zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nový fenomén kamínkování: Propojte fantazii, kreativitu i letní rodinné výlety

Nový fenomén kamínkování: Propojte fantazii, kreativitu i letní rodinné výlety
Autor: se souhlasem Koralky Nový fenomén kamínkování: Propojte fantazii, kreativitu i letní rodinné výlety
Anna Kopečková , Vydáno: 30.06.2021
Zvířata, oblíbené pohádkové postavičky, známé osobnosti, abstraktní tvary nebo vtipné vzkazy – to vše a spoustu dalšího malují Češi na kamínky – z kreativní činnosti, do které se může zapojit celá rodina, se rychle stal oblíbený způsob trávení volného času.

reklama

Malování na kameny nejen podporuje fantazii, ale je i oblíbenou formou společně stráveného času s rodinou. A je také důvodem navíc, proč vyrazit na výlet - lidé pomalované kameny často rádi vozí na svá oblíbená místa. Malování na kamínky patří aktuálně k nejoblíbenějším typům tvoření. Baví děti i dospělé, navíc je vedle kreativního vyjádření spojené i s výlety a napínavým sledováním cesty kamínku.

#primakaminky

PRIMA KAMÍNKY: Zapojte se do soutěže a posílejte nám své kamínky

„Zábava začíná už vlastně samotným hledáním vhodného kamínku. Kamínek určuje všechno. Jeho tvar vás vede k obrázku nebo dekoru, který by na něm měl vzniknout. Velká zábava je hledat kamínky při procházkách po okolí. Právě to na malování kamínků tolik baví děti. Musejí nejdříve vypátrat ten správný,“ poradil Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.

Čím kamínek pomalovat?

Některé kamínky během krátké chvíle urazí i stovky kilometrů, jejich cestu mohou autoři sledovat na několika stránkách na sociálních sítích. Tvůrci kamínků ale řeší jednu otázku – čím je pomalovat, aby malba vydržela co nejdéle? Základem je kamínek dobře očistit a pak ho malovat barvami na akrylovém základě, které odolají větru i dešti. K pomalování kamínků je vhodných hned několik technik. „Ať už se autor kamínku rozhodne pro jakoukoli techniku, před malováním nezapomeňte kamínky důkladně umýt a usušit. Po zaschnutí obrázku doporučujeme kamínek vždy zalakovat bezbarvým lakem, tím se docílí toho, že výtvor bude dobře chráněn před povětrnostními vlivy,“ řekl Martin Stibor.

Sprej vytvoří podklad

Pro to, aby byl obrázek dobře na kameni vidět, je zásadní barva samotného kamene. Pro malování se hodí nejvíce bílé křemenné oblázky, na kterých zdobení krásně vynikne. „Není zrovna po ruce bílý kámen? Efektu snadno docílíte barvou ve spreji, kterou můžete nastříkat celý kamínek nebo jenom jeho část. Samozřejmě není potřeba se vázat jen na bílou barvu, krásně budou vypadat třeba kamínky s podkladem v pastelových odstínech. Po zaschnutí barvy můžete už pokračovat dle libosti. Barvy ve spreji jsou rychleschnoucí.

Kamínkování baví děti i dospělé
Autor: se souhlasem Koralky.cz Kamínkování baví děti i dospělé

Fixy zvládnou obrázky i písmenka

Velká část dětství je o kreslení křídami na chodník, vybarvování nebo malování. Děti bude bavit víc, když místo papíru pomalují třeba právě kamínek. Pro ty nejmenší jsou vhodné fixy, kterými se tolik nezamažou a práce s nimi je velmi snadná. „Malování fixami je v současné době pro malování na kamínky tou nejoblíbenější technikou. Zvolit lze akrylové či křídové markery nebo permanentní fixy, všechny nanášejí barvu pomocí hrotu. Ten může mít různou tloušťku, záleží na efektu, kterého chcete docílit. Po použití fixy je vhodné hrot vyjmout a důkladně propláchnout, aby v něm do příštího tvoření barva nezaschla. Fixem lze vymalovat plochy, namalovat konkrétní tvary i psát. Pokud používáte více barev, vždy nechte tu první zaschnout. Stejně jako při použití štětce by se vám jinak do sebe barvy rozpily a navíc byste ušpinili hrot fixy,“ doporučuje Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka Korálky.cz. 

