístěné v zámeckém parku, a obrací se k ní s prosbou o pomoc, která bývá někdy vyslyšena. Svá přání můžete vyslovit i u fontány splněných přání. Večer je voda v ní nasvícená do fialových odstínů a připomíná proudění pozitivní léčivé energie mezi nebem a zemí v místě konání mcelských zázraků. Vydat se můžete také na nedávno otevřenou vlastivědnou stezku za Mcelským zázrakem.

Vůně, které si budete vychutnávat

Je to opravdu výjimečné místo, které mě osobně uchvátilo nejen výjimečně poklidnou atmosférou a nádherným interiérem i exteriérem, ale hlavně vůněmi - všudypřítomnou vůní bylinek a kosmetiky z nich vyráběné, a také delikates z místní kuchyně. Ta je opravdu vynikající. Není divu, že se místní restaurace Piano Nobile podle Maurerova výběru drží již řadu let v první desítce. Zejména v letním období je ideální usadit se v přilehlém patiu Bellavista, které je otevřené celoročně a vzniklo na místě západního křídla zámku. To muselo být v roce 1903 zbouráno a na jeho místě bylo vybudováno divadlo a kino. Jakmile se zde usadíte, nebude se vám chtít odejít. A to nejen díky neskutečné atmosféře a vynikajícím pokrmům, které vychází také z oblíbených jídel bývalých majitelů mcelského zámku – šlechticů z rodu Thurn-Taxisů, a nahlíží i do receptů babičky Cusumano, maminky současného majitele Jima Cusumano. Důvodem je i personál, který je velmi pozorný a zábavný, takže každé servírované jídlo je opravdovým zážitkem pro dospělé i pro děti.

Zejména malé slečny si mohou vychutnat všechna jídla ve speciálním princeznovském podání. Ostatně, na princeznu Nelu narazíte v zámku téměř na každém kroku. Majitelka zámku o ní napsala pohádkový příběh, který věnovala všem princeznám a princům se vzkazem, aby nepřestávali snít. Na zámku dokonce najdete i stylové princeznovské apartmá a když budete mít štěstí, potkáte tu i tu skutečnou princeznu, která se stala předlohou princezny Nely.

Přijet může každý

Zajeďte se sem při svých toulkách po Česku podívat. Můžete si tu jen tak odpočinout, posedět na piknikové dece v anglickém parku se skleničkou dobrého vína, projít se po stezce zdraví, uklidnit svou mysl v meditační zahradě nebo si užít něco z bohatého programu, který tu na léto nachystali. Například večery s letním kinem a opékáním buřtů v zámeckém parku, Champagne Time u jezírka, masáže pod širým nebem nebo komentované prohlídky zámku. Pro děti jsou tu nachystané speciální dětské dny nebo cvičení dětské jógy a začátkem září se opět chystá velmi oblíbený víkendový slet princezen.

Návštěvu zámku můžete spojit i s výlety po okolí, například do nedaleké Jabkenické obory, kde se s oblibou procházel i Bedřich Smetana, který se sem ke sklonku života uchýlil ke svému zeti. Jen pár minut jízdy odtud je i zámek Loučeň nebo zámek Staré Hrady, centrum řemesel Botanicus v Ostré, s dětmi můžete navštívit Mini Zoo Chleby či Park Mirakulum.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.