Celebrity

8. dubna 2022 18:00

Anna Fedorov

Cyklista Ježek před lety přišel o nohu. Spolužák si myslel, že mi ji utrhl, říká

Nenechte si ujít cyklistu Jiřího Ježka v pořadu Povídej

Bývalý paralympionik Jiří Ježek bude hostem nedělního pořadu Povídej na CNN Prima NEWS. Moderátorce Radce Červnikové detailně popíše děsivou nehodu, při které přišel v 11 letech o nohu. Vylíčí také, co mu život s handicapem v průběhu let ulehčilo.

Ježek už jako malý kluk propadl myšlence, že bude reprezentovat tehdejší Československo ve fotbale. Jeho plány ale zhatila děsivá nehoda, při které přišel v 11 letech o nohu pod kolenem. „Byla v tom trochu i lež,“ přiznal v pořadu Povídej bývalý sportovec.

Své mamince totiž tehdy zalhal a místo na trénink šel s kamarády ze školy hrát fotbal na letenskou pláň. „Špatně jsem se rozhlédl a přeběhl silnici ve chvíli, kdy tudy projížděla nákladní Tatra. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem nevběhl přímo pod nárazník, ale také velkou smůlu, protože jsem strčil nohu pod zadní kola rozjetého auta. Udělalo to jenom křup. Hned jsem věděl, že je něco špatně,“ zavzpomínal. Až v nemocnici zjistil, že mu pod kolenem chybí kus nohy.

Ježkovi bylo jasné, že mu tato událost zásadně ovlivní život. Přesto se z toho dokázal poměrně brzy vzpamatovat. Nehoda se stala v březnu a v září už šel do školy bez jakýchkoliv berlí. „Hrozně mě podporovala máma. Bylo to moje první vítězství,“ svěřil se. Láska ke sportu mu zůstala. Se svým handicapem se sžil a začal se posléze věnovat cyklistice, ve které dosáhl velkých úspěchů. Šestkrát vyhrál paralympiádu a šestkrát se stal mistrem světa.

Cítil jsem se nahý

S odstupem času se na nehodu dívá s nadhledem. Nedělá mu problém na toto téma vtipkovat. Hodně mu prý pomáhá hlavně černý humor. „Mám rád černý humor. Navíc svět paralympijského týmu, kde má každý ze sportovců nějaký handicap, je humor černý jako pozadí tady ve studiu. Takový humor často bourá bariéry,“ vylíčil bývalý sportovec.

Humor mu prý vždy pomáhal, zejména ve chvílích, kdy přišel do nového kolektivu. „Pamatuji si, když jsem přišel na střední školu a opustil hnízdo kamarádů ze základky. Cítil jsem se nahý. Zpočátku jsem vůbec nemluvil o tom, že nemám nohu, a hned při prvním tělocviku mi spolužák přišlápl protézu. Vyletěl jsem z ní a ona zůstala stát na hřišti. Spadl jsem na zem a ten klučina se zhroutil a omdlel. Myslel si, že mi ji utrhl,“ popsal Ježek a zároveň ocenil reakci učitele.

„Klidným hlasem řekl: ‚Toho, co omdlel, propleskněte a ty si tu nohu příště přišroubuj, ať nestrašíš spolužáky.‘ Po tomhle příběhu už byl klid a nemusel jsem nic tajit,“ vylíčil Ježek. Celý rozhovor sledujte v neděli 10. dubna v pořadu Povídej od 21:30 na CNN Prima NEWS.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.