Celebrity

6. dubna 2022 06:00

David Laštovka

David Švehlík vzhlíží ke slavnému otci. Poznamenaly ho výprasky z dětství, tvrdí

Přestože měl David Švehlík původně v plánu stát se knězem, nakonec se vydal ve šlépějích svého otce Aloise Švehlíka. Oba patří mezi výrazné herecké tváře. Jaký vztah spolu mají v soukromí?

Herec Alois Švehlík, který letos v červenci oslaví 83. narozeniny, neměl kvůli svému otci příliš radostné dětství. Dostával od něj takové výprasky, že dokonce utíkal z domova. „Bál jsem se třeba přijít domů mokrý ze sáňkování. Brečel jsem už předem. Měli jsme doma korkové linoleum, které bylo vždycky vyleštěné. Při facce jsem po něm lítal jako hadr na holi. Dvakrát jsem dostal takový nářez, že jsem měl pocit, že mi jde o život,“ svěřil se v televizním dokumentu Neobyčejné životy Alois Švehlík. Otec ho nejčastěji bil šňůrou od žehličky. „Byl cholerik a měl v sobě běsy,“ poznamenal herec.

Fyzickým trestům neunikl ani jeho bratr Jaroslav. „Oba jsme taky, každý v jiném čase, utekli z domova. O bráchovi dokonce psaly noviny, výstřižek jsem měl tenkrát od babičky. Bylo mu asi jedenáct, ujali se ho nějací bezdětní lidé, ale po tom, odkud přišel, nepátrali. Byl u nich asi dva měsíce,“ líčil Alois Švehlík. Vzhledem k tomu, co v dětství sám prožil, na své vlastní potomky ruku nikdy nevztáhl.

Teror v dětství se na Aloisovi podepsal

Jak přiznal jeho syn David, vždycky všechno řešil domluvou. „Myslím, že táta je poznamenaný svým dětstvím a vztahem k otci, který byl autorita par excelence, kdy se ještě ta autorita prezentovala nějakou silou. A nepochybně to zafungovalo tak, že si řekl, že to, co jsme my zažili v dětství, vy zažít nesmíte,“ uvedl David Švehlík, který ke svému otci chová úctu a obdiv. Už jenom proto, jak se zachoval, když mu v sedmnácti letech oznámil, že odchází z domova a chce se stát knězem.

Alois Švehlík dostal před deseti lety podmínku za řízení a nehodu v opilosti (TopStar, 2019)

„Táta vše nechával na mně, respektoval mé rozhodnutí. Vnímal jsem, jak je pro něj důležité, abych se uměl nejen rozhodnout, ale také nést za to odpovědnost,“ prohlásil Švehlík mladší. Tatínka velmi uznává i jako herce. „Vždy byl a bude můj vzor. Nemyslím si ale, že je dobré mít herecký vzor. Nesmíte nikoho kopírovat, protože sílu mají jen originální věci. Smysl má pozorovat, jak si který herec připravuje text a pracuje s ostatními lidmi. Zbytek má mít herec v sobě nebo to najít,“ prohlásil David, který má ze dvou manželství tři děti. Jeho první ženou byla herečka Jitka Schneiderová, v roce 2006 se jim narodila dcera Sofie Anna. V roce 2015 se oženil s půvabnou Vendulou, s níž má dva syny.

Zdroj: Lidové noviny, Katolický týdeník

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 7. 2024

Berani, dnes pravděpodobně více než obvykle toužíte po samotě. Ačkoli jste se možná zavázali k účasti na nějakém večírku nebo setkání, nyní se vám tato myšlenka může zdát otravná. Možná budete raději pracovat na nějakých úkolech či projektech, nebo si budete chtít jít zacvičit a uvolnit část napětí, které cítíte. Druhá možnost je dobrá. Pokud si zacvičíte dříve, možná budete mít později chuť někam vyrazit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.