Při výběru vhodných fixů jsou pro tvůrce kamínků zásadní tři parametry – pestrá škála barev, snadná manipulace a stálost barev. „Všechna tato kritéria splňují značky Posca, která patří mezi ‚kamínkáři' k vůbec nejoblíbenějším, Centropen se svými lihovými fixy, neonové barvy Penart nebo k přírodě šetrné barvy Kreul Nature,“ vyjmenovává Zuzana Dobšíčková.

Na domalování drobných detailů jsou ideální fixy.
Autor: iStock Na domalování drobných detailů jsou ideální fixy.

Akrylové barvy nabízí široké možnosti tvoření

Práce s akrylovými barvami už vyžaduje větší zručnost, zejména pokud chcete kamínek vyzdobit konkrétním obrázkem. Malovat se ale dají i abstraktní tvary, které zvládnou i ti nejmenší malíři. „Akrylové barvy se nanášejí pomocí štětce. Pokud tvoříte s dětmi, může být pro ně patlání štětcem větší zábava než malování fixem, je třeba ale počítat s tím, že ne všechny barvy musejí nutně skončit na kamínku, nezapomeňte proto na podložku. Pomocí různých velikostí a tvarů štětců dosáhnete různých efektů. Barvy navíc mezi sebou můžete snadno míchat a tvořit tak originální odstíny. K nanášení akrylátových barev ale nemusíte nutně použít jen štětec. Originální efekty v barvě udělají různé druhy houbiček, ať už uměleckých tupovacích, ale i kuchyňských nebo koupelnových. Pomocí techniky tupování můžete dosáhnout plynulého ombré efektu nebo třeba vytvořit ve větší vrstvě barvy reliéf,“ radí kreativní ředitelka. 

Malovat na kamínky může každý, i ten, kdo malovat moc neumí
Autor: iStock Malovat na kamínky může každý, i ten, kdo malovat moc neumí

Mramorovací barvy vás překvapí

Nakapat barvu do vody, ponořit kamínek a nechat ho uschnout – tak snadné je vytvoření mramorového efektu, který aktuálně patří zejména mezi dětmi k nejoblíbenějším – do poslední chvíle totiž není úplně jasné, jaký obrazec se na kamínku objeví. Stačí pár kapek několika odstínů do vody, lehce promíchat, ponořit a zase kamínek vytáhnout. Po zaschnutí na něj můžete opět malovat fixami nebo ho nechat tak, jak je.

Díky svítícím barvám se dají kamínky hledat i ve tmě

Že je hledání malovaných kamínků zábava jen přes den? Nesmysl! Díky svítícím barvám můžete dětem připravit třeba na své vlastní zahradě noční bojovku. „Barvy svítící ve tmě určené k malování kamínků jsou naprostou novinkou v našem sortimentu a už teď je o ně velký zájem. Právě malování, ale i hledání svítících kamínků je pro děti skvělou zábavou. Odstín barvy je trochu jiný za světla a za tmy. Fosforeskující efekt je nejvýraznější, pokud je vrstva kompaktní a vyšší,“ popisuje Zuzana Dobšíčková.

Ekologické barvy

Novinkou na českém trhu jsou přírodní barvy od značky Kreul. Ty jsou vyrobeny z 84% obnovitelných přírodních surovin, obalové sklo je vyrobeno z 27% odpadního skla a je 100% recyklovatelné. Šroubovací uzávěr obsahuje 85% recyklovaného plastu a štítek se skládá z 30% recyklovaných vláken. „Barva je matná, krémová, rychleschnoucí a světlostálá, založená na vodní bázi. Barvy jsou vhodné nejen na malování na kamínky, ale i mušle, dřevo, papír, karton, beton nebo na keramiku. Pro zvýšení odolnosti nalakujte výrobek lakem,“ uzavírá Zuzana Dobšíčková.

reklama

Související témata: kamínky , prima kamínky , kamínkování , výlety , tvoření

reklama

Přečtěte si také

reklama