Prima maminka

5. února 2019 15:30

Martina Čerňanská

Rowan Atkinson nastoupil na rodičovskou dovolenou. Co čeští muži a péče o děti?

Zatímco ve věku 64 let někteří muži chodí do důchodu, herec Rowan Atkinson jde na rodičovskou dovolenou s třetí dcerou Islou, kterou porodila jeho mladší přítelkyně Louise Ford (35) před rokem.

Britský herec a komik potvrdil, že odchází z plného pracovního nasazení a bude doma se svou mladší dcerou. „Budu se starat o Baby Bean, aby měla Louise šanci soustředit se plně na herectví,“ prohlásil Atkinson pro deník The Sun.

Rowan Atkinson má ještě dvě děti s bývalou manželkou Sunetrou Sastry (60) – syna Benjamina (26) a dceru Lily (24). Se svou první ženou se Atkinson rozvedl v roce 2015 právě kvůli Luise Ford.

Ale i u nás se trend rodičovských dovolených, na kterých zůstávají doma s dětmi muži, rozmáhá. Významně tomu přispěl i fakt, že před rokem získali tátové možnost čerpat otcovskou dovolenou a zůstat týden se svým dítětem doma v období po jeho narození. Dle vývoje čerpání otcovské je patrné, že tátové tuto možnost přijali za svou a ukazuje se, že se chtějí aktivně podílet na péči o děti. Otcovská dovolená byl první krok k podpoře aktivního otcovství.

Aktivní otcovství jako nový trend

"Liga otevřených mužů (LOM) dlouhodobě podporuje otce v aktivní péči o děti a vytrvale lobovala za přijetí otcovské dovolené, a proto jsme její zavedení velmi přivítali. Tímto krokem Česká republika vykročila mezi země, kde podpora aktivního otcovství je již samozřejmou věcí. Bohužel i o tomto kroku se vedla dlouhá debata a bylo by dobré ve snaze podporovat otce v péči o děti neustrnout," říká Lukáš Talpa, odborný garant LOMu pro téma aktivního otcovství.

„Aktivní otcovství je společenským trendem a stát by měl otce v jejich snaze podílet se na péči o děti podpořit. Ve většině zemí EU je běžné, že stát podporuje střídání rodičů na rodičovské dovolené, jak dlouho budou muset čeští tátové čekat na další podporu ze strany státu? Vždyť navázání blízkého vztahu mezi tátou a dítětem v útlém věku je důležité pro zdravý vývoj dítěte,“ dodává k tématu Lukáš Talpa.

Polovina otců projevila o otcovskou dovolenou zájem, což s ohledem na to, že ne všichni tátové na otcovskou dosáhnout a některé může odradit jistá administrativa s tím spojená, ukazuje, že si otcovská své místo našla.

A jaký je váš názor? Podporujete otcovskou dovolenou? Umíte si představit, že by váš partner zůstal doma na rodičovské dovolené? Podělte se s námi o vás názor!

Sdílejte článek
Štítky rodičovská dovolená Evropská unie herec Rowan Atkinson trend The Sun péče o děti Ford Motor Company

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.