Seriály a filmy

10. června 2013 13:35

Markéta Zídková

Cesty domů podpořily festival Mental Power

Pražské Divadlo Palace ovládl o víkendu Mental Power Prague Film Festival, festival (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením. V jeho porotě zasedli vedle jiných osobností oblíbení herci ze seriálu Cesty domů Igor Bareš a Tereza Kostková, Petra Horváthová se starala o propagaci festivalu.

Vojtka Kotek je zkušený a pohotový moderátor. Na galavečeru festivalu Mental Power měl ale silnou konkurenci – ocenění herci, kteří hráli v soutěžních filmech, se v mnoha chvílích stávali pány večera. Několikrát se Vojtovi Kotkovi stalo, že předal mikrofon oceněným, aby mohli říct své pocity, a dalo mu dost práce ukořistit ho zase zpátky. Díky takovýmto momentům se celý večer nesl v uvolněné bezprostřední atmosféře plné spontánního veselí.

Stejně jako v jeho předešlých ročnících se první dva dny promítaly všechny soutěžní filmy a na projekcích se představili všichni herci a tvůrci. Z dvaadvaceti filmů, mezi nimiž byly i snímky ze Slovenska a Slovinska, musela pak porota vybrat ty nejpovedenější, které si odnesly cenu v jednotlivých kategoriích. „Je to strašně těžké, nejraději bych dala cenu všem,“ říkala Tereza Voříšková.

Spolu s ní zasedli v porotě hudebník Michal Horáček, herci Michal Suchánek, Táňa Vilhelmová, Tereza Voříšková, již zmínění Igor Bareš a Tereza Kostková a ředitelka zpravodajství FTV Prima Jitka Obzinová.

Setkání lidských duší

Zatímco někteří porotci s festivalem spolupracují pravidelně, herečka Tereza Kostková se jej účastnila poprvé. „Když jsem na DVD sledovala všechny filmy, překvapilo mě, jak jsou některé profesionálně natočené a jak skvělé výkony tito herci podávají. A galavečer mě nadchnul. Vojta jej špičkově moderoval a přizpůsoboval se nečekaným situacím, které tu díky spontaneitě oceněných vznikaly. Já jsem stejně spontánní jako oni, proto jsem se tu cítila jako doma. Ve chvíli, kdy spolu lidi začnou mluvit srdcem a začnou se potkávat lidské duše, a to nemyslím nijak nadneseně, přestanete vnímat, jak kdo vypadá, jak mluví nebo jestli má nějaký handicap,“ říkala Tereza Kostková.

Veseleji než ve zpravodajství

Poprvé byla v porotě i Jitka Obzinová. „Byl to jeden z nejhezčích galavečerů, jaký jsem zažila. Zejména proto, že tu byla velká legrace. Mental Power je festival pozitivně naladěných lidí, kteří kdykoliv mají sebemenší důvod zasmát se, udělají to. Ze zpravodajství na něco takového nejsem zvyklá, proto jsem se tu cítila báječně. Spontaneita a veselost všech zúčastněných mě fascinovala a přenesla se i na mě,“ líčila.

Pozitivní energie

„Jsem ráda, že jsem propojila festival s televizí Prima. Letos přišlo na galavečer mnohem víc lidí a festivalu si všimlo víc médií než loni, což mě moc těší. Galavečer byl jako vždycky úžasný. Mezi těmito herci-neherci se cítím fantasticky, vždycky se tu strašně moc nasmějeme. Oni mě nabíjejí pozitivní energií,“ říkala Petra Horváthová.

Žebříček hodnot

„Oproti loňskému galavečeru, který jsem téměř celý proplakal, jsem se ten letošní celý prosmál. Tato akce má obrovský terapeutický význam nejen pro klienty, kteří ve filmech hrají, ale pro všechny, kteří se na přípravě filmů a celého festivalu podílejí," svěřil se Igor Bareš. "Člověk si v tu chvíli uvědomí, co je v životě důležité, a co není. Bohužel toto uvědomění, jak říkal Michal Suchánek, v nás vydrží tak čtyři dny, pak se zase začneme zabývat těmi malichernými pitomostmi, kterými utrácíme čas a ničíme si život. Ne že bych loni odcházel z galavečera s depresí, ale byl jsem na vícero místech dojatý. Letos jsem už věděl, co mě čeká. Problémům se člověk musí postavit. A s humorem to jde vždycky líp,“ říkal Igor Bareš.

Prezidenty a zároveň zakladateli festivalu jsou David Sychra a Patrik Henel. Festival začali pořádat proto, aby vytvořili pro handicapované herce možnost soutěžit se svými filmy, a v takových podmínkách a prostředí, které je typické pro filmové festivaly profesionálních herců.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.