Prima maminka

20. října 2021 17:28

Anna Kopečková

Podzimní prázdniny se blíží. A letos budou možná delší!

Podzimní prázdniny obvykle trvají včetně víkendu čtyři nebo pět dní, letos by se ale dětem mohly vzhledem k rostoucímu počtu nakažených covidem prodloužit na celý týden. Zda k tomu dojde, bude záviset na rozhodnutí ředitelů jednotlivých škol.

Protože státní svátek 28. října, tedy Den vzniku samostatného Československa, připadá letos na čtvrtek, stanovilo MŠMT podzimní prázdniny pro žáky základních a středních škol na středu 27. října a pátek 29. října 2021. Vzhledem ke stále se zhoršující epidemické situaci, kdy šíření covidu výrazně po celém Česku zrychluje, ale hejtmani některých krajů vyzvali školy, aby školní prázdniny prodloužily o dva dny. Trvaly by tak celý týden a začaly už 25. října. Pokud k tomu přičteme i víkend 23. a 24. října, děti by ve finále měly celých 9 dnů volna, což by mohlo přinést výrazné zlepšení situace.

„Využít třídenní prázdniny a připojit k nim ještě další dva dny nám připadá velmi racionální a navíc nám to může v tuto chvíli pomoci,“ citují Seznam Zprávy hejtmana Jihočeského kraje Martina Kubu. Vzhledem k tomu, že kraje nemají žádnou pravomoc dělat opatření ve školách, bude konečné rozhodnutí, zda podzimní prázdniny prodloužit, záviset na ředitelích jednotlivých škol. Výzvu podpořil i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, dále vedení Olomouckého kraje, přidala se k ní také pražská hlavní hygienička a rovněž pražský magistrát vyzval radnice a základní školy, aby daly žákům příští pondělí a úterý ředitelské volno. „Chceme po školách, aby svou situaci vyhodnotily a poté se svobodně rozhodly, zda ředitelské volno vyhlásí. Chápu, že to mnoha lidem může způsobit komplikace, ale je to způsob, jak držet covidovou situaci pod kontrolou,“ zmínil pro ČTK pražský primátor Zdeněk Hřib.

Prázdniny do konce roku 2021

A jaké prázdniny děti ještě v letošním roce čekají? Budou mít volno ve středu 17. listopadu 2021, kdy je státní svátek – Den boje za svobodu a demokracii. Vánoční prázdniny budou mít letos o něco kratší, protože jediný pracovní den, na který vychází volno, je letos Štědrý den. Vánoční prázdniny začínají ve čtvrtek 23. prosince a končí v neděli 2. ledna.

Prázdniny v roce 2022

A jak to bude ve zbytku školního roku? Pololetní prázdniny budou mít děti v pátek 4. února 2022. Termíny jarních prázdnin jsou rozdílné pro jednotlivé okresy a pražské městské části. Budou probíhat v době od 7. února do 20. března 2022. Konkrétní termíny najdete na stránkách MŠMT. Pro termín jarních prázdnin žáka není rozhodující jeho bydliště, ale sídlo školy, do které chodí. Velikonoční prázdniny připadají na čtvrtek 14. dubna 2022, kdy je Zelený čtvrtek, pátek 15. dubna 2022 (Velký pátek) a Velikonoční pondělí 18. dubna 2022. Květnové svátky 1. a 8. května vycházejí tentokrát na neděli. Letní prázdniny dětem začnou v pátek 1. července 2022 a budou trvat do středy 31. srpna 2022.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.