Prima maminka

9. prosince 2019 09:40

Martina Čerňanská

MUDr. Hana Višňová: Umělé oplodnění se týká čím dál více párů

Problém s přirozeným početím potomka řeší v České republice přibližně 20 % párů a jejich počet stále roste. Naplnění touhy po dítěti se tak stále častěji posouvá z roviny „samozřejmosti“ do ambulancí specializovaných lékařů.

Moderní medicína dnes dokáže pomoci až 90 % párů, jednou ze základních podmínek úspěchu je však včasná léčba.

Před návštěvou IVF kliniky: 6–12 měsíců

Faktor času je jedním z největších nepřátel na cestě k rodičovství a „prokrastinace“ může mít v tomto směru fatální následky. S rostoucím věkem klesá šance na oplodnění přirozenou cestou, odkládáním návštěvy kliniky asistované reprodukce se může snížit šance na úspěšnost léčby. „Pravděpodobnost dosažení těhotenství u ženy není ani za optimálních podmínek vyšší než 25% v každém měsíci. Proto by se u žen do 35 let mělo začít s diagnostikou po roce nechráněného pohlavního styku, u starších žen je třeba hledat příčiny už po 6 měsících“, upozorňuje Hana Višňová, vedoucí lékařka IVF kliniky. První kroky ženy by měly vést do ambulance gynekologa, byť žena sama může do některé specializované kliniky zavolat a objednat se. I sám partner se může objednat k andrologovi či urologovi nebo do avizované kliniky. „Zatímco v minulosti se neplodnost považovala za problém ženy, dnes je v 40 % problém s početím na straně ženy, stejným poměrem je problém u muže, u zbývajících 20 % případů se jedná o kombinaci faktorů u obou partnerů“, vysvětluje MUDr. Višňová.

První konzultace na IVF klinice a diagnostika: plus 1 až 3 měsíce

Jedním z nejčastějších mýtů souvisejících s léčbou poruch plodnosti je představa, že návštěva kliniky automaticky znamená umělé oplodnění. „Naším prvořadým cílem je početí a donošení zdravého dítěte s co nejméně invazivním zásahem do organismu ženy i intimity partnerského vztahu,“ zdůrazňuje Hana Višňová. Při první návštěvě kliniky asistované reprodukce čeká pár úvodní konzultace s důslednou anamnézou. U ženy následuje gynekologické vyšetření, v případě vhodné fáze cyklu spojené i s ultrazvukovým vyšetřením. Důležitý je i odběr krve, při kterém se zkoumají všechny parametry ovlivňující přirozený proces otěhotnění, včetně hormonů. Muži většinou absolvují spermiogram, který udává kvalitu a počet spermií. „Stává se, že příčinu poruchy plodnosti diagnostikujeme již z prvních výsledků a léčbu zahájíme v nejbližším menstruačním cyklu. Někdy stačí hormonální léčba k vyvolání ovulace a načasování styku, jindy přistoupíme k intrauterinní inseminaci. V komplikovanějších případech diagnostika pokračuje dál," vysvětluje MUDr. Višňová. Léčba poruch plodnosti má podle jejích slov interdisciplinární charakter a často vyžaduje spolupráci s dalšími specialisty z oboru endokrinologie, imunologie či genetiky. „Taková vyšetření mohou celý proces prodloužit o další 23 měsíce,“ upozorňuje.

Cyklus IVF: plus 1–3 měsíce

V případech, kdy jsou překážky přirozeného otěhotnění opravdu závažné, například těžké poruchy spermiogramu, neprůchodné vejcovody, vysoký věk ženy, jiná metoda než IVF nepomůže. Podle statistik absolvuje cyklus umělého oplodnění pouze přibližně 30 % párů, které se rozhodly pro návštěvu kliniky reprodukční medicíny. Možností je přitom víc. Proces IVF cyklu začíná hormonální stimulací vaječníků a obvykle trvá 10 dní. Následuje odběr vajíček, která jsou pak oplodněná mimo tělo pacientky – in vitro – a kultivovaná ve speciálně upraveném laboratorním prostředí. Vybrané embryo je následně přeneseno do dělohy pacientky. „V některých případech není hormonální stimulace vaječníků nutná. Vajíčko se odebere v přirozeném cyklu a jeho dozrání je jen podpořeno jednorázovou injekcí 36 hodin před plánovaným odběrem,“ vysvětluje MUDr. Višňová. Přibližně 14 dní po embryotransferu je naplánovaný těhotenský test. V případě pozitivního výsledku přichází pacientka měsíc po zákroku na ultrazvukové vyšetření k potvrzení srdeční akce plodu a následně je odeslána do své gynekologické ambulance.

Opakování cyklů IVF: + 1 a více měsíců

První cyklus IVF nemusí být vždy úspěšný, proto je třeba počítat s tím, že pokusů může být více. Pokud je výsledek těhotenského testu negativní, lékař vyhodnotí předchozí kroky a navrhne další postup. V případě zbývajících zamražených embryí obvykle přichází na řadu kryoembryotransfer. Rozhodnutí, zda chce pár pokračovat ihned v následujícím cyklu nebo zda preferuje delší čas na odpočinek, je individuální. Úspěšnost se liší od kliniky ke klinice, vždy závisí na několika faktorech, jedním z nich je například věk pacientek.

Zdroj: MUDr. Hana Višňová


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.